sobota, 18 maja, 2024

W niedzielę tramwajem tylko do ronda Żaba. Budowa zajezdni na Annopolu wchodzi w nowy etap

Udostępnij

W niedzielę linie tramwajowe z Pragi na Bródno zostaną odcięte. Tramwajarze muszą wyłączyć zasilanie w związku z budową nowej zajezdni tramwajowej na Annopolu. Miasto uruchomi komunikację zastępczą.

Budowa zajezdni tramwajowej na Annopolu wchodzi w kolejny etap prac. Na trasie do powstającej zajezdni rozpoczynają się prace wymagające zdemontowania sieci trakcyjnej. Odcinek, na którym nie będzie zasilania, ma około 100 metrów długości. Aby jednak nie odcinać mieszkańców od pętli Żerań Wschodni, ruch na tym odcinku będą obsługiwały najnowsze tramwaje Hyundai. Mogą poruszać się one z opuszczonymi pantografami, czyli bez pobierania prądu z sieci trakcyjnej. W napędzie tych wagonów wykorzystywana jest technologia superkondesatorów, czyli urządzeń do magazynowania energii elektrycznej. Dlatego na trasie linii 4 będą kursować – już od poniedziałku, 27 marca – tylko najnowsze niskopodłogowe tramwaje.

Zmiany w kursowaniu tramwajów na Bródno

Demontaż odcinka sieci wymaga wyłączenia ruchu tramwajów za rondem Żaba. Już w niedzielę, 26 marca, tramwaje linii 1, 3 i 4 dojadą tylko do tego ronda. Do pętli Żerań Wschodni pojadą autobusy linii zastępczej. Zastosowane zostanie tu nietypowe rozwiązanie. Aby utrzymać ruch tramwajowy na stałych trasach (skróconych do ronda Żaba), tramwaje linii 1, 3, 4 – przed ruszeniem z ronda w trasę w przeciwnym kierunku – zamienią się numerami.

Zastępcza linia autobusowa Z-1:
FARADAYA – Annopol – Rembielińska – P. Wysockiego – św. J. Odrowąża – RONDO ŻABA – św. J. Odrowąża – P. Wysockiego – Bazyliańska – Rembielińska – Annopol – ŻERAŃ WSCHODNI

  • 1: BANACHA – most Gdański – S. Starzyńskiego – RONDO ŻABA (dalej jako linia 4 w kierunku WYŚCIGI)
    1 (kursy skrócone): PL. NARUTOWICZA – … – most Gdański – S. Starzyńskiego – RONDO ŻABA (dalej jako linia 3 w kierunku GOCŁAWEK)
  • 3: GOCŁAWEK – … – 11 Listopada – RONDO ŻABA (do godziny 8.45: RONDO ŻABA – Starzyńskiego – 11 Listopada – … – GOCŁAWEK; po godz. 8.45: dalej jako linia 1 w kierunku PL. NARUTOWICZA)
  • 4: WYŚCIGI – … – 11 Listopada – RONDO ŻABA (dalej jako linia 1 w kierunku BANACHA)

W tym dniu dla linii 1, 3, 4 uruchomione zostaną przystanki Rondo Żaba 58 i 59 – przed rondem, za wiaduktem kolejowym.

tramwaj
Tramwaj marki Hyundai. Fot. Mat. prasowe

Od poniedziałku, 27 marca, tramwaje linii 1, 3, 4, 25 będą kursowały na trasach podstawowych, przy czym wszystkie kursy linii 1 będą się kończyć na pętli Annopol. Do Żerania Wschodniego będą dojeżdżały wyłącznie tramwaje linii 4.

Nowoczesna zajezdnia na Annopolu w 2024 roku

Zajezdnia na Annopolu, która zostanie oddana do użytku w 2024 roku, będzie najnowocześniejszą i najbardziej zieloną zajezdnią tramwajową w Polsce. W wyposażonym w inteligentny system sterowania obiekcie serwisowanych będzie 150 niskopodłogowych tramwajów, co pozwoli na lepsze skomunikowanie prawobrzeżnej Warszawy z pozostałą częścią miasta.

Inwestycja wpisuje się w rozbudowę warszawskiej sieci tramwajowej – wkrótce przybędą w stolicy nowe trasy do Wilanowa i wzdłuż ul. Kasprzaka. Przygotowywana jest także budowa kolejnych linii: do dworca Warszawa Zachodnia, na Gocław i wzdłuż ul. Modlińskiej. W zajezdni na Annopolu serwisowane będą składy, które obsłużą również planowane trasy.
Jako pierwsza w Polsce, zajezdnia zasilana będzie w tak dużym stopniu z przyjaznych środowisku, odnawialnych źródeł energii. Ich zastosowanie ma ograniczyć zużycie paliw kopalnych i spowoduje zmniejszenie wielkości emisji zanieczyszczeń do powietrza.

Dużo miejsca na jej terenie ma też zająć zieleń – ok. 24 tys. mkw., czyli ok. 20 proc. terenu zajezdni. Będzie to m.in. roślinność na budynkach, na ekranach akustycznych i zielonych torowiskach. Woda opadowa z dachów budynków trafi do trzech podziemnych zbiorników i będzie wykorzystywana do celów gospodarczych – spłukiwania toalet, mycia pojazdów oraz podlewania zieleni.

Jesteśmy na Google News! Dołącz do nas i śledź portal Przegladpraski.pl codziennie

Kamil Ciepieńko
Kamil Ciepieńkohttps://kamilciepienko.pl/
Redaktor i twórca Przeglądu Praskiego. Publicysta i samorządowiec. Radny dzielnicy Praga-Północ od 2010 r. Z Pragą jest związany od pierwszych dni życia. Fundator i prezes Fundacji Praga Pomaga.

Wiadomości

Wiadomości lokalne