poniedziałek, 15 kwietnia, 2024

Wydarzenia na Pradze. 4-5 listopada 2023 r.

W każdy piątek dziennikarze portalu Przegladpraski.pl przedstawiają najciekawsze wydarzenia, które dzieją się na Pradze-Północ. To przegląd największych imprez i kameralnych spotkań.

Co wydarzy się w najbliższy weekend na Pradze? Przedstawiamy najciekawsze imprezy kulturalne, wydarzenia sportowe i inicjatywy społeczne przygotowane dla mieszkańców dzielnicy. Koncerty, spacery z przewodnikiem i wystawy. W sobotę i niedzielę na Pradze-Północ nie zabraknie atrakcji.

4 listopada 2023 r. (sobota) na Pradze

Warsztaty kokedamy

Stwórz swoją własną kompozycję wykonaną z mchu, paproci, kwitnących roślin, bambusa lub sukulentów i udekoruj swój dom.

Miejsce: MAL Śliwka, ul. Gersona 16, godz. 11.00

Wisła w harmonii – Warsztaty #DzielnicaWisła

Przyroda jest pełna różnorodnych dźwięków, które tworzą piękną, harmonijną symfonię. Wyostrzając swoje zmysły możemy usłyszeć szum liści, szmer wody, śpiew ptaków czy też odgłosy innych zwierząt. Każdy z tych dźwięków jest ważny i cenny.

W trakcie warsztatów będziemy eksplorować pejzaż dźwiękowy nad Wisłą, odkrywając, jak harmonijnie wtapia się w niego nasza obecność i dźwięki, które tworzymy swoją aktywnością.

Za pomocą cyfrowych rejestratorów dokonamy zapisu dźwięków odkrytych w przyrodzie oraz wywołanych z udziałem nas samych.

Wykonane nagrania posłużą do przygotowania kompozycji dźwiękowej, która będzie dla każdego z uczestników trwałą pamiątką zmysłowego doświadczenia.

W związku z ograniczoną liczbą miejsc obowiązują zapisy.

Miejsce: Pawilon Edukacyjny Kamień, godz. 12.00

Skrzydlata Dzielnica Wisła – spacer ornitologiczny

Zapraszamy na cykl ornitologicznych spacerów, w trakcie których poznamy skrzydlatych mieszkańców Dzielnicy Wisła.

Spacery odbywać się będą w każdą pierwszą sobotę miesiąca i startować spod Pawilonu Edukacyjnego Kamień.

„Jesień, czyli wielki powrót mew do miast”.

Mewy kojarzą nam się głównie z wybrzeżem, jednak coraz częściej spotkać je można w miastach.

Zachęcamy wszystkich amatorów i pasjonatów do obserwowania naszych ptasich przyjaciół. Jakże duża jest satysfakcja, gdy uda nam się wypatrzeć rzadki gatunek lub sfotografować pięknego ptaka.

Wielkiemu powrotowi mew do miast przyjrzymy się razem z ornitologiem Zarządu Zieleni Hubertem Mateuszczykiem.

Wisła to doskonałe miejsce życia dla wielu gatunków zwierząt, w tym przede wszystkim ptaków. Ta wyjątkowa ptasia ostoja to dom dla rzadkich i zagrożonych wyginięciem gatunków, które objęte są szczególną ochroną w ramach sieci Natura 2000.

Miejsce: Pawilon Edukacyjny Kamień, godz. 14.00

Mobilna sauna, czyli trochę ciepła tej jesieni na plaży Rusałka

Mobilna sauna to projekt realizowany z budżetu obywatelskiego. Lokalizacja sauny jest zmieniana – znajdziecie ją raz na plaży Rusałka, a raz na Plaży Saska. W tym tygodniu mobilna sauna zawita na terenie przy Beach Bar Aquatica przy Plaży Rusałka.

Sauna działa:

  • w sobotę w godzinach 16.00-20.00
  • w niedzielę w godzinach 10.00-15.00

Sesje odbywają dla maksymalnie dla 10 osób, trwają do 90 minut.

System rezerwacji przewiduje 6 miejsc online i 4 miejsca dla gości na miejscu.

Miejsce: Beach Bar Aquatica, godz. 16.00-20.00

sauna
Mobilna sauna nad Wisłą. Fot. FB/Dzielnica Wisła

„O Polsce i dla Polski” – koncert chóru Seniorita

Zespół wokalny SENIORiTa zaprasza na koncert z okazji zbliżającego się Narodowego Święta Niepodległości. Usłyszymy m.in. Piosenkę o mojej Warszawie, Dwa Serduszka, Biały Krzyż oraz trochę repertuaru rozrywkowego (Rudy Rydz, Takie tango).

Wstęp wolny.

Miejsce: Pałacyk Konopackiego, godz. 17.00

Muzyczne spotkanie z bajką – koncert

Z okazji Dnia Postaci z Bajek zapraszamy na bajkowy koncert w MAL Śliwka.

5 listopada przypada rocznica urodzin Walta Disneya i z tej okazji zapraszamy Was serdecznie na muzyczną podróż do beztroskiego czasu dzieciństwa. Dzieci i młodzież wykonają piosenki z najpopularniejszych bajek.

Miejsce: MAL Śliwka, godz. 17.00

Obchody 229. rocznicy Rzezi Pragi

4 listopada 1794 roku to dzień, który zapisał się w historii Pragi i Warszawy jako najkrwawszy w dziejach. Obrona Pragi w czasie trwającego Powstania Kościuszkowskiego odznaczyła się niezwykłym okrucieństwem i rzezią mieszkańców, którzy masowo byli zabijani na ulicach Miasta.

na zdjęciu przemarsz ludzi
Przemarsz mieszkańców podczas uroczystości poświęconych Rzezi Pragi. Fot. Michał Swojak

Obchody rozpoczną się o godz. 18.00 Mszą Świętą w intencji Ofiar Rzezi Pragi w Bazylice Katedralnej św. Michała Archanioła i św. Floriana Męczennika. Następnie przejdziemy pod Krzyż poświęcony ofiarom przy ulicy Jagiellońskiej.

„Ścieżki życia” – film dokumentalny

Projekcja filmu dokumentalnego o założycieli Szmulowizny i dyskusja na jego temat.

To reportaż opowiadający o wyjątkowych działaniach archeologicznych na cmentarzu żydowskim na warszawskim Bródnie. Badacze podjęli próbę poszukiwania miejsca pochówku wybitnego naukowca, wynalazcy Abrahama Sterna oraz założyciela Szmulowizny, królewskiego bankiera Szmula Zbytkowera. Jak pogodzić Halachę (wykładnię prawa mojżeszowego) i badania archeologiczne? Czy to możliwe? Co udało się zrobić? Na te i inne pytania spróbują odpowiedzieć po projekcji filmu uczestnicy tego niezwykłego projektu.

Wstęp wolny.

Miejsce: Pałacyk Konopackiego, godz. 18.30

5 listopada 2023 r. (niedziela) na Pradze-Północ

Mobilna sauna

Mobilna sauna to projekt realizowany z budżetu obywatelskiego. Lokalizacja sauny jest zmieniana – znajdziecie ją raz na plaży Rusałka, a raz na Plaży Saska. W tym tygodniu mobilna sauna zawita na terenie przy Beach Bar Aquatica przy Plaży Rusałka.

Miejsce: Beach Bar Aquatica, godz. 10.00-15.00

Szkółka morsowania

Zapraszamy na szkółkę morsowania Dzielnicy Wisłą 2023 – już po raz siódmy spotykamy się na przełomie listopada i grudnia nad Wisłą, a nawet w Wiśle!

Już nie możemy się doczekać, żeby znów zanurzyć się w tej wyjątkowej atmosferze właśnie z Wami. Dlatego nie czekamy dłużej i ruszamy już w niedzielę – 5 listopada, a morsujemy razem w każdą niedziele do wielkiego finału 10 grudnia 2023.

Gdzie? Oczywiście w Beach Bar Aquatica, a potem wspólnie ruszamy w kierunku urokliwej Plaży Rusałka przy #ZOO, aby oddać się chłodzącej mocy Wisły.

Oto harmonogram wydarzenia, który już znacie i kochacie, ale oczywiście jak co roku liczymy, że Was zaskoczymy:

  • 10.00 – rozpoczęcie rejestracji na morsowanie i sprzątanie nad Wisłą
  • 11.00 – prelekcja o morsowaniu i oficjalne przywitanie
  • 11.15 – wspólne przejście na Plażę Rusałka
  • 11.30 – rozgrzewka i wejście do wody
  • 12.00 – pyszna zupa dla wszystkich zarejestrowanych morsów

I tu mamy dla Was fantastyczną nowość: od 10.00 do 14.00 będzie dostępna sauna! Możecie zapisywać się na 30-minutowe sesje – zapisy będziemy uruchamiać w każdą sobotę przed morsowaniem o 12.00 – bądźcie czujni – więcej szczegółów w wydarzeniu!

Miejsce: Plaża Rusałka, godz. 10.00

Spacer dendrologiczny po Parku Praskim 

Park Praski to najstarszy publiczny park warszawskiej Pragi. Powstał ponad 150 lat temu według projektu Jana Dobrowolskiego i choć zmieniał swe granice, niezmiennie jego atutami są atrakcyjne położenie nad Wisłą, bogata zieleń, w tym cenne, wiekowe drzewa oraz pobliskie ZOO.

Zapraszamy na spacer po pięknym i zabytkowym Parku Praskim!

Czy jesień wygląda wszędzie tak samo? Podczas spaceru z Markiem Suchodolskim odkryjemy bogactwo przyrody bez konieczności opuszczania Parku Praskiego. Tutaj zgromadzono aż 70 różnych gatunków drzew, które stanowią prawdziwą podróż po kontynentach. Poznamy fascynujące różnice w drzewostanach między różnymi częściami świata. Nasz spacer będzie także okazją do rozmów na temat przemieszczania się gatunków. Zastanowimy się nad naszą rolą w tym procesie i jakie konsekwencje za sobą niesie. To będzie niezwykła przyrodnicza podróż, która połączy naukę z przyjemnością i przyniesie nam wiele fascynujących odkryć o drzewach i ich historii na różnych kontynentach.

Miejsce: Park Praski, godz. 11.00

spacer po parku
Spacer po parku Praskim na Pradze-Północ. Fot. KC/Przegladpraski.pl
Redakcja
Redakcja
Przegląd Praski. Prawy brzeg informacji

Najnowsze informacje

Podobne wiadomości