piątek, 24 maja, 2024

Punkt zbiórki elektrośmieci na Pradze-Północ

Udostępnij

Elektrośmieci to popsute lub nieużywane urządzenia na prąd lub baterie. Urządzenia elektryczne lub elektroniczne należy segregować, jeśli zostawimy je przy śmietniku pod blokiem – grozi nam mandat. Na Pradze-Północ, podobnie jak w całej Warszawie, działa specjalny punkty zbiórki elektroodpadów.

Produkcja sprzętów elektrycznych i elektronicznych stale rośnie. Urządzenia psują się i zużywają. Stare modele są wypierane z rynku przez kolejne technologiczne nowości.

Należy pamiętać, że wszystkie te urządzenia należy segregować. Najprościej przynieść je do specjalnych punktów ElektroEko. Jeden z nich znajduje się na Pradze-Północ przy ul. Kłopotowskiego 15.

W domu mamy średnio ponad 30 urządzeń elektrycznych

– Z ostatniego dostępnego raportu Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska wynika, że w 2018 r. produkcja elektrośmieci w Polsce wynosiła ok. 200 tys. ton rocznie. Natomiast te dane są już nieaktualne. Szacujemy, że w 2021 r. był to już poziom ok. 560 tys. ton. Wynika to m.in. z faktu, że o ile jeszcze w 2015 r. mieliśmy średnio 15 urządzeń elektrycznych i elektronicznych w każdym gospodarstwie domowym, o tyle w tej chwili jest ich już ponad 30, więc wzrost jest bardzo szybki. Z drugiej strony skraca się cykl życia tych produktów, tzn. stać nas na częstszą wymianę sprzętu na lepszy, nowocześniejszy, zużywający mniej wody i energii – mówi Grzegorz Skrzypczak, prezes ElektroEko, Organizacji Odzysku Sprzętu Elektrycznego i Elektronicznego.

Elektrośmieci składowane przez mieszkańców, to problem. Fot. mat. pras.

Z badania „Zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny. Wiedza i postawy Polaków”, przeprowadzonego w 2019 r. przez GFK Polonia na zlecenie organizacji ElektroEko, wynika, że w domach Polaków wciąż zalega blisko 20 mln sztuk różnego rodzaju elektroodpadów, takich jak małe AGD, telefony komórkowe czy sprzęty RTV. Ponad połowa (51 proc.) respondentów przyznała w nim, że przechowuje w swoim domu, garażu lub piwnicy elektroodpady, które nie są im już potrzebne.

Najczęściej przechowywane elektrośmieci:

  • telefony komórkowe,
  • czajniki elektryczne,
  • telewizory,
  • żelazka,
  • odkurzacze,
  • lodówki i pralki,
  • tostery,
  • kosiarki,
  • suszarki do włosów.

Gdzie na Pradze-Północ zostawić elektrośmieci?

Zbiórka elektrośmieci (elektroodpadów) na Pradze jest prowadzona na terenie parkingu przy Urzędzie Dzielnicy Praga-Północ, przy ul. Kłopotowskiego 15 (od strony ulicy Sierakowskiego). Zbiórka jest prowadzona w każdą sobotę miesiąca, w godz. 10-14.

Dziękujemy, że przeczytałeś/aś nasz artykuł do końca. Obserwuj nas w Wiadomościach Google. Dołącz do nas i śledź portal Przegladpraski.pl codziennie na Facebook/Przegladpraski

Redakcja
Redakcja
Przegląd Praski. Prawy brzeg informacji

Wiadomości

Wiadomości lokalne