poniedziałek, 24 czerwca, 2024

Pomnik „czterech śpiących” może wrócić na plac Wileński

Udostępnij

Na plac Wileński wciąż może wrócić pomnik Chwały Bohaterów Armii Radzieckiej, zwany pomnikiem „czterech śpiących”. Okazuje się, że wbrew zapowiedziom, miasto wcale nie zrezygnowało z dawnej lokalizacji.

Pomnik został zdemontowany w 2011 r. w związku z budową metra na Pradze. Po zakończeniu prac w 2014 r., przy aprobacie mieszkańców i części radnych, stołeczny ratusz wstrzymał się przed ponownym posadowieniem pomnika. Co ciekawe, decyzja zapadła w kuluarach urzędu i nigdy nie nabrała mocy prawnej.

W grudniu 2016 r. rada dzielnicy Praga-Północ przyjęła stanowisko w sprawie budowy pomnika poświęconego Ofiarom rzezi Pragi w 1794 r. właśnie na placu Wileńskim. Stanowisko poparła rada miasta i 31 stycznia 2017 r. pomysł trafił do urzędników z Biura Architektury i Planowania Przestrzennego. Po blisko siedmiu miesiącach dzielnica otrzymała odpowiedź, w której czytamy m.in. (…) formalnie nie doszło do zniesienia dotychczasowej lokalizacji Pomnika Chwały Bohaterów Armii Radzieckiej na pl. Wileńskim, co uniemożliwia lokalizację w tym rejonie innych monumentów. W związku z powyższym sugeruję poszukiwanie innej lokalizacji, być może w miejscu historycznie związanym z proponowanym upamiętnieniem Ofiar Rzezi Pragi. (…)

Na temat Rzezi Pragi można przeczytać w tym miejscu Wielka tragedia Pragi. Rzeź roku 1794.

Dziękujemy, że przeczytałeś/aś nasz artykuł do końca. Obserwuj nas w Wiadomościach Google. Dołącz do nas i śledź portal Przegladpraski.pl codziennie na Facebook/Przegladpraski

Redakcja
Redakcja
Przegląd Praski. Prawy brzeg informacji

Wiadomości

Wiadomości lokalne