wtorek, 23 lipca, 2024

Sesja rady dzielnicy. Pomniki, budżet i skwer

Udostępnij

Dziś odbędzie się sesja Rady Dzielnicy Praga-Północ. Radni będą rozmawiać o budżecie dzielnicy, planach upamiętnienia ofiar Rzezi Pragi z 1794 r. a także o uporządkowaniu miejskiego nazewnictwa na Pradze-Północ.

W porządku obrad praskiej rady znalazły się m.in. wnioski zarządu dzielnicy w sprawie zmian w budżecie Pragi-Północ, a także wydanie opinii przez radnych na temat miejskiej Strategii rozwiązywania problemów społecznych 2030.

Jednym z punktów dzisiejszej sesji jest też projekt uchwały dotyczący budowy pomnika Ofiar Rzezi Pragi przy pl. Wileńskim. Pomnik, który ma upamiętnić ponad 20 tys. mieszkańców Pragi, zamordowanych w 1794 r. przez wojska rosyjskie, wzbudza wiele kontrowersji wśród aktywistów i ruchów związanych z lewicą m.in. stowarzyszenie Dla Pragi. Aktywiści, jak przekonują w mediach społecznościowych, mają własne pomysły na co wydać zaplanowane środki.

Drugim punktem będzie prawdopodobnie projekt budowy pomnika gen. Hallera na placu jego imienia, na Nowej Pradze. W stanowisku Komisji Kultury, która odbyła się wczoraj, dotyczącym pomnika gen. Hallera czytamy, że środki na budowę zbierze Fundacja Inicjatyw Patriotycznych, a dzielnica nie będzie musiał dokładać z własnego budżetu. W przypadku pomnika Ofiar Rzezi Pragi inicjatywa została już zaakceptowana przez Radę Warszawy, a środki zostały wpisane to tzw. wieloletniej prognozy finansowej.

Skwer Karola Szymanowskiego

W porządku znajdzie się też stanowisko dotyczące uporządkowania nazewnictwa jednego z praskich skwerów. Z inicjatywą uchwałodawczą wystąpił radny Kamil Ciepieńko, który zaproponował, aby skwer przy ul. Szymanowskiego został nazwany imieniem patrona tej ulicy. – Choć nazwa oficjalnie nie istnieje, to wpisała się na tyle mocno w świadomość, że używają jej nawet miejscy urzędnicy w oficjalnej korespondencji – tłumaczy radny. – Nazwa zwyczajowa stałaby się nazwą oficjalną.

Sesja odbędzie się dziś, o godz. 16, w trybie zdalnym. Aby wziąć udział w sesji należy skontaktować się z Wydziałem Obsługi Rady pod adresem: ppn.wor@um.warszawa.pl

Dziękujemy, że przeczytałeś/aś nasz artykuł do końca. Obserwuj nas w Wiadomościach Google. Dołącz do nas i śledź portal Przegladpraski.pl codziennie na Facebook/Przegladpraski

Wiadomości

Wiadomości lokalne