wtorek, 23 lipca, 2024

Wiemy już, jak będą wyglądały ulice Środkowa i Strzelecka

Udostępnij

Ulice Środkowa i Strzelecka zamienią się w zieloną, przyjazną dla wszystkich przestrzeń. Miasto rozstrzygnęło konkurs „Ulice Nowej Pragi”. Wygrała grupa architektów z pracowni WXCA.

– Rewitalizacja to nie tylko remonty budynków i ulic czy podłączanie do sieci cieplnej – mówi Michał Olszewski, zastępca Prezydenta m.st. Warszawy. – To także przemiany przestrzeni publicznej tak, aby była ona przyjaźniejsza i atrakcyjniejsza dla mieszkańców.

Plac, chodniki, zieleń

Zwycięski projekt zakłada m.in. uspokojenie ruchu i zapewnienie bezpieczeństwa, atrakcyjny układ zieleni w tradycyjnych formach trawników, skwerów i szpalerów drzew, a także tzw. mebli miejskich.

Co ciekawe, koncepcja jest elastyczna, co pozwala na jej dostosowywanie do zmiennych potrzeb funkcjonowania ulicy szczególnie, jeśli chodzi o powierzchnie przeznaczoną dla miejsc parkingowych, siedzisk i zieleni.
Jurorzy zwrócili też uwagę na atrakcyjne rozwiązania trójkątnych placów na skrzyżowaniach ulic Strzeleckiej i Konopackiej oraz Kowieńskiej i Środkowej z 11 Listopada, silnie wzmacniające tożsamość każdego z tych miejsc, zielonego skweru przy ul. Konopackiej i Strzeleckiej oraz roli komunikacyjnej i usługowej – z nowym pawilonem w miejscu likwidowanej stacji benzynowej u zbiegu ulic Kowieńskiej i Środkowej.

Architekci zaplanowali też dużą liczbę miejsc parkingowych na ul. Strzeleckiej, które wkomponowali w znaczną powierzchnię zieleni przyulicznej ze szpalerami drzew.

Od 28 września do 15 października nagrodzone prace można będzie oglądać w Centrum Kreatywności przy ul. Targowej 56. A we wtorek, 10 października o godz. 18w tym samym miejscu odbędzie się dyskusja pokonkursowa.

źródło: UM

Dziękujemy, że przeczytałeś/aś nasz artykuł do końca. Obserwuj nas w Wiadomościach Google. Dołącz do nas i śledź portal Przegladpraski.pl codziennie na Facebook/Przegladpraski

Redakcja
Redakcja
Przegląd Praski. Prawy brzeg informacji

Wiadomości

Wiadomości lokalne