piątek, 14 czerwca, 2024

Plac Hallera 8

Artykuł został przygotowany w ramach projektu Archiwum Społeczne Osiedla Praga II, którego celem jest zbieranie fotografii, dokumentów i pamiątek.

Udostępnij

Budynek mieszkalny z lokalami usługowymi przy pl. Hallera na osiedlu Praga II w dzielnicy Praga-Północ w Warszawie. W budynku znajduje się sklep sieci Żabka, kawiarnia a także sklep odzieżowy.

Budynek ma siedem kondygnacji, prowadzą do niego trzy klatki. Jest położony przy skrzyżowaniu z ulicą Janusza Groszkowskiego.

Budynek znajduje się w strefie płatnego parkowania niestrzeżonego.

Sklepy w budynku

W miejscu po dawnym sklepie mięsnym znajduje się dziś Żabka, wcześniej był tu oddział PKO Bank Polski. Tuż obok od lat działa sklep odzieżowy dla kobiet ADA, a w miejscu po dawnym sklepie z alkoholem działa kawiarnia Trzy Kruki.

Historia budynku

Budynek został zaprojektowany przez zespół architektów pod kierunkiem Jerzego Gieysztora i Jerzego Kumelowskiego. Został zbudowany w 1954 roku.

Na zlecenie stołecznego konserwatora zabytków od sierpnia 2019 r. do lutego 2020 r. na placu były prowadzone prace związane z kompleksowym remontem i konserwacją witryn prowadzących do lokali użytkowych, m.in. przy pl. Hallera 8.

W witrynach znajdują się drzwi, które posiadają ozdobne profilowane okładziny wykonane z blachy ocynkowanej, osadzone na konstrukcji drewnianej. Podczas prac konserwatorskich przeprowadzono naprawę elementów konstrukcji drewnianej, stalowej, a także okładzin wykonanych z blachy, z zachowaniem ich oryginalnego sposobu opracowania. Witryny zostały oszklone.

Na podstawie badań stratygraficznych określono kolorystykę witryn. Na drzwiach lokalu przy pl. Hallera 8 ocalały oryginalne uchwyty, na podstawie których konserwatorzy odtworzyli pozostałe, m.in. przy pl. Hallera 5.

W dwóch naświetlach lokalu przy pl. Hallera 8 pozostawiona została dawna reklama sklepu, pochodząca z lat 60-tych lub 70-tych XX wieku, w postaci barwnych kartonów mocowanych do szyby od strony wewnętrznej, z motywami stylizowanych kwiatów i napisem ADA – dawną nazwą sklepu.

W latach 2019-2021 trwał remont elewacji frontowej budynku mieszkalnego przy pl. Hallera 8. Elewacja była w złym stanie technicznym; płyty piaskowca były zniszczone na skutek działania wód opadowych, rozwarstwiały się i odspajały się od podłoża. Ich stan stanowił poważne zagrożenie dla przechodniów.

Ekipa budowlano-konserwatorska podczas prac wymieniła najbardziej zniszczone płyty z piaskowca. Pracownicy oczyścili i uzupełnili ubytki w płytach wapiennych, wykonali dodatkowe mocowania elementów. Po remoncie elewacje odzyskały swoją naturalną, ciepłą kolorystykę, która do tej pory była ukryta pod grubą warstwą zanieczyszczeń.

Miasto wsparło remont dotacjami na łączną kwotę ponad 550 tys. zł.

Informacje i ciekawostki

  • Od 28 maja 1957 roku do 24 stycznia 1991 roku budynek posiadał adres pl. Juliana Leńskiego 8.
  • Budynek ma wysokość 22 metrów.

Budynek jest ujęty w gminnej ewidencji zabytków m.st. Warszawy. Znajduje się na terenie układu urbanistycznego Osiedla Praga II wpisanego do rejestru zabytków decyzją Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków (decyzja nr 458/2010).

Położenie na mapie Warszawy

Dziękujemy, że przeczytałeś/aś nasz artykuł do końca. Obserwuj nas w Wiadomościach Google. Dołącz do nas i śledź portal Przegladpraski.pl codziennie na Facebook/Przegladpraski

Kamil Ciepieńko
Kamil Ciepieńkohttps://kamilciepienko.pl/
Redaktor i twórca Przeglądu Praskiego. Publicysta i samorządowiec. Radny dzielnicy Praga-Północ od 2010 r. Z Pragą jest związany od pierwszych dni życia. Fundator i prezes Fundacji Praga Pomaga.

Wiadomości

Wiadomości lokalne