czwartek, 20 czerwca, 2024

Wydarzenia na Pradze. 9-10 grudnia 2023 r.

Udostępnij

Co wydarzy się w najbliższy weekend na Pradze? Przedstawiamy najciekawsze imprezy kulturalne, wydarzenia sportowe i inicjatywy społeczne przygotowane dla mieszkańców dzielnicy. Warsztaty, spacery z przewodnikiem i wystawy. W sobotę i niedzielę na Pradze-Północ nie zabraknie atrakcji.

9 grudnia 2023 r. (sobota)

Woskowijki i zimowe świece | warsztaty ekologiczne

Zapraszamy na warsztaty, podczas których wykorzystujemy rzeczy po raz drugi – nic nie marnujemy, a nadajemy im drugie życie. Tym razem stawiamy na woskowijki i świece. Wszystko to na pewno przyda się podczas nadchodzących Świąt. Woskowijki wykorzystywane są do przechowywania żywności, a to bardzo pomocne, żeby po Świętach nic się nie zmarnowało. Zimowe świece natomiast pięknie będą wyglądały na świątecznym stole.

Miejsce: MAL Śliwka, godz. 10.00

Poczuj Nową Pragę – spacer sensoryczny

Spotkamy się przy wylocie ze stacji metra, gdzie kiedyś było czuć zapach mydła i prochu. Ruszymy przez Nową Pragę, czując wąchając rzemieślniczy chleb i smak słynnych praskich pierników, słysząc skrzyp drewnianych schodów stuletniej kamienicy pod stopami oraz zapach farby obrazów w galeriach sztuki. Zajrzymy cerkwi, by odetchnąć atmosferą Bizancjum, a zakończymy zapachem, dźwiękiem i smakiem świeżo palonej kawy, wysypującej się prosto z pieca.

Oprowadza Jarek Spacerolog Praski z ekipy przewodnickiej Praska Ferajna. Spacer zakończy się w pobliżu rogu ul. Kłopotowskiego i ul. Floriańskiej

Zapisy pod adresem zapisy@mieszkajlokalnie.org lub pod linkiem: https://utila.info.pl/1/index.php/671898?lang=pl

Zbiórka: Strzelecka 46, (róg Szwedzkiej, przy wyjściu ze stacji metra M2 Szwedzka), godz. 10.30

Wieńce świąteczne | warsztaty

Czas świąteczny to moment, kiedy wszyscy dekorujemy nasze domy i stoły wigilijne. Milej zawsze spędzić kolację przy dekoracjach własnej roboty. Dlatego zapraszamy na warsztaty z przygotowania wieńców świątecznych.

Liczba miejsc ograniczona. Zapisy: ppn.promocja@um.warszawa.pl.

Miejsce: MAL Śliwka, godz. 12.30

Afera Praska

Finałowa impreza projektu „Na stalunek robione”, którego celem jest twórczy ferment artystów kilku pokoleń wokół fenomenu gwary warszawskiej.

Wśród atrakcji wieczoru m.in. prawobrzeżny komiks z odczytywaniem „dymków” na żywo przez międzypokoleniową ekipę entuzjastów stołecznego dialektu oraz pokaz będących owocem projektu animacji. Na żywo rysować będzie nestor polskiej ilustracji, Edward Lutczyn. Projekt został dofinansowany ze środków z budżetu Miasta Stołecznego Warszawa.

Miejsce: Pałacyk Konopackiego, godz. 17.00

Koncert świąteczny

Niewątpliwie Święta Bożego Narodzenia kojarzą się z rodzinnym ciepłem, światłem i mile spędzonym czasem. Nie może więc zabraknąć wspólnego śpiewania. Zapraszamy na wspólne kolędowanie, ale nie tylko. Pojawią się zarówno kolędy, jak i piosenki świąteczne. Wspólnie poczujemy świąteczny klimat.

Miejsce: MAL Śliwka, godz. 18.00

10 grudnia 2023 r. (niedziela)

Szkółka morsowania

Zapraszamy na szkółkę morsowania Dzielnicy Wisłą 2023!

Oto harmonogram wydarzenia:

 • 10.00 – rozpoczęcie rejestracji na morsowanie i sprzątanie nad Wisłą
 • 11.00 – prelekcja o morsowaniu i oficjalne przywitanie
 • 11.15 – wspólne przejście na Plażę Rusałka
 • 11.30 – rozgrzewka i wejście do wody
 • 12.00 – pyszna zupa dla wszystkich zarejestrowanych morsów

Miejsce: Beach Bar Aquatica, godz. 10.00

Maraton Aqua Aerobiku

Czas zimowy to idealny moment na trochę ruchu. Zapraszamy na basen!

Wszystkie dzieci, które w tym dniu przyjdą z Państwem na basen będą mogły bezpłatnie popływać, pograć w piłkę wodną, pobawić się w wodzie pod opieką naszych instruktorów, pracowników ośrodka.

Informacje: 22 619 11 20 wew. 105

Miejsce: Basen DOSiR, ul. Jagiellońska 7, godz. 10.00-13.00

Poczuj Starą Pragę – spacer sensoryczny

Ruszymy z miejsca, gdzie kiedyś od wczesnego poranka słychać było brzęk butelek i czuć zapach węgla oraz nowiutkich pieniędzy, a w naszych czasach słyszymy tam zimą zgrzyt łyżew o lód. Spojrzymy na żywą skamienielinę marketingu, czując charakterystyczny zapach reklamowanych przez nią płynów. Dotkniemy prawdziwych czcionek, poczujemy zapach drukarskiej farby i pociągniemy za dźwignię prasy. Spróbujemy znanych z bazaru pyszności, poczujemy atmosferę dawnych kamienic, ich podwórek i schodów, poczujemy pod stopami dawną kostkę brukową i usłyszymy dźwięki toczących się po niej kół, zgrzyt tramwajów oraz echo naszych kroków w tunelu.

Oprowadza Jarek Spacerolog Praski z ekipy przewodnickiej Praska Ferajna. Spacer zakończy się w pobliżu rogu ul. Targowej i Okrzei

Zapisy pod adresem zapisy@mieszkajlokalnie.org lub pod linkiem: https://utila.info.pl/1/index.php/671898?lang=pl

Zbiórka: Ząbkowska 39, (róg ul. Nieporęckiej), godz. 10.30

Garażówka w świątecznej odsłonie

Już niebawem Święta Bożego Narodzenia. Dlatego mamy dla Was z tej okazji niespodziankę. Wiemy, że garażówki na Bazarze Różyckiego przypadły Wam do gustu i cieszyły się dużym zainteresowaniem, dlatego postanowiliśmy zrobić jeszcze jedną w tym roku. Tym razem jednak w świątecznej odsłonie.

Miejsce: Bazar Różyckiego, godz. 11.00-16.00

Dzikie zwierzę w wielkim mieście | warsztaty #wkoronachdrzew

Leśne zwierzęta coraz częściej pojawiają się w miastach. Zdarza się również, że przenoszą się do niego na stałe. Widok dzików spacerujących po osiedlu czy przemykających przez parkingi lisów przestaje już dziwić. Dlaczego miejskie tereny stały się dla dzikich zwierząt tak atrakcyjne? Czy możliwe jest, że mamy w tym jakiś swój udział?

W poszukiwaniu odpowiedzi przyjrzymy się dokładnie:

 • Rozmieszczeniu terenów zielonych w mieście,
 • Dowiemy się kto w nich mieszka oraz zwrócimy szczególną uwagę na zachowania tych gatunków, które najczęściej spotkamy na miejskich ulicach,
 • Opowiemy jakie są przyczyny pojawiania się dzikich zwierząt w miastach, jakie ma to skutki i czy możliwe jest życie w zgodzie z dzikimi sąsiadami,
 • Dowiemy się również, co zrobić w sytuacji spotkania oko w oko z dzikim sąsiadem z lasu oraz w jaki sposób należy pomagać poszkodowanym dzikim zwierzętom.

ZGŁOSZENIA

W związku z ograniczoną liczbą miejsc obowiązują zapisy przez formularz internetowy.

Link do zapisów: https://tiny.pl/c4p9t

Potwierdzenie zapisu (miejsca) na warsztat otrzymasz na wskazany w formularzu numer telefonu. Pamiętaj o punktualnym przybyciu na warsztaty.

Miejsce: Pawilon Edukacyjny Kamień, godz. 11.00

na zdjęciu dziki
Dziki przy ul. Starzyńskiego na Pradze-Północ. Fot. KC/Przegladpraski.pl

Pudełka na prezenty | origami zero waste

W okresie świątecznym, pełnym zakupów i prezentów, mnożenia niepotrzebnych opakowań spróbujemy zrobić pudełko origami, jako alternatywę dla gotowych pudełek, torebek i papieru świątecznego.

Weźcie ze sobą niepotrzebne gazety, papiery, wspólnie stworzymy opakowanie na upominki, które nic nie kosztuje, pozwala użyć niepotrzebny materiał, finalnie nadal nadając się do recyklingu (czysty papier). Jeśli macie swoje ulubione patenty na ozdoby świąteczne z papieru i chcecie się podzielić, zapraszamy do współtworzenia warsztatów.

Miejsce: Pawilon Edukacyjny Kamień, godz. 14.00

Świąteczny Turniej Szachowy

Zapraszamy wszystkich miłośników szachów do udziału w wyjątkowym wydarzeniu, które nadejdzie z blaskiem świątecznych dekoracji i duchem zdrowej rywalizacji! Świąteczny Turniej Szachowy odbędzie się 10 grudnia o godzinie 15:00 w urokliwej lokalizacji Spółdzielni Koneser.

To wyjątkowa okazja, aby zmierzyć się z innymi pasjonatami szachów, wymieniać doświadczenia i celebrować świąteczny czas w duchu sportowej rywalizacji. Turniej obfitować będzie w ekscytujące rozgrywki, a najlepsi gracze zostaną nagrodzeni atrakcyjnymi upominkami.

Jest to doskonała okazja, aby pokazać swoje umiejętności, spotkać się z lokalną społecznością szachistów oraz spędzić czas w przyjaznej, świątecznej atmosferze.

Zasady turnieju:

 • 7 Rund
 • Czas 10 minut + 2 sek
 • Dress code: Świąteczny sweterek!
 • Maksymalna liczba graczy: 50 osób

Zapisy: info@stacjapraga.pl lub w DM u sędziego Krzysztofa! 515 986 590

Opłata startowa 20 zł!

Miejsce: Centrum Praskie Koneser, Spółdzielnia, godz. 15.00

 

Dziękujemy, że przeczytałeś/aś nasz artykuł do końca. Obserwuj nas w Wiadomościach Google. Dołącz do nas i śledź portal Przegladpraski.pl codziennie na Facebook/Przegladpraski

Redakcja
Redakcja
Przegląd Praski. Prawy brzeg informacji

Wiadomości

Wiadomości lokalne