piątek, 14 czerwca, 2024

Tory tramwajowe na moście Śląsko-Dąbrowskim do wymiany. Trzy tygodnie utrudnień

Udostępnij

W poniedziałek rusza wakacyjny remont linii tramwajowej na trasie W-Z. Przez niemal trzy tygodnie tramwaje nie będą jeździły na trasie miedzy pl. Wileńskim a pl. Bankowym. Warszawscy tramwajarze wymienią zużyte szyny, które zostały tam zamontowane podczas modernizacji trasy 13 lat temu.

Trasa przez most Śląsko-Dąbrowski jest jedną z najintensywniej eksploatowanych w całej Warszawie. W wakacje, w godzinach szczytu, tramwaje przejeżdżają tamtędy co dwie minuty, a autobusy – co cztery. Po wspólnym trambuspasie przejeżdża więc łącznie około 45 pojazdów w ciągu godziny. Przed wakacjami było ich jeszcze więcej – 57 w ciągu 60 minut. Prace będą prowadzone głównie przy przystanku Ratusz-Arsenał. Oprócz wymiany wysłużonych szyn tramwajarze zajmą się również naprawą peronów, które zużyły się pod wpływem nacisku kół autobusów dojeżdżających do przystanków.

Jakie zmiany w komunikacji na trasie W-Z?

Kursowanie tramwajów linii 4, 13, 20, 26 i 41 zostanie zawieszone. Uruchomione będą tramwajowe linie uzupełniające:

  • 70 z Boernerowa na Żerań Wschodni przez most Gdański;
  • 71 kursująca z Żerania FSO przez Jagiellońską, Targową i Grochowską do Wiatracznej;
  • 73 łącząca pętle Kawęczyńska-Bazylika z Czynszową;
  • 74, która połączy Wyścigi z pętlą Metro Młociny – na pl. Bankowym składy skręcą z Marszałkowskiej w al. „Solidarności”.

Tramwaje w al. „Solidarności” zastąpią autobusy linii Z26 na trasie Dw. Wileński – Okopowa. Składy linii 23 skręcą z al. „Solidarności” w al. Jana Pawła II, przy rondzie ONZ w ulicę Prostą i będą kończyły kursy na przystanku Norblin, natomiast zabytkowe wagony linii T, będą kursowały z pętli Cm. Wolski ulicami Wolską, al. „Solidarności”, Towarową do trasy podstawowej i mostem Józefa Poniatowskiego do pętli Czynszowa. Z powrotem „Tetka” pojedzie ulicami: 11 Listopada, Targową, Jagiellońską, Starzyńskiego, mostem Gdańskim, Słomińskiego, al. Jana Pawła II, al. „Solidarności”, Wolską do Cmentarza Wolskiego.

Dla autobusów linii 160, 190 i Z27 za pl. Bankowym, na jezdni głównej al. „Solidarności” w kierunku Pragi zostanie uruchomiony przystanek tymczasowy. Przy pl. Wileńskim autobusy jadące w kierunku Woli również będą zatrzymywały się na jezdni głównej al. „Solidarności”, a nie pasie tramwajowo-autobusowym. Podobnie przy Metrze Ratusz-Arsenał.
Jak przekonują tramwajarze kierowcy pojazdów indywidualnych nie powinni odczuć uciążliwości remontu na Trasie W-Z.

Dziękujemy, że przeczytałeś/aś nasz artykuł do końca. Obserwuj nas w Wiadomościach Google. Dołącz do nas i śledź portal Przegladpraski.pl codziennie na Facebook/Przegladpraski

Kamil Ciepieńko
Kamil Ciepieńkohttps://kamilciepienko.pl/
Redaktor i twórca Przeglądu Praskiego. Publicysta i samorządowiec. Radny dzielnicy Praga-Północ od 2010 r. Z Pragą jest związany od pierwszych dni życia. Fundator i prezes Fundacji Praga Pomaga.

Wiadomości

Wiadomości lokalne