poniedziałek, 15 kwietnia, 2024

Palić i pić tam, gdzie można, woda do kolan i legalny handel. Wiślany Kodeks Dobrych Praktyk

Praskie wybrzeże Wisły jest jednym z niewielu miejsc w Warszawie, w którym obowiązuje Kodeks Dobrych Praktyk. To oznacza, że zamiast nakazywać władze miasta zachęcają do określonych działań i zachowań, dzięki którym wypoczynek nad rzeką jest bezpieczniejszy dla mieszkańców oraz dla nadwiślańskiej przyrody.

Dzielnica Wisła to umowna nazwa obszaru na mapie Warszaw, tuż nad brzegiem rzeki. Dostarcza rozrywki i rekreacji, ale ma również bogatą historię i kulturę, dlatego tak ważne jest, aby o nią dbać i szanować jej walory. Pięć lat temu w Kodeksie Dobrych Praktyk określone zostały zasady wypoczynku nad Wisłą. Reguły opracowane wspólnie z przedstawicielami klubokawiarni i mieszkańców skierowane są do wszystkich osób aktywnie odwiedzających tereny nadbrzeżne Wisły. Warto o nich pamiętać.

Kodeks Dobrych Praktyk. 13 wiślanych przykazań

 1. Troszczę się o przyrodę.
 2. Sprzątam po sobie.
 3. Nie niszczę – dbam.
 4. Szanuję spokój mieszkańców.
 5. Szanuję uczucia mieszkańców.
 6. Spożywam alkohol tam gdzie mi wolno.
 7. Ogniska w dozwolonych miejscach.
 8. Wisła do kolan.
 9. Spaceruję i odkrywam.
 10. Zwierzak blisko mnie.
 11. Tylko legalny handel.
 12. Pływając przestrzegam zasad na wodzie.
 13. Reaguję, kiedy jest potrzeba.

Nie nakazywać, tylko zachęcać

– Całość Kodeksu oparta została na komunikatach o charakterze informacyjnym. Oznacza to, że Wisła jako przestrzeń wolności, nie wprowadza zakazów, a zachęca do określonych działań. Ważne w nim są punkty dotyczące wspólnej odpowiedzialności i wzajemnego szacunku, które wskazują, że to my wszyscy działając i dając dobry przykład, dbamy o serce Warszawy i siebie nawzajem – mówi Magdalena Młochowska, dyrektorka koordynatorka ds. zielonej Warszawy.

– Największą siłą zawartych w Kodeksie zasad jest ich uniwersalność. Sformułowane zostały podczas szerokiego forum dialogu i mimo że było to blisko pięć lat temu, nie straciły na znaczeniu i są wciąż aktualne. Widzimy, że pomimo zmian, które dokonały się na brzegach rzeki, osoby spędzające tam czas, pamiętają o nich i je respektują. Bardzo to doceniamy, bo dzięki temu wszyscy możemy cieszyć się jej urokami – komentuje Jan Piotrowski, pełnomocnik Prezydenta Warszawy ds. Wisły Jan Piotrowski.

na zdjęciu wędkarz
Wędkarz nad Wisłą, na Pradze-Północ. Fot. Przegladpraski.pl

Co roku miasto realizuje kampanię wiślaną – w tym sezonie przebiega ona pod hasłem re\Wisła. W ramach akcji Dzielnica Wisła prowadzi wiele działań edukacyjnych i informacyjnych podkreślających unikalną tożsamość rzeki. Organizuje też akcje sprzątania w ramach Warszawskiego Plażowego, wolontariat, projekty edukacyjne w Pawilonie Edukacyjnym Kamień czy wspólne działania na rzecz poprawy estetyki przestrzeni terenów nadbrzeżnych.

Kamil Ciepieńko
Kamil Ciepieńkohttps://kamilciepienko.pl/
Redaktor i twórca Przeglądu Praskiego. Publicysta i samorządowiec. Radny dzielnicy Praga-Północ od 2010 r. Z Pragą jest związany od pierwszych dni życia. Fundator i prezes Fundacji Praga Pomaga.

Najnowsze informacje

Podobne wiadomości