poniedziałek, 22 kwietnia, 2024

Wydarzenia na Pradze. 9-10 marca 2024 r.

Co wydarzy się w najbliższy weekend na Pradze? Przedstawiamy najciekawsze wydarzenia przygotowane dla mieszkańców dzielnicy.

9 marca 2024 r. (sobota)

Logopedyczny Dzień Otwarty

Zapraszamy na Logopedyczny dzień otwarty w Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej nr 5. Podczas Dnia Otwartego dzieci, które wcześniej nie były diagnozowane, mogą umówić się na bezpłatne konsultacje logopedyczne. Na konsultacje należy wcześniej się umówić telefonicznie: 22 619 01 94 lub 22 619 81 59.

Akcja przeznaczona dla dzieci uczęszczających do placówek edukacyjnych na terenie Dzielnicy Praga-Północ, które nie są objęte terapią logopedyczną.

Miejsce: Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna nr 5, ul. Otwocka 3, godz. 9.00-14.00

Skrzydlata Dzielnica Wisła | spacer ornitologiczny

Wisła to doskonałe miejsce życia dla wielu gatunków zwierząt, w tym przede wszystkim ptaków. Ta wyjątkowa ptasia ostoja to dom dla rzadkich i zagrożonych wyginięciem gatunków, które objęte są szczególną ochroną w ramach sieci Natura 2000.
Zapraszamy na cykl ornitologicznych spacerów, w trakcie których poznamy skrzydlatych mieszkańców Dzielnicy Wisła.

Spacery odbywać się będą w każdą pierwszą sobotę miesiąca i startować spod Pawilonu Edukacyjnego Kamień.

Miejsce: Pawilon Edukacyjny Kamień, godz. 10.00

Na cmentarz choleryczny przez dawne praskie fabryki i koszary z czerwonej cegły. Spacer z przewodnikiem

Ulice Pragi, przy których charakterystyczny kolor wypalonej z gliny cegły znamionował budynki bardzo słynnych kiedyś fabryk – to początek naszej wyprawy. Poznamy ich historię i dowiemy się, co produkowały. Potem obejrzymy budynki koszar, które noszą jeszcze liczne ślady, zostawione przez żołnierzy zaborczej armii carskiej, dla której były zbudowane. W czasach II RP stacjonowały w nich legendarne jednostki Wojska Polskiego, a w czasie wojen także wojska okupacyjne. Nie pominiemy budynków mieszkalnych, stawianych w międzywojniu dla wojskowych zawodowych.

na zdjęciu budynki koszar
Koszary wojskowe przy ul. 11 Listopada na Pradze-Północ w Warszawie. Fot. KC/Przegladpraski.pl

Zobaczmy też, gdzie znajdowało się osławione więzienie karno-śledcze, zwane Toledo. Dowiemy się też, jak władze komunistyczne starały się manipulacjami zatrzeć pamięć ludzi o nim. Zobaczymy, którędy przebiegała najdłuższa w Europie linia telegrafu optycznego. Na koniec udamy się na legendarny, trudny do niedawna do odwiedzenia cmentarz choleryczny. Poznamy tez historię różnych epidemii, które dotykały Europę na przestrzeni wieków.

Zbiórka: Strzelecka 46, godz. 11.00

Dzień Kobiet z Jose Torres & Havana Dreams

W tym roku Dzień Kobiet świętujemy przez dwa dni! Tradycyjnie 8 marca oraz dzień później – 9 marca. Tego dnia zapraszamy na kolorowy, niezwykle energetyczny występ zespołu pod kierownictwem najsłynniejszego Kubańczyka w Polsce – maestro Jose Torres – z latynoską, niezwykle gorącą i taneczną muzyką kubańską! Zapraszamy na wspólną zabawę i tańce przy gorących rytmach. Mamy nadzieję, że ten wieczór zapadnie Wam w pamięci, a wszystkie panie przyjemnie będą świętować Dzień Kobiet.

Miejsce: hala sportowa SP 127, ul. Kowieńska 12/20, godz. 18.00

10 marca 2024 r. (niedziela)

Światowy Dzień Dzikiej Przyrody

Zapraszamy na niedzielne eko-poranki #wKamieniu. Cykl rodzinnych spotkań, w których w przyjemny sposób spędzimy czas na pracy twórczej i zgłębianiu wiedzy na temat otaczającej nas przyrody.

W najbliższą niedzielę zapraszamy Was do Kamienia z okazji Światowego Dnia Dzikiej Przyrody.

Porozmawiamy o tym, co najpiękniejsze i nieokiełznane. Wspólnie odkryjemy dzikie oblicze Warszawy. Całość spotkania zwieńczymy spacerem przyrodniczym nad dzikim brzegiem Wisły.

Zapisy: zapisykamien@zzw.waw.pl
Miejsce: Pawilon Edukacyjny Kamień, godz. 12.00

pawilon kamien
Kamień nad Wisłą. Pawilon edukacyjny na Pradze-Północ, na Golędzinowie.
Redakcja
Redakcja
Przegląd Praski. Prawy brzeg informacji

Najnowsze informacje

Podobne wiadomości