sobota, 18 maja, 2024

Trening samodzielności przy ul. Jagiellońskiej

Udostępnij

Przy ulicy Jagiellońskiej na Golędzinowie znajduje się mieszkanie treningowe dla osób z niepełnosprawnością intelektualną. To projekt społeczny, którego celem jest pomoc w osiąganiu samodzielności.

Mieszkanie dla czterech osób ma charakter rotacyjny, z możliwością przebywania w nim od kilku tygodni do trzech miesięcy. Jego tymczasowi lokatorzy mają zapewnioną pomoc w zakresie rehabilitacji usamodzielniającej m.in. poprzez różnego rodzaju treningi np. kulinarne i porządkowe. Organizacja zapewniająca funkcjonowanie mieszkania – Stowarzyszenie „Bardziej kochani” – została wyłoniona w drodze otwartego konkursu dla organizacji pozarządowych.

Kilka dni temu rozpoczął się pierwszy turnus. Z wizytą u mieszkańców byli rodzice, przyjaciele i przedstawiciele ratusza. To jeden z dwóch lokali w budynku przy ul. Jagiellońskiej 47 przeznaczony na mieszkania treningowe. – Projekt mieszkań treningowych jest dla nas bardzo ważny. W takich warunkach zbliżonych do domowych osoby z niepełnosprawnością szybciej uczą się samodzielności pod okiem terapeutów i opiekunów, bez udziału rodziców. To również możliwość na poznanie innych ludzi, a wręcz zawiązanie się przyjaźni – mówi Marta Jakubiak, wicedyrektorka miejskiego Biura Pomocy i Projektów Społecznych.

W Warszawie, jest 8 mieszkań chronionych-treningowych dla osób z różnymi niepełnosprawnościami, współfinansowanych ze środków miasta; w tym cztery dla osób chorujących psychicznie, trzy – dla osób z niepełnosprawnością intelektualną i jedno dla osób z niepełnosprawnością sprzężoną, poruszających się na wózkach.

W lipcu 2016 r. w budynku przy ul. Brechta powstały mieszkania treningowe dla wychowanków Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Aninie. Pisaliśmy o tym tutaj Mieszkania na dobry start. Celem projektu było usamodzielnianie się lokatorów, tak, aby zapobiec ich powrotowi do patologicznych środowisk i zachowań.

Jesteśmy na Google News! Dołącz do nas i śledź portal Przegladpraski.pl codziennie

Redakcja
Redakcja
Przegląd Praski. Prawy brzeg informacji

Wiadomości

Wiadomości lokalne