poniedziałek, 24 czerwca, 2024

Praga z lotu ptaka

Udostępnij

Dziś po południu warto z uśmiechem spojrzeć w niebo. Jeśli pogoda pozwoli, a wszystko na to wskazuje, z Lotniska Babice wystartuje dziś pierwszy z samolotów, które wykonają zdjęcia Pragi i całej Warszawy. Na ich podstawie zostaną opracowane nowe fotoplany stolicy.

Samoloty wykonają zdjęcia pionowe i ukośne. W pierwszym przypadku fotografowany obszar obejmie 737 km² powierzchni miasta wraz z obrzeżami. Samolot będzie leciał na wysokości ok. 1800 metrów. Podczas lotu pokona ponad tysiąc kilometrów i pozyska niemal 2,5 tys. zdjęć.

Natomiast zdjęcia ukośne obszaru Warszawy o powierzchni 530 km² będą wykonywane czterema kamerami, które robią jednoczesne zdjęcia do przodu, do tyłu i na boki, ukośnie do kierunku lotu samolotu. Samolot będzie leciał na wysokości ok. 1300 metrów i wykona niemal 70 tys. zdjęć.

Pozyskane zdjęcia oraz opracowane na ich podstawie fotoplany wzbogacą zasoby Centralnej Bazy Danych Przestrzennych m.st. Warszawy, jednego z największych zbiorów danych przestrzennych dotyczących stolicy.
Nowy fotoplan ze zdjęć pionowych będzie najdokładniejszym planem Warszawy, m.in. poprzez dodatkowy przelot samolotu nad ścisłym, gęsto zabudowanym centrum Warszawy. Powstanie pod koniec roku i będzie go można obejrzeć na stronie serwisu mapowego www.mapa.um.warszawa.pl.

Na początku 2019 r. powstaną pierwsze stołeczne fotoplany ukośne, które pozwolą spojrzeć na miasto z nieco innej perspektywy i odkryć zakątki niewidoczne na tradycyjnych, corocznie wykonywanych fotoplanach pionowych. Będzie można je zobaczyć na specjalnej, dedykowanej stronie miasta.

Fot. Google Map

Dziękujemy, że przeczytałeś/aś nasz artykuł do końca. Obserwuj nas w Wiadomościach Google. Dołącz do nas i śledź portal Przegladpraski.pl codziennie na Facebook/Przegladpraski

Redakcja
Redakcja
Przegląd Praski. Prawy brzeg informacji

Wiadomości

Wiadomości lokalne