poniedziałek, 24 czerwca, 2024

Pamięci ofiar stanu wojennego. Koncert przy Strzeleckiej

Udostępnij

W najbliższy piątek na Pradze odbędzie się koncert poświęcony pamięci ofiar stanu wojennego. Wydarzenie odbędzie w Izbie Pamięci przy ul. Strzeleckiej.

Koncert Leszka Czajkowskiego i Dominiki Świątek będzie poświęcony pamięci Emila Barchońskiego, najmłodszej ofiary stanu wojennego.

Wydarzenie odbędzie się w Izbie Pamięci przy ul. Strzeleckiej 8, 16 grudnia 2022 r. o godz. 18.00. Organizatorem jest Instytut Pamięci Narodowej oraz Towarzystwo Miłośników Polskiej Tradycji i Kultury. Wstęp wolny.

Przegląd Praski jest patronem medialnym wydarzenia.

Kim był Emil Barchański? Tajna drukarnia przy Targowej

Był uczniem Liceum im. Mikołaja Reja w Warszawie, zaangażowanym w działalność opozycyjną już jako szesnastolatek. Wydawał pismo satyryczne „Kabel” oraz prowadził szkolny kabaret „Wywrotowiec”.

Po wprowadzeniu stanu wojennego stał się członkiem organizacji Konfederacja Młodzieży Polskiej „Piłsudczycy”. 10 lutego 1982 r. m.in. z Markiem Marciniakiem i Arturem Nieszczerzewiczem wziął udział w akcji „Cokół”, której celem było oblanie farbą i podpalenie pomnika Feliksa Dzierżyńskiego w Warszawie.

3 marca 1982 r. Emil Barchański wraz z kolegą Szymonem Pochwalskim zostali aresztowani w lokalu przy ul. Targowej podczas drukowania pism drugiego obiegu. Prowadzone przesłuchanie, podczas którego Emil był torturowany, wykazało jego udział w akcji podpalenia pomnika Dzierżyńskiego. 3 czerwca 1982 r. 17-letni Emil Barchański zaginął w niewyjaśnionych okolicznościach. Dwa dni później jego ciało zostało wyłowione z Wisły. Prowadzone w 1982 r. dochodzenie nie przyniosło wyjaśnienia, jak doszło do jego śmierci….

Dziękujemy, że przeczytałeś/aś nasz artykuł do końca. Obserwuj nas w Wiadomościach Google. Dołącz do nas i śledź portal Przegladpraski.pl codziennie na Facebook/Przegladpraski

Kamil Ciepieńko
Kamil Ciepieńkohttps://kamilciepienko.pl/
Redaktor i twórca Przeglądu Praskiego. Publicysta i samorządowiec. Radny dzielnicy Praga-Północ od 2010 r. Z Pragą jest związany od pierwszych dni życia. Fundator i prezes Fundacji Praga Pomaga.

Wiadomości

Wiadomości lokalne