poniedziałek, 20 maja, 2024

Radni wybrali przewodniczącego rady. Nowa większość będzie rządzić sama

Udostępnij

Dzisiejsza sesja rady dzielnicy nie przyniosła nowych politycznych rozwiązań. Na stanowiskach pozostał dotychczasowy burmistrz Paweł Lisiecki i jego zastępcy; Dariusz Kacprzak i Jacek Wachowicz. Wybrano nowego przewodniczącego i wiceprzewodniczącego rady.

Pierwszą sesję rady dzielnicy Praga-Północ otworzyła wiceprezydent Aldona Machnowska-Góra, który reprezentował prezydenta Warszawy, Rafała Trzaskowskiego. Następnie, zgodnie ze statutem, przekazała prowadzenie sesji radnej seniorce, Hannie Jarzębskiej.

Radni złożyli ślubowanie i odebrali zaświadczenia o wyborze. Rada, już w nowym składzie, przyjęła porządek obrad, w którym najważniejszym punktem był wybór przewodniczącego. Zgłoszono dwie kandydatury: Hannę Jarzębską (Prawo i Sprawiedliwość) oraz Marcina Dąbrowskiego (Koalicja Obywatelska). Wygrał kandydat KO, na którego głos oddało 15 radnych. Głosowało 21, dwóch radnych było nieobecnych.

Nowy przewodniczący rady dzielnicy

Następnie przeprowadzono wybór wiceprzewodniczących. Marcin Dąbrowski zaproponował wybór tylko jednego zastępcy, na co zareagowali radni PiS. Przewodniczący klubu, Karol Szyszko, zwrócił uwagę, że dobrym zwyczajem jest wybór liczby zastępców odpowiadający liczbie klubów w radzie, czyli w tym przypadku co najmniej trzech. Wniosek poddano pod głosowanie, jednak został on odrzucony głosami KO i Lewicy. Ten ostatni klub zgłosił następnie kandydaturę Mariusza Borowskiego, na którego ostatecznie zagłosowało 13 radnych. To oznacza, że w radzie dzielnicy powstała już większość. W opozycji pozostaje więc PiS i radni ze stowarzyszenia Kocham Pragę.

Na kolejnej sesji możemy się spodziewać wyboru nowego zarządu dzielnicy.

Jesteśmy na Google News! Dołącz do nas i śledź portal Przegladpraski.pl codziennie

Kamil Ciepieńko
Kamil Ciepieńkohttps://kamilciepienko.pl/
Redaktor i twórca Przeglądu Praskiego. Publicysta i samorządowiec. Radny dzielnicy Praga-Północ od 2010 r. Z Pragą jest związany od pierwszych dni życia. Fundator i prezes Fundacji Praga Pomaga.

Wiadomości

Wiadomości lokalne