poniedziałek, 9 września, 2024

Park Praski po remoncie. Nowe alejki, kosze i zamgławiacz dla dzieci

Udostępnij

Nowe alejki z nawierzchni mineralnej i kosze na śmieci. Zakończyła się modernizacja parku Praskiego. W samym środku zieleńca, na placu przy Żyrafie, dla najmłodszych przygotowano zamgławiacz.

W parku Praskim powstały nowe alejki z nawierzchni mineralnej o powierzchni około 13 tys. m2, a z myślą o miłośnikach deskorolek czy hulajnóg aleja okalająca park została pokryta nową nawierzchnią asfaltową. Ponadto:

  • odnowiono chodnik wzdłuż al. Solidarności,
  • zrewitalizowano plac przy muszli koncertowej
  • zlikwidowano schody w okolicy placu zabaw
  • zbudowano pochylnię przy schodach od ul. Ratuszowej.

Zmiany zaszły też od strony ul. Wybrzeże Helskie – do wejścia prowadzi nowa alejka, a schody wyremontowano. Odnowioną alejką można spacerować także w kierunku skrzyżowania al. Solidarności i ul. Jagiellońskiej.

Zamgławiacz zamiast fontanny

Nowym elementem parku jest zamgławiacz na placu z Żyrafą wykonany z płyt granitowych, na którym, oprócz chłodzącej atrakcji, są wygrawerowane gry terenowe dla dzieci. W pierwotnym zamyśle miała tu powstać fontanna z różnymi strumieniami wody, jednak na etapie projektowania okazało się, że projekt w takiej formie jest zbyt trudny i kosztowny do zrealizowania.

– Budowa fontanny oznaczała budowę dodatkowej instalacji kanalizacyjnej, której w tym obszarze na terenie parku nie ma. Budowa nowej instalacji wiązałaby się z przekopaniem parku od placu z Żyrafą do ul. Ratuszowej, co by było z oczywistych przyczyn bardzo niekorzystne dla parku – mówi Karolina Kwiecień-Łukaszewska, rzeczniczka Zarządu Zieleni. – Inwestycja czyli budowa nowej instalacji kanalizacyjnej wraz z budową fontanny przekraczałaby posiadany przez ZZW budżet.

Plac pod Żyrafą w parku Praskim. Fot. KC/Przegladpraski.pl

Każde drzewo w parku ma własny numer

Podwójna aleja od strony al. Solidarności została zwieńczona małym placykiem, gdzie zostały zamontowane nowe meble miejskie i donice, w których posadzono krzewy, byliny i trawy ozdobne. A na placyku zasadzono trzy głogi.

Warto dodać, że w parku zamontowano 140 nowych koszy na śmieci i cztery zestawy stojaków rowerowych. Ponadto mieszkańcy mogą odpocząć na 180 nowych Ławkach Warszawskich, które pojawiły się tu pod koniec 2020 r.

Modernizacja parku rozpoczęła się w 2019 r. W ramach budżetu obywatelskiego plac zabaw dostosowano do dzieci z niepełnosprawnościami, następnie postawiono drewniane urządzenia z drewna. Ponadto przeprowadzono inwentaryzację drzewostanu – każde drzewo ma specjalną tabliczkę z numerem, tzw. arbotag, który umożliwia sprawdzenie podstawowych danych drzewa w serwisie m.st. Warszawy (mapa.um.warszawa.pl).

Przebudowę parku nadzorował Zarząd Zieleni, a prace prowadzone były w uzgodnieniu z Mazowieckim Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków.

Dziękujemy, że przeczytałeś/aś nasz artykuł do końca. Obserwuj nas w Wiadomościach Google. Dołącz do nas i śledź portal Przegladpraski.pl codziennie na Facebook/Przegladpraski

Wiadomości

Wiadomości lokalne