czwartek, 18 lipca, 2024

W listopadzie zacznie działać nowa giełda przy Jagiellońskiej [VIDEO]

Udostępnij

Giełda weekendowa przy ul. Namysłowskiej przestanie działać 5 listopada. Miasto przygotowało dla kupców nową lokalizację przy ul. Jagiellońskiej. Będą tam 93 miejsca dla tzw. handlu stolikowego i 20 miejsc dla sprzedających z samochodów.

Podczas spotkania informacyjnego, które miało miejsce w czwartek, w Centrum Wielokulturowym przy pl. Hallera, władze miasta przekonywały mieszkańców, że nowa giełda ma charakter tymczasowy, do czasu znalezienia lepszej lokalizacji. – Pod uwagę jest brany odcinek ul. Ratuszowej pomiędzy ul. Namysłowską i ul. Dąbrowszczaków – tłumaczył obecny na spotkaniu wiceprezydent miasta Michał Olszewski. Przeniesienie giełdy na Ratuszową blokuje obecnie budowa metra.

Argumentem, który przemawia za lokalizacją przy ul. Ratuszowej jest to, że nie ma tam wyznaczonych miejsc do parkowania, a to jest główny zarzut mieszkańców pl. Hallera i okolicznych ulic przeciwko zajęcie przez kupców ul. Jagiellońskiej.

– W weekend okolica jest zablokowana przez samochody przyjezdnych odwiedzających zoo. Mieszkańcy też nie mają gdzie parkować. Tam powinien być parking a nie giełda – przekonywali mieszkańcy.
Giełda przy ul. Jagiellońskiej będzie się odbywała w weekendy, od godz. 7 do 15. W pozostałe dni tygodnia w tym miejscu ma być parking dla mieszkańców. Na pytanie radnego Kamila Ciepieńko, co w takim przypadku mieszkańcy mają zrobić z samochodami w weekend, wiceprezydent Olszewski odpowiedział, że skoro do tej pory nie było tam parkingu, to mieszkańcy nie powinni odczuwać uciążliwości związanych z przestawieniem samochodu w weekend.

Radny zapytał też, czy w obliczu rosnących problemów z parkowaniem i kolejnymi inwestycjami, które zabierają miejsca mieszkańcom: giełda i nowe wejście do zoo, prażanie mogą liczyć na jeden z 10 obiecanych przez ratusz podziemnych parkingów na Nowej Pradze. Przypomniał, że już w marcu przygotował specjalne pismo w tej sprawie. – Przekaże pana wniosek wiceprezydent Renacie Kaznowskiej, która zajmuje się tą inwestycją – zadeklarował wiceprezydent Olszewski.

Pytania mieszkańców dotyczyły też utrzymania porządku na terenie giełdy. Władze zapewniły, że oprócz przenośnych toalet typu TOI-TOI, teren będzie sprzątany po każdym dniu. O porządek mają też zadbać sami kupcy, którzy będę mieli wykupiony abonament, nie będą więc anonimowi.

– Nie wiadomo, czy giełda nie będzie przenosić się na okoliczne tereny, np. tekstylia wieszane na ogrodzeniu, czy sprzedaż naręczna – obawiali się obecni na spotkaniu mieszkańcy.
– Dyscypliny ma pilnować straż miejska, która będzie karać nielegalnie handlujących – przekonywali przedstawiciele miasta.

Równolegle z przygotowaniem giełdy na wysokości ul. Szanajcy ma powstać przejście dla pieszych i nowe miejsca parkingowe w pasie jezdni.

Dziękujemy, że przeczytałeś/aś nasz artykuł do końca. Obserwuj nas w Wiadomościach Google. Dołącz do nas i śledź portal Przegladpraski.pl codziennie na Facebook/Przegladpraski

Redakcja
Redakcja
Przegląd Praski. Prawy brzeg informacji

Wiadomości

Wiadomości lokalne