sobota, 18 maja, 2024

Stara Praga w filmie. Pokaz na ścianie kamienicy

Udostępnij

W ostatni weekend wakacji, w niedzielę 28 sierpnia, na mieszkańców Pragi czeka nie lada atrakcja. Na ścianie kamienicy przy ul. Ząbkowskiej zostaną wyświetlone filmy przedstawiające powojenną Pragę.

Na pomysł wykorzystania elewacji kamienicy do filmowej projekcji wpadł radny Kamil Ciepieńko, przewodniczący Komisji Kultury i Sportu. Zaproponował, aby projekcja odbyła się przy okazji wydarzenia „Otwarta Ząbkowska”, czyli w czasie kiedy ulica jest zamknięta dla ruchu.

– Przeglądałem zasoby Narodowego Instytutu Audiowizualnego w poszukiwaniu multimediów, które mogłyby zainteresować mieszkańców nie tylko Pragi, ale całej Warszawy – mówi Ciepieńko. – Udało się zebrać arcyciekawy repertuar pełen nostalgii i refleksji o prawobrzeżnej Warszawie, o ludziach i miejscach.

Filmy, które opisujemy poniżej, to czarno-białe produkcje Wytwórni Filmów Dokumentalnych, kręcone na Pradze w latach 1957-1977. Start o godz. 20.30.

  • Praskie pożegnania. Wielki kram 1977

Wielki kram – bazar Różyckiego w Warszawie – to było miejsce gdzie można było kupić niemal wszystko. Tak jak pozostałe z praskich galerii, ta również jest pełna nostalgicznych obrazków i miejsc, które znikają z krajobrazu miejskiego.

film-kino-elewacja-zabkowska-bazar

  • Praskie pożegnania. Galeria 1977

Refleksyjna opowieść o starej Pradze, z jej niepowtarzalnym kolorytem. Ostatni etap osobliwej historii dzielnicy pokazuje przedstawicieli zawodów znikających, rzemiosł których już mało kto potrzebuje.

  • Praskie pożegnania. Album 1976

Obrazki w filmie przedstawiają Pragę – część miasta, które nie zostały zbombardowane w czasie powstania. Niestety część starych, często zabytkowych budynków, zgodnie z rozporządzeniem panującej władzy jest celowo niszczona i zastępowana przez szpetne bloki.

  • Ludzie z pustego obszaru 1957

Film opowiada o grupie młodzieży z warszawskiej Pragi. Lata 50, warszawska Praga. Reżyserzy budują portret młodych ludzi. Młodzież jest znudzona, nie ma pomysłu na życie, bądź wcale nie chce go mieć. Grupa znajomych włóczy się po ulicach i różnych, charakterystycznych miejscach stolicy.

Organizatorem pokazu jest Urząd Dzielnicy Praga-Północ.

201608-stara-praga-film-d

Jesteśmy na Google News! Dołącz do nas i śledź portal Przegladpraski.pl codziennie

Redakcja
Redakcja
Przegląd Praski. Prawy brzeg informacji

Wiadomości

Wiadomości lokalne