sobota, 13 kwietnia, 2024

Park, muzeum, plac zabaw. Wycieczka z Pragi do Stawiska

Stawisko to park i muzeum w Podkowie Leśnej położone w zachodniej części Mazowsza. Z Pragi-Północ dojedziemy tu samochodem w niespełna 40 minut. W parku znajduje się zabytkowy dworek Anny i Jarosława Iwaszkiewiczów, plac zabaw i teren do spacerów.

Stawisko to dawny majątek Jarosława Iwaszkiewicza, polskiego pisarza, czterokrotnie nominowanego do nagrody Nobla w dziedzinie literatury. Majątek pierwotnie należał do Stanisława Wilhelma Lilpopa, ojca Anny Iwaszkiewicz i właściciela majątku w pobliskim Brwinowie.

W parku są wytyczone ścieżki, które pozwalają na krótki spacer po dawnym ziemskim majątku. Możemy podziwiać w nim m.in. wiekowe sosny. Jedna z dróg prowadzi do kapliczki położonej w zachodniej części parku.

Na terenie parku jest też wiata ze stołem, miejsce na ognisko i plac zabaw dla dzieci.
Dworek Anny i Jarosława Iwaszkiewiczów pełni dziś funkcję muzeum. W środku znajdziemy rękopisy, książki, obrazy, muzykalia i ikonoografie oraz wiele innych przedmiotów, pamiątek po dawnych właścicielach.

Jak dojechać z Pragi do Stawiska

Na terenie parku znajdują się dwa parkingi dla samochodów. Z Pragi-Północ dojedziemy tu samochodem w niecałe 40 min. Do Stawiska można też dojechać pociągiem; do stacji Podkowa Leśna Zachodnia (następnie spacerem do parku, ok 15 min) lub stacji Podkowa Leśna Główna (dojście ok 25 min.).

Z powodów obostrzeń związanych z pandemią COVID-19, zanim odwiedzimy Stawisko, warto sprawdzić stronę Muzeum: www.stawisko.pl

Muzeum im. Anny i Jarosława Iwaszkiewiczów w Stawisku
ul. Gołębia 1, 05-807 Podkowa Leśna
tel. 22 758 93 63, 508 300 698, e-mail: stawisko@stawisko.pl

Kamil Ciepieńko
Kamil Ciepieńkohttps://kamilciepienko.pl/
Redaktor i twórca Przeglądu Praskiego. Publicysta i samorządowiec. Radny dzielnicy Praga-Północ od 2010 r. Z Pragą jest związany od pierwszych dni życia. Fundator i prezes Fundacji Praga Pomaga.

Najnowsze informacje

Podobne wiadomości