poniedziałek, 20 maja, 2024

Ulicami Pragi przejdzie defilada z okazji urodzin generała Józefa Hallera

Udostępnij

Defilada historyczna z udziałem rekonstruktorów, dawne pojazdy wojskowe i piknik dla mieszkańców. W najbliższą niedzielę na Pradze odbędą się uroczystości związane z obchodami 150. rocznicy urodzin gen. Józefa Hallera.

Wydarzenie organizuje Grupa Historyczno-Edukacyjna „Szare Szeregi” wspólnie z Instytutem Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego.

Uroczystości związane ze 150. urodzinami gen. Józefa Hallera rozpocznie msza święta w kościele Matki Bożej Loretańskiej przy ul. Ratuszowej, w której weźmie udział pododdział rekonstruktorów ochotników 1920 roku. Po zakończonej mszy spod kościoła wyruszy defilada historyczna. Rekonstruktorzy przedstawią umundurowanie i wyposażenie wojskowe z lat (1863-1918-1920). W defiladzie weźmie udział 7 samochodów historycznych. Uroczystości zostaną zakończone pod tablicą ku czci gen. Józefa Hallera w związku z 150. rocznicą jego urodzin.

pomnik Hallera
Pomnik poświęcony gen. Józefowi Hallerowi przy placu jego imienia na Pradze-Północ. Fot. KC/Przegladpraski.pl

– Wydarzenia te mają na celu uświetnienie i krzewienie polskich wartości, wiary, obyczajów, historii oraz szerzenia postaw patriotycznych a także uświadamiania społeczeństwu o nieznanych aspektach historii swojej ojczyzny w walkach o niepodległość – mówi Zbigniew Rowiński, jeden z organizatorów.

Po zakończonej defiladzie odbędzie piknik historyczno-edukacyjny „Etos Bohatera”, podczas którego uczestnicy będą mieli okazję wziąć udział w:

  • wystawie Pojazdów Historycznych biorących udział w defiladzie,
  • warsztatach manualnych i ślusarskich (Odbicie na krążku znaku Armii Hallera),
  • przejażdżce pojazdami historycznymi,
  • wystawie sprzętu i wyposażenia wojskowego (1863-1920).

Dziękujemy, że przeczytałeś/aś nasz artykuł do końca. Obserwuj nas w Wiadomościach Google. Dołącz do nas i śledź portal Przegladpraski.pl codziennie na Facebook/Przegladpraski

Kamil Ciepieńko
Kamil Ciepieńkohttps://kamilciepienko.pl/
Redaktor i twórca Przeglądu Praskiego. Publicysta i samorządowiec. Radny dzielnicy Praga-Północ od 2010 r. Z Pragą jest związany od pierwszych dni życia. Fundator i prezes Fundacji Praga Pomaga.

Wiadomości

Wiadomości lokalne