piątek, 1 marca, 2024

Uwaga na kleszcze i niebezpieczne rośliny

Korzystając z uroków majowych spacerów po Pradze musimy mieć się na baczności. W Ogrodzie Zoologicznym czyhają na nas kleszcze, zaś przy ul. Sokolej niebezpieczne rośliny – barszcz kaukaski.

Pierwsze ciepłe dni to czas, kiedy kleszcze budzą się z zimowego snu. Są wtedy bardzo aktywne, a do tego spragnione krwi. Lekarze i naukowcy zauważyli, że z roku na rok w Warszawie pajęczaków jest coraz więcej. Po każdym spacerze należy dokładnie sprawdzić ciało; szczególnie pachwiny, miejsca za uszami, szyje, pod kolanami i łokciami, również okolice miejsc intymnych. W przypadku zwierząt będą to zakątki pyska, łap, nosa i uszu.

Jeśli zauważymy na naszym ciele kleszcza należy złapać go pincetą przy samej skórze i wyciągnąć stanowczym, lekko łukowatym ruchem. Miejsce po kleszczu należy odkazić. W przypadku zwierząt najlepiej udać się do weterynarza.

Kolejne niebezpieczeństwo, to barszcz kaukaski, którego jedną z odmian jest barszcz Sosnowskiego. To roślina groźna dla ludzi i zwierząt. – Zawarty w niej sok w kontakcie z ludzką skórą wystawioną na słońce powoduje silne poparzenia, które mogą latami utrzymywać się na skórze – przestrzegają specjaliści.

W przypadku kontaktu z rośliną zaleca się jak najszybsze umycie skóry pianą mydlaną i opłukanie wodą, a następnie chronienie skóry przed światłem słonecznym przez minimum dwie doby.

Na Pradze szczególnie niebezpieczne są okolice ul. Sokolej przy Porcie Praskim.

Redakcja
Redakcja
Przegląd Praski. Prawy brzeg informacji

Najnowsze informacje

Podobne wiadomości