poniedziałek, 22 kwietnia, 2024

Wydarzenia na Pradze. 24-25 lutego 2024 r.

Co wydarzy się w najbliższy weekend na Pradze? Przedstawiamy najciekawsze imprezy kulturalne, wydarzenia sportowe i inicjatywy społeczne przygotowane dla mieszkańców dzielnicy.

24 lutego 2024 r. (sobota)

Szmulowizny piękne fabryki – od Muzeum Chleba do Konesera | spacer z przewodnikiem

Zwiedzimy najstarsze na Pradze Muzeum Chleba i poznamy dawny oraz dzisiejszy przemysł Szmulowizny, czyli rejonu Pragi, który był pełen fabryk zbudowanych w różnych okresach i różnych stylach architektonicznych z socrealizmem włącznie. Wbrew pozorom ciągle funkcjonują tam dobrze prosperujące zakłady. Zobaczymy, gdzie wyprodukowano pierwszy polski silnik lotniczy, gdzie była w czasie okupacji tajna fabryka magazynków pistoletów maszynowych, gdzie robiono święconkę wielkanocną dla lalek (sic!), a gdzie drewniane obudowy do pierwszych polskich telewizorów Wisła, gdzie przodkowie niedawnego wicepremiera produkowali szuwaks. Dowiemy się także, czy naprawdę Michler (ten od pałacyku z powstańczej piosenki) zbudował młyn przy Objazdowej, czemu błędnie sadzi się, że przy Otwockiej produkowano pepegi albo… trzcinę, jak się przyśpieszało suszenie prania zanim wynaleziono wirówki oraz jak się fabrycznie lepi pierogi i zawija naleśniki. Zakończymy koło dawnego Monopolu Spirytusowego, czyli Konesera, który był kiedyś wielką fabryką wódki, ale produkowano tam także… rzeczy znacznie cenniejsze.

Zbiórka: Kawęczyńska 41, godz. 11.00

25 lutego 2024 r. (niedziela)

Ekoporanki #wKamieniu | Dzień kota

17 lutego był obchodzony Światowy Dzień Kota. Z tej okazji, chcemy poświecić swoją uwagę tym niezwykłym braciom mniejszym, towarzyszącym człowiekowi od lat.

Porozmawiamy o kotach domowych oraz bezdomnych – o tym, jak możemy je wspierać oraz jaki wpływ mają na dziką przyrodę. Jeśli macie w swoim życiu koty, to czas i miejsce na Wasze kocie historie. Całość spotkania zwieńczymy tworząc kota origami z papieru.

Zapisy: zapisykamien@zzw.waw.pl

Miejsce: Pawilon Edukacyjny Kamień, godz. 11.00

Zimowy spacer z Botaniczką pt. „Roztopy”

Natura działa cały rok. Nawet jeśli o tym nie wiecie, w zimie także dzieją się różne historie w przyrodzie, najczęściej pod ziemią lub w innych głębokich zakamarkach.
Chcemy zaprosić Was na całoroczny cykl spacerów teatralnych prowadzonych przez Botaniczkę – Chwastynatkę.

Podczas comiesięcznych spotkań będziemy odkrywać z całymi rodzinami tajemnice i zagadki otaczającej nas natury. Spacery teatralne to nasza propozycja połączenia teatru z edukacją ekologiczną.

Opowiadamy o wybranych wątkach w sposób performatywny – zapraszamy do wspólnego odgrywania ról, zabaw ruchowych oraz inspirujemy do ważnego i czułego zerkania na otaczającą nas florę, faunę i fungę.

Miejsce: Pawilon Edukacyjny Kamień, godz. 14.00

Redakcja
Redakcja
Przegląd Praski. Prawy brzeg informacji

Najnowsze informacje

Podobne wiadomości