piątek, 1 marca, 2024

Tysiąc krzewów i siedem drzew na 150 metrowym chodniku przy Targowej

Drogowcy rozpłytowali fragment chodnika przy ul. Zamoyskiego i Targowej w rejonie skrzyżowania z al. Zieleniecką. W miejsce usuniętych płyt posadzono nowe drzewa, krzewy oraz byliny. Roślinność w tym miejscu ma ograniczyć nagrzewanie się nawierzchni i poprawić lokalny mikroklimat Pragi.

Płyty chodnikowe zniknęły na 150-metrowym odcinku ulic Zamoyskiego i Targowej po północnej stronie, przed skrętem w ul. Skaryszewską. Płyty ustąpiły miejsca roślinom, które – jako naturalne słupki – zabezpieczają teren przed nielegalnym parkowaniem. Roślinność w tym miejscu ma też ograniczyć nagrzewanie się nawierzchni, poprawić estetykę oraz lokalny mikroklimat. Drzewa o wąskiej koronie oddzielą też budynek narożny od ulicy bez ryzyka nadmiernego rozrastania. Do nasadzeń drogowcy wybrali rośliny charakteryzujące się odpornością na warunki miejskie o zróżnicowanym pokroju i wielkości dostosowanej do wymogów bezpieczeństwa na przejściach dla pieszych.

– W sumie posadziliśmy 7 grabów pospolitych o zwartej wąskiej koronie, która nie będzie zagrażała budynkowi. Pojawiło się też ponad tysiąc krzewów i bylin – mówią przedstawiciele Zarządu Dróg Miejskich.

Drogowcy adaptują miasto do zmian klimatu

W 2019 roku stołeczni radni uchwalili warszawską „Strategię adaptacji do zmian klimatu”, która zawiera wykaz działań zapobiegających i łagodzących negatywne zmiany klimatyczne, którymi są m.in. anomalie pogodowe. – Działając w zgodzie z tym dokumentem dążymy do zwiększania na naszych ulicach powierzchni biologicznie czynnej. Wzbogacamy przestrzeń publiczną nowymi nasadzeniami nie tylko przy okazji modernizacji lub przebudów, ale również realizując remonty o mniejszej skali lub wykonując inwestycje stricte związane z zazielenianiem bądź z poprawą bezpieczeństwa – tłumaczy ZDM.

Co ważne, pomimo rozebrania części chodnika, wciąż pozostaje on szeroki na 3,5 m. To wystarczająco dużo miejsca, aby obsłużyć ten mocno zurbanizowany fragment ulic Targowej i Zamoyskiego.

Najnowsze informacje

Podobne wiadomości


Fatal error: Uncaught wfWAFStorageFileException: Unable to verify temporary file contents for atomic writing. in /wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php:51 Stack trace: #0 /wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php(658): wfWAFStorageFile::atomicFilePutContents('//wp-content/wf...', '<?php exit('Acc...') #1 [internal function]: wfWAFStorageFile->saveConfig('synced') #2 {main} thrown in /wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php on line 51