wtorek, 23 lipca, 2024

Społeczna zbiórka mieszkańców na renowacje wielkiej flagi na Wileńskim

Udostępnij

W internecie ruszyła społeczna zbiórka na renowacje wielkiej biało-czerwonej flagi wywieszanej od kilku lat na elewacji Galerii Wileńska z okazji rocznicy Powstania Warszawskiego. Na fladze ma pojawić się znak Polski Walczącej.

Wielka biało-czerwona flaga wywieszana pierwszego sierpnia o godz. 17 na placu Wileńskim jest symbolem obchodów Powstania Warszawskiego na Pradze-Północ. – W tym roku postanowiliśmy nadać jej szczególny wyraz. Chcemy ozdobić ją znakiem Polski Walczącej, aby w ten sposób jeszcze silniej uhonorować bohaterów Powstania – tłumaczą inicjatorzy zbiórki.

Wielka flaga kibiców Legii z Pragi

Flaga powstała w 2018 r. z inicjatywy kibiców warszawskiej Legii z Pragi-Północ i dzięki wsparciu Galerii Wileńska oraz samych mieszkańców, którzy bezinteresownie przyłączyli się do inicjatywy. Została uszyta z 270 mkw. materiału. Jej wymiary to 15 na 18 metrów.

– Od tego czasu flaga stała się symbolem obchodów. To pod nią każdego roku gromadzimy się, aby uczcić pamięć o Powstańcach. Nawet w 2020 r., w trudnym czasie pandemii, nie zabrakło nas na placu Wileńskim. Flaga dumnie powiewała na elewacji Galerii – mówią przedstawiciele kibiców.

Teraz kibice postanowili ozdobić flagę znakiem Polski Walczącej. – Zwróciliśmy do wykonawcy, który uszył i przygotował naszą flagę, prosząc o przyjazną wycenę. Wycena jest przyjazna, ale mimo to potrzebujemy Waszej pomocy – tłumaczą.

Kwota, która jest potrzebna to 4,5 tys. zł. Zrzutka trwa do 13 lutego br. Koordynatorem projektu jest Kamil Ciepieńko, a „Przegląd Praski” patronem medialnym akcji.

Jak pomóc?

Wchodzimy na stronę projektu https://wspieram.to/flaga-powstanie i tworzymy konto użytkownika. Następnie, gdy wypełnimy wszystkie potrzebne pola, wybieramy kwotę wsparcia. Na kolejnej stronie możemy odznaczyć drugą pozycję (Wspieram polski crowdfunding) i klikamy zapłać. Uwaga, projekt możemy wesprzeć publicznie lub anonimowo.

Organizatorzy nie przewidują żadnych nagród dla wspierających, jak ma to miejsce przy okazji podobnych zbiórek. – Uważamy, że udział w naszej zbiórce, to odruch serca. Jeśli myślicie podobnie dołóżcie swoją złotówkę do naszej inicjatywy – apelują. Jeśli zbiórka się powiedzie, flaga w nowej odsłonie zadebiutuje 1 sierpnia o godz. 17 na elewacji Galerii Wileńska.

Jak tłumaczą, każda nadwyżka zostanie przekazana na działania służące zachowaniu pamięci Powstańców Warszawskich walczących na prawym brzegu Wisły.

Fot. Wizualizacja projektu

Dziękujemy, że przeczytałeś/aś nasz artykuł do końca. Obserwuj nas w Wiadomościach Google. Dołącz do nas i śledź portal Przegladpraski.pl codziennie na Facebook/Przegladpraski

Redakcja
Redakcja
Przegląd Praski. Prawy brzeg informacji

Wiadomości

Wiadomości lokalne