piątek, 14 czerwca, 2024

Przedwojenne zdjęcia warszawskiej Pragi wykonane przez francuskiego turystę

Udostępnij

W zbiorach Narodowej Biblioteki Izraela odnaleziono zdjęcia przedwojennej Warszawy. W albumie, w którym stolicę Polski, ale też wiele innych miast, uwiecznił francuski fotograf amator, znajdziemy też zdjęcia warszawskiej Pragi.

O odkryciu zdjęć przedwojennej Warszawy poinformował portal tvnwarszawa.pl. Fotografem, który wykonał kilkanaście zdjęć stolicy, był jeden z przedstawicieli francuskiego Narodowego Związku Kombatantów, którzy odwiedzili Polskę latem 1933 roku. W albumie znajdziemy też m.in. zdjęcia Krakowa, Torunia i Gdyni.

Źródło: The Pritzker Family National Photography Collection, The National Library of Israel

Jak tłumaczy cytowany przez portal varsavianista Ryszard Mączewski, zdjęcia wykonane są amatorsko, w typowy dla turystów sposób. Autor fotografował Stare Miasto, stołeczne place, pomniki i ogrody Warszawy. Szczególnie dużo czasu poświecił też dzielnicy północnej, czyli dawnej żydowskiej dzielnicy Warszawy. Prawdopodobnie dlatego album znalazł się w zbiorach Narodowej Biblioteki Izraela.

W albumie znajdziemy też przedwojenne zdjęcia warszawskiej Pragi, fotografię cerkwi św. Marii Magdaleny przy pl. Wileńskim oraz panoramę Pragi z górującymi wieżami katedry św. Floriana.

Źródło: The Pritzker Family National Photography Collection, The National Library of Israel

Pełną wersję albumu znajdziemy na stronie Narodowej Biblioteki Izraela.

Dziękujemy, że przeczytałeś/aś nasz artykuł do końca. Obserwuj nas w Wiadomościach Google. Dołącz do nas i śledź portal Przegladpraski.pl codziennie na Facebook/Przegladpraski

Wiadomości

Wiadomości lokalne