czwartek, 21 listopada, 2024

Wisła potrafi być niebezpieczna. Służby apelują o zdrowy rozsądek

Udostępnij

Pamiętajmy, jeśli wchodzimy do Wisły, to tylko do kolan. Warszawa od dawna prowadzi wiele działań edukacyjnych i praktycznych, by zwiększyć bezpieczeństwo wypoczywających nad wodą. W Porcie Praskim odbywają się również ćwiczenia ratownicze różnych służb działających nad Wisłą.

Przede wszystkim należy pamiętać, że na warszawskim odcinku Wisły nie ma wyznaczonych kąpielisk. Wisła jest w niewielkim stopniu regulowana, nurt rzeki jest niebezpieczny i nieprzewidywalny. Silny prąd i wiry sprawiają, że kąpiel w Wiśle nie jest bezpieczna. Punkt 8 Kodeksu Dzielnicy Wisła to: do rzeki tylko do kolan. I nigdy w miejscu cumowania łodzi.

Wisła potrafi być niebezpieczna

W 2023 r., w ramach realizacji projektu z Budżetu Obywatelskiego, na bulwarach w okolicy wyjścia z metra Centrum Nauki Kopernik stanęła skrzynka bezpieczeństwa tzw. Help Box, który po wciśnięciu przycisku alarmowego wysyła sygnał do służb i uwalnia dostęp do sprzętu ratowniczego i pierwszej pomocy.

policja rzeczna
Policja rzeczna patroluje Wisłę, Fot. KC/Przegladpraski.pl

Zajęcia edukacyjne dla dzieci

Strażnicy miejscy prowadzą regularnie zajęcia w warszawskich szkołach (w roku szkolnym) oraz placówkach prowadzących zajęcia „Lata w mieście”, podczas których uczestnicy zapoznają się z podstawowymi zasadami bezpieczeństwa, w tym również z bezpieczeństwem na plażach i podczas kąpieli w wodzie.

W nieszablonowej, atrakcyjnej formule prowadzone są również zajęcia dla najmłodszych. Jest nią autorski spektakl kukiełkowy, o przygodach Zająca Bruna i Stonogi Celiny – pluszaków, które wraz ze swoją przyjaciółką Florką wyruszyły nad morze. Dzieci poznają pracę ratownika wodnego oraz innych służb mundurowych, do których mogą zwrócić się o pomoc w przypadku zagrożenia zaistniałego nad wodą.

patrol konny
Patrol konny na wiślanej plaży w Warszawie. Fot. Stołeczne Centrum Bezpieczeństwa.

Wodne patrole strażników

Strażnicy realizują też działania praktyczne służące zapobieganiu utonięciom. Od grudnia 2022 r. strażnicy miejscy dysponują własną łodzią i patrolują Wisłę. W skład załogi wchodzą strażnicy z uprawnieniami:

  • stermotorzysty,
  • ratownika wodnego
  • ratownika kwalifikowanej pomocy przedmedycznej.

PRZECZYTAJ: Nowy czarny punkt na prawym brzegu Wisły. W 2022 roku w wodzie zginęły 23 osoby

Monitoring Wisły prowadzony jest przez cały rok (wyjątkiem są dni, gdy pływanie łodzią uniemożliwia pogoda). Celem patroli jest między innymi przypominanie wypoczywającym, że warszawski odcinek Wisły objęty jest całkowitym zakazem kąpieli z uwagi m.in. na niebezpieczeństwo utonięcia w zdradliwym nurcie rzeki.

Rescue 2024 w Porcie Praskim

W czerwcu 2024 r. w Porcie Praskim odbyły się ćwiczenia ratownicze pod nazwą „Rescue2024”. Wydarzenie to było przykładem wzorowej współpracy pomiędzy różnymi formacjami ratunkowymi, które dbają o bezpieczeństwo mieszkańców Warszawy. Biorące w nich udział jednostki przetestowały najnowszy sprzęt oraz sposoby reagowania na zagrożenia w rzeczywistych warunkach.

– Spędzając czas nad wodą należy wybierać plaże strzeżone przez ratowników, nie wchodzić do wody pod wpływem alkoholu i jak ważne jest, aby zawsze wybierając się na jakąkolwiek jednostkę pływającą zakładać kamizelkę ratunkową – podkreśla Jarosław Misztal, dyrektor Stołecznego Centrum Bezpieczeństwa.

Dziękujemy, że przeczytałeś/aś nasz artykuł do końca. Obserwuj nas w Wiadomościach Google. Dołącz do nas i śledź portal Przegladpraski.pl codziennie na Facebook/Przegladpraski

Kamil Ciepieńko
Kamil Ciepieńkohttps://kamilciepienko.pl/
Redaktor i twórca Przeglądu Praskiego. Publicysta i samorządowiec. Radny dzielnicy Praga-Północ od 2010 r. Z Pragą jest związany od pierwszych dni życia. Fundator i prezes Fundacji Praga Pomaga.

Wiadomości

Wiadomości lokalne