czwartek, 18 kwietnia, 2024

Władze Warszawy uznały, że kamienica po remoncie nie trafi do mieszkańców. Przy Markowskiej powstaną biura dla aktywistów

Władze miasta przeznaczyły 18 milionów złotych na remont kamienicy przy ul. Markowskiej 16. Budynek nie trafi jednak do mieszkańców, tylko w ręce aktywistów. Zamiast mieszkań powstanie tu Centrum Aktywności Lokalnej.

– Praga-Północ już niedługo zyska nowe Miejsce Aktywności Lokalnej, jadłodajnie, placówkę wsparcia dziennego dla dzieci i młodzieży, salę sportową i konferencyjną oraz pracownię do zajęć edukacyjnych – czytamy w informacji prasowej stołecznego ratusza. – Wszystko to znajdzie się w odnowionej kamienicy „Synergia” przy ul. Markowskiej 16. Warszawa przeznaczyła na ten cel ponad 18 mln zł. Miasto zawarło umowę na realizację prac, które zakończą się na początku 2023 r.

Kiedyś mieszkało tu 50 rodzin

Narożna pięciokondygnacyjna kamienica przy ul. Markowskiej 16 jeszcze dekadę temu tętniła życiem. Mieszkało tu ponad 50 rodzin, był duży sklep mięsny. Ze względu na zagrożenie katastrofą budowlaną podjęto jednak decyzję o wykwaterowaniu i remoncie generalnym budynku. – Dzielnica przygotowała projekt budowlany. Miało powstać 40 w pełni wyposażonych lokali mieszkalnych i parter o funkcji użytkowej. Niestety, władze miasta zadecydowały inaczej. Całe 5 pięter postanowiono przeznaczyć na cele społeczno-kulturalne, łącznie 2 400 metrów kwadratowych. To kolejny taki projekt na Pradze. Wystarczy spojrzeć na Targową, gdzie mieści się Centrum Kreatywności Targowa, Muzeum Warszawskiej Pragi – mówi Barbara Domańska, radna dzielnicy ze stowarzyszenia „Kocham Pragę”.

Władze miasta przekonują, że tzw. Synergia ma być „przestrzenią otwartą dla mieszkańców, chroniącą przed wykluczeniem i zachęcającą do aktywności kulturalnej, a także wspierającą w aktywizacji zawodowej i społecznej zarówno młodzież, jak i dorosłych”. Przy ul. Markowskiej 16 będą się mieścić powierzchnie biurowe do współpracy lokalnych organizacji pozarządowych, miejsca rzemieślniczych usług lokalnych czy pracownia zajęć edukacyjnych Fablab Czacha dymi! oraz harcówka.

Miasto wie lepiej. Władze zachęcają do aktywności lokalnej

– Choć na Pradze prowadzonych jest wiele działań społecznych, to wiele z nich skupia się na Nowej Pradze (Serduszko dla dzieci, Świetlica „dziadka” Lisieckiego, Centrum Młodych). Natomiast, żeby zaangażować również mieszkańców Starej Pragi, to tego typu usługi i działania powinny być prowadzone także blisko ich domów. Dlatego budynek na rogu Ząbkowskiej i Markowskiej jest najlepszą lokalizacją dla miejsca, które będzie wspierać i na co dzień zachęcać do aktywności mieszkańców Pragi-Północ – powiedział Jacek Grunt-Mejer, pełnomocnik prezydenta m.st. Warszawy ds. rewitalizacji.

Aldona Machnowska-Góra wiceprezydent Warszawy
Od lewej: Jacek Grunt-Mejer, pełnomocnik prezydenta m.st. Warszawy ds. rewitalizacji i wiceprezydent m.st. Warszawy Aldona Machnowska-Góra.

– Wszyscy zdajemy sobie sprawę, że powierzchni na tzw. działalność społeczną mamy nadmiar, natomiast wciąż brakuje nam mieszkań, i wciąż kilkaset rodzin na nie czeka. Przede wszystkim musimy realizować te właśnie potrzeby. Wielokrotnie prosiliśmy Prezydenta Warszawy o zmianę decyzji, o przyjrzenie się sytuacji z naszego, praskiego punktu widzenia – dodaje radna Domańska.

Rada dzielnicy Praga-Północ, w ślad za komisją architektury, podjęła stanowisko w sprawie przywrócenia funkcji mieszkalnej budynkowi przy ul. Markowskiej 16. Odpowiedzi nie było, natomiast, niespodziewanie, odebrano dzielnicy prowadzenie inwestycji. – Bardzo się cieszę, że podpisaliśmy umowę na drugi etap odtworzenia zabytkowej kamienicy „Synergia” przy ul. Markowskiej 16 na Pradze-Północ – mówi wiceprezydent m.st. Warszawy Aldona Machnowska-Góra. Jak dodaje: zgodnie z wynikami konsultacji społecznych planujemy tam m.in. Centrum Aktywności Lokalnej, usługi rzemieślnicze, placówkę opiekuńczą dla młodzieży, sklepy i harcówkę.

Tymczasem ponad tysiąc mieszkań na Pradze-Północ nie jest wyposażonych w toaletę. To ponad 9 proc. wszystkich lokali mieszkalnych na Pradze.

Kamil Ciepieńko
Kamil Ciepieńkohttps://kamilciepienko.pl/
Redaktor i twórca Przeglądu Praskiego. Publicysta i samorządowiec. Radny dzielnicy Praga-Północ od 2010 r. Z Pragą jest związany od pierwszych dni życia. Fundator i prezes Fundacji Praga Pomaga.

Najnowsze informacje

Podobne wiadomości