środa, 17 lipca, 2024

Setką po Pradze. Zabytkowe autobusy w weekendy i święta

Udostępnij

Ruszył sezon Warszawskich Linii Turystycznych. Na ulicach Pragi pojawiła się nowa linia 100, która będzie kursować m.in. po ul. Targowej i al. Solidarności.

Zabytkowym autobusem dojedziemy z Pragi do centrum Warszawy. Tabor będzie obsługiwany przez autobusy marek Jelcz i Ikarus. „Setka” będzie kursowała w soboty, niedziele i święta od godz. 12 do 18. W autobusach będą obowiązywały bilety ZTM. Uwaga! Linię obsługują autobusy wysokopodłogowe.

Na warszawskich ulicach pojawią się też zabytkowe tramwaje linii 36. Ich trasa znajduje się jednak tylko lewego brzegu Wisły.

 

Historia linii 100

„Setka” wróciła na warszawskie ulice w 2018 r. po kilkuletniej przerwie. Po raz pierwszy linia 100 pojawiła się w 1949 r., kiedy to zastąpiła linię „O” okrążającą Śródmieście. O wyjątkowym charakterze „setki” przesądziło jej uruchamianie w dwóch wariantach: 100P i 100L – zgodnie z ruchem wskazówek zegara i przeciwnie do niego. Linia zaczynała i kończyła kursy na placu Unii Lubelskiej. W 1979 r. linię zlikwidowano. Odrodziła się w 2001 r. jako linia jednokierunkowa – autobusy wyruszały z placu Zamkowego i po okrążeniu Śródmieścia wracały w miejsce startu. Nowością był piętrowy MAN, sprowadzony z Berlina, który został skierowane do jej obsługi. W 2004 r. linię 100 zastąpiono linią 400, która kursowała na trasie Plac Zamkowy – Parku Kultury w Powsinie. Po raz kolejny zdecydowano się reaktywować „setkę” w 2007 r. Tradycyjnie już krążyła po Śródmieściu zaczynając i kończąc kursy na placu Zamkowym. Po raz ostatni wyjechała w trasę w 2009 r. Aktualnie linia kojarzona jest z przejażdżkami autobusami zabytkowymi.

 

Fot. Leszek Peczyński/wtp.waw.pl

Dziękujemy, że przeczytałeś/aś nasz artykuł do końca. Obserwuj nas w Wiadomościach Google. Dołącz do nas i śledź portal Przegladpraski.pl codziennie na Facebook/Przegladpraski

Spis treści

Wiadomości

Wiadomości lokalne