poniedziałek, 26 lutego, 2024

Praga z lotu ptaka

Dziś po południu warto z uśmiechem spojrzeć w niebo. Jeśli pogoda pozwoli, a wszystko na to wskazuje, z Lotniska Babice wystartuje dziś pierwszy z samolotów, które wykonają zdjęcia Pragi i całej Warszawy. Na ich podstawie zostaną opracowane nowe fotoplany stolicy.

Samoloty wykonają zdjęcia pionowe i ukośne. W pierwszym przypadku fotografowany obszar obejmie 737 km² powierzchni miasta wraz z obrzeżami. Samolot będzie leciał na wysokości ok. 1800 metrów. Podczas lotu pokona ponad tysiąc kilometrów i pozyska niemal 2,5 tys. zdjęć.

Natomiast zdjęcia ukośne obszaru Warszawy o powierzchni 530 km² będą wykonywane czterema kamerami, które robią jednoczesne zdjęcia do przodu, do tyłu i na boki, ukośnie do kierunku lotu samolotu. Samolot będzie leciał na wysokości ok. 1300 metrów i wykona niemal 70 tys. zdjęć.

Pozyskane zdjęcia oraz opracowane na ich podstawie fotoplany wzbogacą zasoby Centralnej Bazy Danych Przestrzennych m.st. Warszawy, jednego z największych zbiorów danych przestrzennych dotyczących stolicy.
Nowy fotoplan ze zdjęć pionowych będzie najdokładniejszym planem Warszawy, m.in. poprzez dodatkowy przelot samolotu nad ścisłym, gęsto zabudowanym centrum Warszawy. Powstanie pod koniec roku i będzie go można obejrzeć na stronie serwisu mapowego www.mapa.um.warszawa.pl.

Na początku 2019 r. powstaną pierwsze stołeczne fotoplany ukośne, które pozwolą spojrzeć na miasto z nieco innej perspektywy i odkryć zakątki niewidoczne na tradycyjnych, corocznie wykonywanych fotoplanach pionowych. Będzie można je zobaczyć na specjalnej, dedykowanej stronie miasta.

Fot. Google Map

Redakcja
Redakcja
Przegląd Praski. Prawy brzeg informacji

Najnowsze informacje

Podobne wiadomości

1 KOMENTARZ

  1. Praga to piękne miejsce o wielkim potencjale. Dziś już wiadomo że to zupełnie inne miejsce niż jeszcze kilka lat temu. Dzięki takim inwestycjom jak metro, stadion czy Koneser wiem że nie będziemy długo czekać na kolejne pozytywne zmiany i każdy kto zobaczy jak bardzo się zmianiła i jak wiel się dziej z pwnością się zakocha tak jak ja mimo że większość Życia mieszkam na Żoliborzu.

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.