sobota, 18 maja, 2024

Plac Hallera 4

Artykuł został przygotowany w ramach projektu Archiwum Społeczne Osiedla Praga II, którego celem jest zbieranie fotografii, dokumentów i pamiątek.

Udostępnij

Budynek mieszkalny z lokalami usługowymi przy pl. Hallera na osiedlu Praga II w dzielnicy Praga-Północ. W budynku znajduje się apteka oraz oddział banku.

Budynek ma 7-kondygnacji, jest położony przy skrzyżowaniu z ulicą Władysława Skoczylasa. Znajduje się w strefie płatnego parkowania niestrzeżonego.

Budynek został zaprojektowany przez zespół architektów pod kierunkiem Jerzego Gieysztora i Jerzego Kumelowskiego. Został zbudowany w 1954 roku.

Sklepy w budynku

W latach 60 i 70 działał tu sklep ZUCH, który później zmienił nazwę na Małolat. Dziś znajduje się tutaj Apteka sieci Gemini oraz, w lokalu po banku Millenium, Salon Gier Totalizatora Sportowego.

Ciekawostki

  • Od 28 maja 1957 roku do 24 stycznia 1991 roku budynek posiadał adres pl. Juliana Leńskiego 6.
  • Budynek ma wysokość 22 metrów.

Budynek jest ujęty w gminnej ewidencji zabytków m.st. Warszawy. Znajduje się na terenie układu urbanistycznego Osiedla Praga II wpisanego do rejestru zabytków decyzją Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków (decyzja nr 458/2010).

Położenie na mapie Warszawy

Jesteśmy na Google News! Dołącz do nas i śledź portal Przegladpraski.pl codziennie

Kamil Ciepieńko
Kamil Ciepieńkohttps://kamilciepienko.pl/
Redaktor i twórca Przeglądu Praskiego. Publicysta i samorządowiec. Radny dzielnicy Praga-Północ od 2010 r. Z Pragą jest związany od pierwszych dni życia. Fundator i prezes Fundacji Praga Pomaga.

Wiadomości

Wiadomości lokalne