środa, 17 lipca, 2024

Wydarzenia na Pradze. 6-7 stycznia 2024 r.

Udostępnij

Co wydarzy się w najbliższy weekend na Pradze? Przedstawiamy najciekawsze imprezy kulturalne i inicjatywy społeczne przygotowane dla mieszkańców dzielnicy. W sobotę i niedzielę na Pradze-Północ nie zabraknie atrakcji.

6 stycznia 2024 r. (sobota)

Najpiękniejsze kamienice Starej Pragi: Brzeska, Jagiellońska, Targowa, Ząbkowska. Spacer z przewodnikiem

Obejrzymy najbardziej urodziwe, imponujące kamienice, powstające wraz z Pragą od najwcześniejszych, z lat dwudziestych lat wieku XIX wieku: te eklektyczne, bogato przyozdobione kiedyś historyzującymi dekoracjami; te secesyjne – choć najczęściej tylko częściowo; i te bardziej umiarkowane w detalu, czyli wczesnomodernistyczne i wreszcie te czarujące nas pięknem nieozdobionej bryły: funkcjonalistyczne. Choć stuletnie, ale często wyposażone od początku w windy i elektryczne dzwonki. Dziś często już mocno podupadłe przez wieloletnie zaniedbania. Jeśli nawet odnawiane, to niestety często bez dbałości o detale, które są podczas remontu usuwane.

Zbiórka: Targowa 67, godz. 10.30

Wesołych Świąt Prago! | koncert świąteczny

Zapraszamy na koncert świąteczny w Teatrze Oratorium. Na scenie pojawią się młodzi wykonawcy, uczestnicy projektu edukacyjno-kulturalnego Urzędu Dzielnicy. Przez kilka tygodni uczniowie praskich szkół, którzy chcieli podszlifowactalent muzyczny lub obyć się ze sceną ćwiczyli i trenowali swój wokal, aby podczas Święta Trzech Króli wystąpić dla praskiej publiczności w repertuarze świątecznym.

Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny. Liczba miejsc ograniczona.

Miejsce: Teatr Oratorium, Kawęczyńska 53, godz. 17.00

7 styczeń 2024 r. (niedziela)

Najpiękniejsze kamienice Nowej Pragi – Wileńska, Stalowa, Mała, Środkowa. Spacer z przewodnikiem

Odsłonimy tajemnice praskich podwórek i klatek schodowych najpiękniejszych i najciekawszych kamienic przy Wileńskiej, Stalowej, Środkowej, Małej i Strzeleckiej. Przyjrzymy się kapliczkom, malowidłom i odbojom w bramach, posadzkom i kutym balustradom oraz dawnym mieszkańcom, prowadzonym przez nich warsztacikom, fabryczkom i odwiedzanym przez nich knajpom. Dowiemy się, jak się mieszkało tym, którzy mieli stupięćdziesięciometrowe mieszkania od frontu, a jak tym, którzy mieli jeden pokój dla całej rodziny na ostatnim piętrze, poddaszu lub suterynie.

Zbiórka: Wileńska 3, godz. 10.30

Dziękujemy, że przeczytałeś/aś nasz artykuł do końca. Obserwuj nas w Wiadomościach Google. Dołącz do nas i śledź portal Przegladpraski.pl codziennie na Facebook/Przegladpraski

Redakcja
Redakcja
Przegląd Praski. Prawy brzeg informacji

Wiadomości

Wiadomości lokalne