czwartek, 25 kwietnia, 2024

W środę startuje Veturilo. Na Pradze-Północ w tym sezonie będzie mniej stacji

W halach na Żeraniu trwają ostatnie przygotowania do nowego sezonu rowerowego. Ponad trzy tysiące rowerów miejskich pojawi się 1 marca na warszawskich ulicach. Na Pradze-Północ mieszkańcy będą mieli do dyspozycji 24 stacje Veturilo. Piszemy o najważniejszych zmianach dla cyklistów.

Na Pradze-Północ pierwszego marca zaczną działać 24 stacje Veturilo. W porównaniu z poprzednim sezonem, część stacji została zlikwidowana, to m.in. stacja na skwerze przy ul. Szymanowskiego od strony ul. Namysłowskiej, przy ul. 11 Listopada i ul. Środkowej oraz przy Galerii Wileńskiej. Aktualną liczbę stacji na Pradze-Północ można sprawdzić tutaj: Stacje rowerowe na Pradze

Nowy wygląd stacji rowerów miejskich Veturilo

Każda stacja będzie oznaczona nowy słupkiem informacyjny. Dodatkowo każdy stojak w rzędzie będzie oznakowany za pomocą naklejki. Estetyczny i minimalistyczny słup w warstwie graficznej ma nawiązywać do symboli stolicy oraz kolorystyki rowerów Veturilo. Są na nim umieszczone informacje o podstawowych zasadach działania systemu, zapisach regulaminu itd.

Z kolei naklejka pozwoli na pierwszy rzut oka odróżnić stojaki związane ściśle z rowerem Veturilo od pozostałych. To ważne, ponieważ od tego roku stacje Veturilo będą mieć formę standardowych stojaków rowerowych w kształcie „odwróconej litery U” – bez wyróżniającego ich dotąd elektrozamka.

stojak na rower
Stojak rowerowy Veturlio. Fot. ZDM

Zamiast elektrozamków każdy rower został wyposażony w zamek na tylnym kole oraz odbiornik GPS.

Na ulicach Warszawy stoi już 3 tys. nowych stojaków, każdy z nich mieści dwa rowery. Ważna nowość: będą ogólnodostępne, dozwolone będzie parkowanie przy nich również prywatnych rowerów. A także hulajnóg elektrycznych – zarówno prywatnych, jak i z wypożyczalni.

Strefy zwrotu rowerów

Nowe Veturilo wprowadza również nowe pojęcie „strefy zwrotu”. To dodatkowe punkty, oprócz stacji, w których będzie można zakończyć wypożyczenie. Takich punktów na start będzie około półtora tysiąca. Ich siatka została opracowana w oparciu o wybrane publiczne parkingi rowerowe. Mają zapewnić większą elastyczność w korzystaniu z usługi i jednoczesne zachowanie porządku.

To takie same stojaki jak te, przy których już od ponad roku można zostawiać hulajnogi elektryczne. One również oznakowane są naklejką – z symbolem roweru i hulajnogi. Kolejne istniejące stojaki będą sukcesywnie oznaczane w ten sam sposób. Naklejki pojawiają się też na części nowych parkingów. – Dodatkowych możliwości parkingowych dla użytkowniczek i użytkowników Veturilo cały czas będzie więc przybywać – zapewniają drogowcy.

Strefy i stacje będą od siebie wyraźnie odróżnione w aplikacji mobilnej Veturilo. A przede wszystkim: przy strefach nie ma charakterystycznego słupa.

Ile zapłacimy za przejazd rowerem miejskim?

Taryfy za wypożyczenie rowerów tradycyjnych oraz ze wspomaganiem elektrycznym pozostaną bez zmian.

Wypożyczenie rowerów tradycyjnych – cennik:

  • 1-20 minut – 0 zł
  • 21-60 minut – 1 zł
  • druga godzina – 3 zł
  • trzecia godzina – 5 zł
  • czwarta i każda następna godzina – 7 zł

Cennik obejmuje standardowe rowery miejskie oraz tandemy, czyli rowery dwuosobowe.

Wypożyczenie rowerów ze wspomaganiem elektrycznym – cennik:

  • 1-20 minut – 0 zł
  • 21-60 minut – 6 zł
  • druga i każda następna godzina – 14 zł

W odróżnieniu od poprzednich edycji Veturilo teraz rowery elektryczne będzie można zostawiać w dowolnej stacji.

Dochodzą nowości: możliwość pozostawienia roweru poza stacją (w strefie zwrotu) za dodatkową opłatą oraz bonusy finansowe za „odprowadzenie” roweru do stacji:

  • Zakończenie wypożyczenia w strefie zwrotu – opłata dodatkowa 15 zł
  • Zakończenie wypożyczenia w stacji, jeśli rower został wypożyczony w strefie zwrotu – dodatkowe +5 zł na konto użytkownika
  • Pozostawienie roweru „na mieście” – poza stacją oraz poza strefą zwrotu – to kara, której wysokość zaczyna się od 20 zł.

Wypożyczenie, którego początek i koniec będą w rejonie stacji nie wiąże się z żadnymi dodatkowymi kosztami lub bonusami.

rowery
Rowery Veturilo zimują w halach dawnej Fabryki FSO na Żeraniu.

Najnowsze informacje

Podobne wiadomości