piątek, 24 maja, 2024

Praga z nowym muzeum. Ratunek dla Fortu Śliwickiego

Udostępnij

Jest szansa, że na Pradze-Północ, na terenie dawnego Fortu Śliwickiego powstanie Narodowe Muzeum Przyrodnicze.

Przedstawiciele dzielnicy spotkali się w tej sprawie z wiceministrem nauki i szkolnictwa wyższego – prof. Aleksandrem Bobko oraz prezesem Polskiej Akademii Nauk – prof. Jerzym Duszyńskim. Decyzją prezesa PAN powołano zespół, który ma ocenić możliwości i zasady udziału akademii w tym przedsięwzięciu.

Fort Śliwickiego, to jeden z najbardziej zaniedbanych zabytków Warszawy. Zbudowany w 1836 r. był przedmościem Cytadeli Warszawskiej. Fort w dobrym stanie przetrwał ostatnie wojny. W okresie PRL mieściły się w nim koszary ZOMO, potem zabudowania przejęła policja, a w budynku fortu znalazły się stajnie konnych jednostek policji.

W 2001 r. powstało w tym miejscu osiedle mieszkaniowe dla policjantów, które bezpowrotnie naruszyło zabytkowy układ fortu. Budynki m.in. powstały na dziedzińcu fortu. Decyzja o budowie muzeum, może być jedyną deską ratunku dla zabytku.

Dziękujemy, że przeczytałeś/aś nasz artykuł do końca. Obserwuj nas w Wiadomościach Google. Dołącz do nas i śledź portal Przegladpraski.pl codziennie na Facebook/Przegladpraski

Redakcja
Redakcja
Przegląd Praski. Prawy brzeg informacji

Wiadomości

Wiadomości lokalne