piątek, 14 czerwca, 2024

PiS wygrywa na Pradze-Północ, ale nie będzie rządzić

Udostępnij

Znamy już wyniki do Rady Dzielnicy Praga-Północ. I choć oficjalne dane Państwowej Komisji Wyborczej poznamy dopiero na koniec tygodnia, to nie powinny już mieć żadnego wpływu na układ sił w praskim samorządzie.

Na Pradze-Północ zwycięża Prawo i Sprawiedliwość zdobywając 9 mandatów w 23 osobowej radzie. To oznacza, że PiS nie ma większości i musi liczyć na przychylność innych radnych. Drugi wynik należy do Platformy Obywatelskiej, która zdobyła 7 mandatów i podobnie jak PiS musi szukać koalicjanta.

Platforma, tak jak w poprzednich latach, może liczyć na wsparcie radnych SLD, którzy mają już pewne dwa mandaty. Wciąż jeszcze trwa liczenie głosów na drugim okręgu, gdzie SLD walczy o trzeci mandat z komitetem Wygra Warszawa. Zakładając, że PO znajdzie porozumienie z SLD, to i tak nie mają większości w praskiej radzie.

Trzecią siłą na Pradze jest stowarzyszenie Kocham Pragę, które zdobyło cztery mandaty, i to od ich decyzji będzie zależało, kto będzie rządził na Pradze-Północ. Scenariusze są tylko dwa: koalicja z PiS lub z PO i SLD. – Dla nas barwy polityczne przyszłych koalicjantów nie mają znaczenia, ważny jest program i oferta dla mieszkańców dzielnicy – mówi Kamil Ciepieńko z Kocham Pragę.

Nieoficjalne wyniki do Rady Dzielnicy Praga-Północ:

  • Prawo i Sprawiedliwość (Robert Kazanecki, Wojciech Nastula, Hanna Jarzębska, Teresa Mioduszewska, Grażyna Szymańczuk, Małgorzata Grzegorzewska, Sebastian Wijas, Karol Szyszko, Iwona Kazanecka lub Ernest Kobyliński)
  • Platforma Obywatelska (Elżbieta Kowalska-Kobus, Marcin Dąbrowski, Patrycja Sondij, Barbara Kwaśniewska, Agnieszka Łozińska, Małgorzata Ciechomska, Katarzyna Urbańska)
  • Kocham Pragę (Kamil Ciepieńko, Andrzej Sowa, Barbara Domańska, Jacek Wachowicz)
  • Sojusz Lewicy Demokratycznej (Ireneusz Tondera, Mariusz Borowski)

O mandat walczą jeszcze Adam Cholewiński (SLD) i Grzegorz Walkiewicz (Wygra Warszawa).

Dziękujemy, że przeczytałeś/aś nasz artykuł do końca. Obserwuj nas w Wiadomościach Google. Dołącz do nas i śledź portal Przegladpraski.pl codziennie na Facebook/Przegladpraski

Redakcja
Redakcja
Przegląd Praski. Prawy brzeg informacji

Wiadomości

Wiadomości lokalne