poniedziałek, 27 maja, 2024

Wydarzenia na Pradze. 11-12 listopada 2023 r.

W każdy piątek dziennikarze portalu Przegladpraski.pl przedstawiają najciekawsze wydarzenia, które dzieją się na Pradze-Północ. To przegląd największych imprez i kameralnych spotkań.

Udostępnij

Co wydarzy się w najbliższy weekend na Pradze? Przedstawiamy najciekawsze imprezy przygotowane dla mieszkańców dzielnicy. W sobotę i niedzielę na Pradze-Północ nie zabraknie atrakcji.

11 listopada 2023 r. (sobota) na Pradze-Północ

Święto Niepodległości na Pradze

Praskie obchody Święta Niepodległości rozpoczną na placu Weteranów 1863 r. – Przejdziemy aż do pl. Hallera, gdzie na mieszkańców czekać będzie piknik historyczny w klimacie XX-wiecznym. Jak co roku będzie można zobaczyć repliki broni czy samochody wojskowe. Będzie też okazja do wykonania własnoręcznie biało-czerwonej opaski, którą wykorzystacie podczas uroczystości patriotycznych. Dla dzieciaków to zawsze świetna zabawa. dla miłośników militariów też coś się znajdzie. Będą repliki broni używanej w latach 20. XX wieku, a rekonstruktorzy opowiedzą o jej wykorzystaniu. Perełka Praskich obchodów, czyli stare samochody – to gratka nie tylko dla małych chłopców – zapowiadają organizatorzy.

Miejsce: plac Weteranów 1863 r. oraz plac Hallera, godz. 12.00-16.00

12 listopada 2023 r. (niedziela)

Spacer po pofabrycznych obiektach Starej Pragi

Na Starej Pradze w wielu miejscach widać jeszcze fabryczne budynki z czerwonej cegły. Dzielnica od zawsze była miejscem, gdzie kwitło wytwórstwo. Niestety po wielu słynnych fabrykach nie został już nawet ślad, dlatego są kompletnie zapomniane…

W drugiej połowie XIX wieku, gdy pojawiły się po tej stronie Wisły aż trzy linie kolejowe prowadzące w głąb Rosji, praski przemysł przeżywał okres prosperity trwającej aż do pierwszej wojny światowej. Tu mieściły się dwie największe w kraju emaliernie, trzy fabryki urządzeń młynarskich, fabryka wentylatorów, fabryka pomp, liczne młyny, fabryki koronek i pończoch oraz oczywiście legendarna fabryka wódek. W okresie międzywojennym pojawiły się fabryki urządzeń okrętowych, urządzeń kolejowych, szyb samochodowych, wind, rzeźnia miejska, a także zakłady produkujące zabawki oraz oczywiście słynna mennica. W czasie okupacji rożne zakłady produkowały w sposób konspiracyjny części do broni.

Zbiórka: Floriańska 14, godz. 15.30

Warsztaty #wKoronachMiasta i Atlas Drzew

Kora drzew odgrywa kluczową role w życiu każdego drzewa. Jednocześnie opowiada historię jego życia i otoczenia.

Podczas warsztatów udamy się do świata przyrody by zbadać różnorodność i piękno kory gatunków drzew rosnących w otoczeniu Kamienia.

Zwrócimy uwagę na ich barwy, wzory, faktury i kształty. Inspirując się tym co ujrzymy podejmiemy twórcze działania by rozwinąć naszą wyobraźnię i stworzyć unikalne dzieła sztuki.

Link do zapisów: https://tiny.pl/c4tzq

Miejsce: Pawilon Edukacyjny Kamień, godz. 11.00

Dziękujemy, że przeczytałeś/aś nasz artykuł do końca. Obserwuj nas w Wiadomościach Google. Dołącz do nas i śledź portal Przegladpraski.pl codziennie na Facebook/Przegladpraski

Redakcja
Redakcja
Przegląd Praski. Prawy brzeg informacji

Wiadomości

Wiadomości lokalne