sobota, 13 kwietnia, 2024

Prawosławna wigilia świąt Bożego Narodzenia na Pradze [VIDEO]

Prawosławni mieszkańcy Pragi obchodzą dziś wigilię świąt Bożego Narodzenia. Cerkiew św. Marii Magdaleny przy pl. Wileńskim staje się miejsce szczególnym. Z wikariuszem parafii, ks. dr Doroteuszem Sawickim, rozmawia Kamil Ciepieńko.

Cerkiew św. Marii Magdaleny, położona w samym sercu warszawskiej Pragi, to prawosławna świątynia, i choć stoi tu już ponad 150 lat, dla wielu z nas, to wciąż tajemnicze miejsce.

– Podczas spotkania z ks. dr Doroteuszem Sawickim, wikariuszem parafii, rozmawiam o prawosławiu na Pradze-Północ, pytam o liczbę wiernych, o najważniejsze różnice w wyznaniu katolickim i prawosławnym, a także o tym, jak prawosławni obchodzą święta Bożego Narodzenia – mówi Kamil Ciepieńko. – Z rozmowy dowiemy się też, co oznacza poprzeczna belka na krzyżu, który zdobi cerkiewne kopuły, a także poznamy zupełnie inną historię Świętej Rodziny, Józefa i Marii.

W rozmowie nie brakuje trudnych, historycznych tematów, jak wydarzenia z 1794 roku zwane Rzezią Pragi, ale też dowodów na to, jak prawosławni kapłani poświęcali swe życie dla Polski.

Prawosławni na Pradze. Inne wyznanie, wspólna historia. ZOBACZ RÓŻNICE

Redakcja
Redakcja
Przegląd Praski. Prawy brzeg informacji

Najnowsze informacje

Podobne wiadomości