środa, 17 kwietnia, 2024

Pierwsza klasa kawalerzystów powstaje na Pradze

Szermierka, jazda konna i walki na lance – w liceum przy ul. Kowelskiej na Pradze-Północ powstała pierwsza w Polsce klasa kawalerii konnej.

Najważniejszym celem szkoły jest upowszechnianiem wśród młodych ludzi wiedzy na temat tradycji Kawalerii Polskiej i wyjątkowej roli koni w nowoczesnym społeczeństwie. Ważne jest też rozwijanie postaw obywatelskich i patriotycznych u młodzieży, a także przygotowanie przyszłych potencjalnych zasobów kadrowych do służby w Wojsku Polskim, policji konnej czy Straży Granicznej.

Pomysł na klasę jest integralną częścią zwycięskiej koncepcji pracy szkoły zaprezentowanej podczas ostatniego konkursu na dyrektora szkoły, który wygrała Izabela Nowak-Piłka. Patronat nad klasą o profilu kawaleryjskim objęła Fundacja Polska Galopem! i 1. Pułk Ułanów Krechowieckich im. Płk Bolesława Mościckiego udzielając wsparcia organizacyjnego i merytorycznego, a także wdrażania młodzieży do działań w ramach projektów realizowanych przez Fundację i Stowarzyszenie Krechowiacy.

– Pomysł okazał się strzałem w dziesiątkę – mówi dyrektor Nowak-Piłka. – Już teraz mamy komplet kandydatów do klasy, codziennie otrzymujemy telefony z pytaniami, czy jeszcze można się zapisać.

Nauczanie w klasie o tym profilu odbywać się będzie nie tylko w systemie klasowo-lekcyjnym w LXXVI Liceum Ogólnokształcącym przy ul. Kowelskiej, ale również w formie aktywizujących zajęć prowadzonych poza szkołą, tj. szkoleń w jeździe konnej w formule kawaleryjskiej i władaniu białą bronią (szabla, lanca), tzw. „żywych lekcji historii”, inscenizacji, pokazów jazdy, warsztatów i wykładów na temat historii, tradycji i wartości związanych z Kawalerią Polską oraz udział młodzieży szkolnej w ważnych wydarzeniach rocznicowo-historycznych.

– Klasa kawalerii konnej to doskonała oferta edukacyjna dedykowana młodzieży chcącej rozwijać swoje zainteresowanie jazdą konną i wiążących swoją karierę zawodową z pasją do koni – mówi wiceburmistrz Pragi-Północ Dariusz Kacprzak.

LXXVI Liceum Ogólnokształcące przy ul. Kowelskiej 1 stało się szkołą rozpoznawalną na mapie edukacyjnej Warszawie ze względu na swój mundurowy charakter i związane z nim innowacje pedagogiczne. – W szkole znajdują się klasy wojskowe i policyjne, we współpracy z PLL LOT dyrekcja uruchomiła też pierwszą w Polsce klasę uczącą personel pokładowy czyli stewardessy i stewardów – mówi burmistrz Pragi-Północ Jacek Jeżewski. – Od zeszłego roku działa też pierwsza na Mazowszu klasa celno-skarbowa.

Najnowsze informacje

Podobne wiadomości