czwartek, 25 kwietnia, 2024

Spacer wśród drzew parku Praskiego. Poznaj najciekawsze drzewa Pragi-Północ

Rusza cykl spacerów dendrologicznych „Jak czytać drzewa?”, organizowanych przez warszawski Zarząd Zieleni. O tym, jak drzewa komunikują się między sobą i dbają o siebie oraz o ich roli w miejskim ekosystemie opowie miejski dendrolog. Jeden ze spacerów odbędzie się w parku Praskim.

To już kolejna edycja edukacyjnego popularnego cyklu spacerów „W koronach miasta”, uruchomionego przez ZZW jeszcze w 2019 r. W poprzednich latach mieszkańcy mieli okazję uczestniczyć w spacerach dendrologicznych po lesie łęgowym położonym nad Wisłą w obszarze Natura 2000 czy po wybranych warszawskich parkach.

Świadkowie historii

Tym razem podczas spacerów to drzewa opowiedzą historię danego miejsca, a warszawski dendrolog Tomasz Maksym pokaże mieszkańcom, jak czytać drzewa. Mieszkańcy dowiedzą się o historii, która swe piętno potrafi wyryć w pniu i koronie. Porozmawiają o tym, czy drzewa mają uczucia, świadomość i swoje strategie przetrwania – zwłaszcza w trudnych miejskich warunkach. Posłuchają również o wykorzystywaniu produktów z drzew w dawnej Polsce, o wartości i pielęgnacji drzew oraz o ich prawidłowym sadzeniu. Na spacerach dendrolog zwróci też uwagę uczestników na „Drzewa Matki”, obecne w każdym skupisku zieleni. Podczas pierwszego spotkania, które odbędzie się już w najbliższą niedzielę, 15 maja, na przykładzie lipowej Matki, opowie historię najstarszego publicznie dostępnego parku w Polsce – Ogrodu Saskiego.

Spacer po parku Praskim został zaplanowany na sobotę 4 czerwca o godz. 11.00. Miejsce spotkania: wejście główne od strony al. Solidarności. Wydarzenie jest bezpłatne.

Najciekawsze drzewa parku Praskiego

  • Kasztan jadalny – różni się zdecydowanie pod kasztanowca. Drzewo, jak sama nazwa wskazuje, ma jadalne owoce tak popularne we Francji czy Hiszpanii. Okaz rosnący w parku Praskim kwitnie i zawiązuje owoce.
  • Sofora japońska/perełkowiec japoński – kwitnie masą delikatnych kwiatków w końcu lipca i w sierpniu. Kwiaty zapylane są przez owady, cenna dla pszczół ze względu na późne kwitnienie miododajnych i pyłkodajnych kwiatów. W tradycyjnej chińskiej medycynie ludowej, zaliczana jest do 50 podstawowych ziół.
  • Miłorząb dwuklapowy – drzewo dwupienne, rozdzielnopłciowe co można zauważyć w parku Praskim, bowiem rosną koło siebie dwa – jeden okaz męski i jeden żeński. Ma piękne wachlarzowate liście, które jesienią przebarwiają się na mocny żółty kolor. Jest skutecznie wykorzystywany w medycynie.
  • Jesion amerykański odmiana długokończysta – jest osobliwością na skalę kraju. Odmiana charakteryzuje się dekoracyjnymi lekko przewieszającymi się listkami o białawych spodach.
  • Dereń jadalny – krzew bardzo wcześnie kwitnący już w marcu obsypany jest żółtymi kwiatuszkami. Jego owoce są jadalne, natomiast z drewna wyrabiane były koła zębate Ma działanie antyseptyczne.

Najnowsze informacje

Podobne wiadomości