środa, 17 kwietnia, 2024

W tym roku przebudują skrzyżowanie Szwedzkiej i Solidarności

W tym roku ma rozpocząć się przebudowa skrzyżowania al. Solidarności i ul. Szwedzkiej. Drogowcy chcą wyznaczyć nowe przejścia dla pieszych i przejazdy dla rowerów. Skrzyżowanie ma stać się też bardziej przyjazne dla samochodów.

– Przebudowa skrzyżowania al. „Solidarności” i Szwedzkiej to jedna z ważniejszych inwestycji na Pradze-Północ. Wiele wskazuje na to, że uda się ją przeprowadzić jeszcze w tym roku – właśnie rozstrzygnęliśmy przetarg na przeprowadzenie prac – informują drogowcy.

Skrzyżowanie, które zostało objęte przetargiem, jest skomplikowanym węzłem komunikacyjnym i jego przebudowa jest konieczna. Dziś przekroczenie go pieszo, jest bardzo utrudnione, zaś przejazd rowerem – praktycznie niemożliwy.

Przez ostatnie tygodnie Zarząd Dróg Miejskich analizował cztery oferty, które przedsiębiorcy złożyli w postępowaniu przetargowym na przebudowę skrzyżowania. Najkorzystniejszą złożyła firma AWE z Warszawy. Przebudowa skrzyżowania al. „Solidarności” i Szwedzkiej będzie kosztować ponad 2,7 mln zł i powinna zakończyć się jeszcze w tym roku.

Projekt przebudowy zakłada uproszczenie skrzyżowania. Dzięki temu możliwe będzie wydłużenie poszczególnych faz sygnalizacji i w efekcie ułatwienie przejścia i przejazdu.

Zlikwidowana zostanie wydzielona jezdnia do skrętu w prawo w ul. Szwedzką. Dzięki temu uda się wyznaczyć nowe przejście dla pieszych i przejazd rowerowy oraz posadzić 11 drzew. Ponadto, wydłużony zostanie lewoskręt w ul. Szwedzką, zaś sam wylot zostanie poszerzony. Ulica Wileńska zostanie zaślepiona, aby uniemożliwić wlewanie się ruchu tranzytowego w wąskie praskie uliczki. Jak przekonują drogowcy, zachowany zostanie dojazd samochodem do wszystkich posesji.

Ważną zmianą będzie wspomniane wyznaczenie przejścia dla pieszych i przejazdu dla rowerów wzdłuż al. Solidarności. W ten sposób ciągłość zyska ważna droga dla rowerów prowadząca aż do granicy z Ząbkami. Piesi zaś nie będą zmuszeni nadkładać drogi i dwa razy czekać na zielone światło. Dodatkowo zmodernizowane zostanie istniejące przejście dla pieszych w poprzek al. Solidarności prowadzące w kierunku torów kolejowych. Równolegle do niego powstanie przejazd rowerowy, który ułatwi podróże pomiędzy dwoma przedzielonymi linią kolejową fragmentami Pragi.

W celu poprawy wygody pasażerów komunikacji miejskiej oraz ograniczenia potencjalnych konfliktów pieszo-rowerowych przebudowany zostanie istniejący przystanek autobusowy “Szwedzka 01”. Zmiany obejmą też skrzyżowanie ulic Szwedzkiej i Równej. Przez te jednopasmowe ulice zostaną wyznaczone dwa przejścia dla pieszych wyposażone pośrodku w azyle.

Redakcja
Redakcja
Przegląd Praski. Prawy brzeg informacji

Najnowsze informacje

Podobne wiadomości