sobota, 18 maja, 2024

Praskie Dni Seniora. Wspólna inicjatywa Galerii Wileńskiej i Konesera na Pradze-Północ

Udostępnij

Galeria Wileńska oraz Centrum Praskie Koneser pod patronatem burmistrz dzielnicy Praga-Północ po raz kolejny organizują Praskie Dni Seniora – cykl wykładów, warsztatów oraz animacji przygotowanych z myślą o potrzebach i zainteresowaniach osób starszych. Seniorzy będą mogli skorzystać także z bezpłatnych badań i konsultacji. Wydarzenie odbędzie się w dniach 21-22 października br. Udział we wszystkich atrakcjach jest bezpłatny.

To już druga edycja Praskich Dni Seniora, wydarzenia które spotkało się z zaangażowaniem i pozytywnym odbiorem przez starszych mieszkańców Warszawy. Tak jak w roku ubiegłym potrwa ono dwa dni – pierwszy dzień organizuje Galeria Wileńska, a drugi Centrum Praskie Koneser.

Galeria Wileńska dla seniorów – warsztaty, zajęcia fitness i gra terenowa

W piątek 21 października w Galerii Wileńskiej uczestnicy będą mogli wziąć udział w warsztatach artystycznych, podczas których wykonają kolorowe magnesy na lodówkę. W programie także spotkania z psychologiem na treningu pamięci, w czasie którego w przystępnej i zabawnej formie poćwiczą uwagę i koncentrację. Będzie można nauczyć się też technik relaksacji. Podczas warsztatów instruktorka fitness zaprezentuje seniorom ćwiczenia usprawniające mięśnie i stawy dla osób w każdym wieku i różnym stopniu sprawności fizycznej. Odbędzie się również mini wykład, podczas którego policjanci opowiedzą, w jaki sposób seniorzy mogą zadbać o bezpieczeństwo w różnych obszarach życia, w tym o bezpieczeństwo osobiste i finansowe.

— Seniorzy są ważną częścią naszej lokalnej społeczności, dlatego wraz z mieszczącym się po sąsiedzku Centrum Praskim Koneser, przygotowaliśmy kolejną edycję Praskich Dni Seniora. W planie wydarzenia znalazły się zarówno wartościowe spotkania oraz warsztaty, jak i czas aktywnej rozrywki i relaksu. Galeria Wileńska jest miejscem przyjaznym seniorom, dlatego cieszymy się, że po raz kolejny możemy zaproponować im wydarzenie dostosowane do ich potrzeb — mówi Marta Chojnacka, dyrektor Galerii Wileńskiej.

galeria Wileńska
Galeria Wileńska. Fot. Mat. prasowe.

Głównym punktem programu będzie gra terenowa Aktywny Senior zorganizowana przez Fundację A.R.T. od lat działającą na rzecz najstarszych mieszkańców Pragi-Północ.

—Wychodzimy z założenia, że seniorzy to ogromny zasób, z którego mogą korzystać młodsze pokolenia. Dlatego oprócz dobrej zabawy, oferujemy seniorom edukacyjny walor gry, który wpływa na procesy poznawcze – mówi Agnieszka Tobota, prezes Fundacji A.R.T.

Gra pozwoli uczestnikom poznać sposoby dbania o zdrowie, dobre samopoczucie, wygląd oraz zbilansowane odżywianie. Ponadto wydarzenie otworzy osobowość medialna, konferansjer Conrado Moreno, który opowie o swojej podróży do Santiago de Compostela. Z kolei o dobrą muzykę podczas wydarzenia zadba najstarsza DJ-ka w Polsce – DJ Wika.

Centrum Praskie Koneser – nastawione na relacje, rekreację i zdrowie

W sobotę 22 października w Centrum Praskim Koneser odbędzie się otwarte spotkanie z fizjoterapeutą, który opowie o bezpiecznej aktywności. Seniorzy będą mogli również skorzystać z indywidualnych, 15-minutowych konsultacji fizjoterapeutycznych. Wszyscy chętni będą mieli szansę przetestować nabytą wiedzę w praktyce, biorąc udział w zajęciach fitness Aktywny Senior. W harmonogramie dnia znalazły się również zwiedzanie Muzeum Polskiej Wódki – jedynego tego rodzaju obiektu w Polsce oraz speeddating/maraton spotkań dla seniorów, w niezwykłej przestrzeni Magic MindMuseum. Krótkie, ale nastawione na poznawanie rozmówców spotkania, pozwolą seniorom poszerzyć swoje kręgi towarzyskie oraz poznać osoby o podobnych zainteresowaniach. Na placu Konesera stanie również OSTEOBUS, w którym będzie można skorzystać z badania gęstości kości – badanie to pozwala wykryć osteoporozę nawet we wczesnym stadium rozwoju.

centrum praskie koneser
Centrum Praskie Koneser. Fot. Mat. prasowe.

– Centrum Praskie Koneser, poprzez takie działania jak Praskie Dni Seniora, aktywnie wspiera uczestnictwo seniorów w życiu naszej dzielnicy. Podczas tegorocznej odsłony wydarzenia, będą oni mogli nie tylko zadbać o swoje zdrowie, ale także nawiązać nowe znajomości, co jest równie istotne dla dobrego samopoczucia. Cieszymy się, że wspólnie z Galerią Wileńską już po raz kolejny pokazujemy, że seniorzy są istotną częścią praskiej społeczności – mówi Magdalena Socorro-Czerwińska, dyrektor komercyjna projektu Centrum Praskie Koneser.

Czas dla zdrowia mieszkańców Pragi

W obydwu obiektach można będzie wziąć udział w bezpłatnych badaniach i konsultacjach medycznych, które zostaną przeprowadzone przez lekarzy z Centrum Medycznego Damiana. W Galerii Wileńskiej seniorzy będą mogli skorzystać z porady m.in. diabetologa, urologa, diabetyka, protetyka słuchu, natomiast w Centrum Praskim Koneser będzie można skonsultować się z dietetykiem, kardiologiem oraz wykonać pomiary glukozy i ciśnienia. W obydwu centrach będą przyjmować fizjoterapeuta, internista oraz psycholog.

Liczba miejsc na wszystkie badania jest ograniczona, obowiązują wcześniejsze zapisy. Rezerwacja odbywa się pod numerem: 22 566 22 51, 7 dni w tygodniu, w godzinach 8.00-20.00.

Praga wieczorową porą – atrakcje wieczorne dla seniorów

Podczas wydarzenia nie zabraknie również atrakcji kulturalnych. W piątek w godzinach 17-20 odbędzie się Potańcówka z historią w Centrum Praskim Koneser. Potańcówkę poprzedzi pogadanka historyczna, podczas której zaproszeni goście przybliżą zgromadzonym jak kiedyś wyglądało codzienne życia prażan. Natomiast w Galerii Wileńskiej o godz. 17.15 odbędzie się koncert Joanny Mioduchowskiej i Krzysztofa Tkaczyka. Artyści zagrają również przed południem o godzinie 11.15.

centrum praskie koneser
Centrum Praskie Koneser. Fot. Mat. prasowe.

Partnerami strategicznymi projektu są: Fundacja A.R.T., która jest współorganizatorem zaplanowanych atrakcji oraz Centrum Medyczne Damiana, dzięki któremu wszyscy chętni będą moli wziąć udział w bezpłatnych konsultacjach medycznych. Wydarzenie zostało objęte patronatem honorowym Ilony Soja-Kozłowskiej, Burmistrz Dzielnicy Praga-Północ m.st. Warszawy. Pomysłodawcą inicjatywy jest Stowarzyszenie Kocham Pragę.

Jesteśmy na Google News! Dołącz do nas i śledź portal Przegladpraski.pl codziennie

Redakcja
Redakcja
Przegląd Praski. Prawy brzeg informacji

Wiadomości

Wiadomości lokalne