piątek, 22 listopada, 2024

Wydarzenia na Pradze. 9-10 września 2023 r.

W każdy piątek dziennikarze portalu Przegladpraski.pl przedstawiają najciekawsze wydarzenia, które dzieją się na Pradze-Północ. To przegląd największych imprez i kameralnych spotkań.

Udostępnij

Co wydarzy się w najbliższy weekend na Pradze? Przedstawiamy najciekawsze imprezy kulturalne, wydarzenia sportowe i inicjatywy społeczne przygotowane dla mieszkańców dzielnicy. Koncerty, spacery z przewodnikiem i wystawy. W sobotę i niedzielę na Pradze-Północ nie zabraknie atrakcji.

9 września 2023 r. (sobota)

Święto Placu Hallera

Mieszkańcy osiedla Praga II co roku czekają na Święto Placu Hallera. Na mieszkańców czekać będą gry i animacje skierowane do najmłodszych, a także program artystyczny.

Na scenie pojawią się:

  • Małe TGD – profesjonalny zespół dziecięcy, kórego piosenki są dobrze znane najmłodszym mieszkańcom,
  • Kapela Praska – na naszej scenie będą świętować swoje 35-lecie. Kapelę PRaską zna chyba każdy Prażanin. Przez mieszkańców zawsze witani uśmiechem i oklaskami,
  • Zima w Środku Lata – zespół związany z konkursem Nowe Brzmienie Warszawskich Ulic. Gitarzystę i wokalistkę połączyła wspólna pasja do muzyki i tak powstał ten warszawski projekt,
  • Ex Maanam – zagra muzykę wiecznie żywą – muzykę zespołu Maanam i Kory.

Święto Placu Hallera zakończymy silent disco przy fontannie.

Miejsce: plac Hallera, godz. 14.30-21.00

Knajpy Starej Pragi – spacer z przewodnikiem

Gdzie były dawne, legendarne praskie knajpy – te słynne i te zapomniane? Powiemy, gdzie imprezowali przedwojenni i niedawni gangsterzy, a gdzie cinkciarze. Kto się dorobił majątku podczas kelnerowania, a który z prominentnych gości wylądował w więzieniu. Opowiemy jakimi metodami wyłapywano kelnerów, sprzedających własną wódkę w lokalach itp.

Na koniec zajrzymy też do miejsca, umieszczonego w 2020 roku przez The World Interiors News Awards na liście kilku najpiękniejszych wnętrz lokali gastronomicznych na świecie – zachęcają organizatorzy spaceru.

Zbiórka: ul. Jagiellońska 15, godz. 11.00

Sawore, czyli wszyscy. Piknik twórczy

Wspólnie z zaproszonymi do projektu artystami będziemy tworzyć przestrzenną instalację z metalu i materiałów roślinnych.

Pod twórczym przewodnictwem artystów wizualnych, m.in. Pawła Althamera, Krzysztofa Gila, Józka Gałązki, Joasi Świerczyńskiej, Roberta Kwaśniewskiego, będziemy tworzyć rzeźbę nawiązującą do rzemieślniczej tradycji Romów, wykorzystując do tego metaloplastykę.

Po południu zapraszamy na pokaz tańca romskiego prowadzony przez choreografkę Grażynę Markowską, koncert gitarowy Jana Wiśniewskiego i jam session prowadzone przez muzyków Natana Kryszka (saksofon) i Jana Wiśniewskiego (gitara) oraz chętnych gości (przynieście instrumenty!).

Na piknik przynieście koce, napoje i jedzenie, wokół Kamienia nie ma punktów gastronomicznych – informują organizatorzy.

Miejsce: Pawilon Edukacyjny Kamień, godz. 11.00

kamień
Pawilon edukacyjny „Kamień” na Pradze-Północ, na Golędzinowie.

Tropem Żyrafy. Spacer po Pradze i Woli

Dom Kultury „Praga” i Wolskie Centrum Kultury zapraszają na spacer po Pradze i Woli. Podążymy tropem Żyraf, metalowych rzeźb autorstwa Władysława Dariusza Frycza i odwiedzimy osiedla społeczne zaprojektowane przez Helenę i Szymona Syrkusów, czyli osiedle Praga I i WSM Koło II. Podczas spaceru przyjrzymy się podobieństwom Pragi i Woli.

Wycieczkę rozpoczniemy na Pradze, spotykamy się przy bramie Cerkwi, a na Wolę przeniesiemy się komunikacją miejską. Spacer poprowadzi Michał Mioduszewski.

Wstęp wolny.

Zbiórka: Cerkiew św. Marii Magdaleny (Al. Solidarności 52), godz. 11.00

Chodź na Pragę – muzyczna Praga Jana Emila Młynarskiego

Na wycieczkę, której organizatorem jest Galeria Wileńska, przy akompaniamencie dawnych warszawskich piosenek zabierze spacerowiczów Jan Emil Młynarski, założyciel zespołu Warszawskie Combo Taneczne.

Opowieści „Od pucybuta do milionera…” będą tematem kolejnego wrześniowego spaceru, który poprowadzi Hanka Warszawianka.

Zbiórka: przed wejściem głównym do Galerii Wileńskiej, godz. 11.45

II Praski Festiwal Organizacji Pozarządowych

Aż 20 organizacji pozarządowych działających na terenie dzielnicy Praga-Północ zaprezentuje swoją ofertę podczas II Praskiego Festiwalu Organizacji Pozarządowych. Spotykamy się na placu Hallera, a czekać będzie na mieszkańców wiele atrakcji, animacji i gier przygotowanych przez same organizacje. Będzie można porozmawiać z ich przedstawicielami o szczegółach działalności i znaleźć coś dla siebie w ofercie NGO.

Miejsce: plac Hallera, godz. 11.00-15.00

10 września 2023 r. (niedziela)

Wyprzedaż garażowa na Różycu

Kolejna wyprzedaż garażowa na Bazarze Różyckiego. Wstęp na garażówki zarówno dla sprzedających, jak i kupujących jest bezpłatny. Koniecznie wpadajcie się wystawić oraz przyjdźcie się obkupić – słyszymy od organizatorów.

Garażówka tylko na zewnątrz.

Miejsce: Bazar Różyckiego, godz. 11.00-17.00

na zdjęciu bazar rozyckiego
Wielka garażówka na Bazarze Różyckiego. Fot. Mat. prasowe.

Spacer szlakiem kapliczek Nowej Pragi

Spacer rozpoczniemy przy ul. Wileńskiej 3. Będziemy zaglądać na zamknięte podwórka, często od dłuższego czasu niedostępne.

Spacerowi będą towarzyszyły opowieści o historii odwiedzanych kapliczek, ludzi i kamienic, którym zawdzięczają one swoje istnienie. Przygotujcie się na 2 godziny wędrówki praskimi zaułkami.

Organizatorem spaceru jest stowarzyszenie „Kocham Pragę”

Zbiórka: ul. Wileńska 3, godz. 11.00

Dzień Otwarty Domu Kultury „Praga”

– Przed nami kolejny sezon artystyczny – w tym roku mamy dla Was prawie 100 różnych zajęć! 10 września od 13:00 do 16:00 będziemy przedstawiać nową ofertę. Będzie też możliwość poznania naszych instruktorów. Przy okazji o godz. 13:00 zapraszamy najmłodszych na koncert otwierający cykl Dziecięca Scena Muzyczna – zachęcają przedstawiciele praskiego domu kultury.

Zapisy na zajęcia prowadzone są w trybie on-line przez stronę www.strefazajec.pl i rozpoczną się w poniedziałek, 11 września, od godz. 12:00.

Miejsce: Pałacyk Konopackiego, godz. 13.00-16.00

palacyk konopackiego
Pałacyk Konopackiego przy ul. Strzeleckiej. Siedziba Domu Kultury Praga.

Rekordziści znad Wisły – warsztaty #dzielnicawisła

Zapraszamy na nadwiślańskie warsztaty #wKamieniu! Lotnik doskonały, nadrzewny komandos czy długowieczny Latolistek cytrynek to tylko wybrani bohaterowie, którzy zaprezentują swoje niezwykłe umiejętności. Przygotujcie się na wyjątkową przygodę, która odkryje przed Wami magię życia Doliny Wisły.

Podczas warsztatów:

  • Dowiemy się, który ptak potrafi latać najszybciej, dlaczego owady bywają takie różne, co pozwala dzięciołom uderzać dziobem 20 razy na sekundę oraz który owad potrafi latać bardzo wysoko.
  • Poznamy różnorodne zwierzęta, które zamieszkują miejskie tereny nadwiślańskie oraz ich niezwykłe umiejętności.
  • Dowiemy się także, jakie wyzwania związane z ochroną i zachowaniem tych gatunków stoją przed nami.

W części praktycznej stworzymy odlewy gipsowe wybranych gatunków zwierząt.

Miejsce: Pawilon Edukacyjny Kamień, godz. 16.00

Dziękujemy, że przeczytałeś/aś nasz artykuł do końca. Obserwuj nas w Wiadomościach Google. Dołącz do nas i śledź portal Przegladpraski.pl codziennie na Facebook/Przegladpraski

Redakcja
Redakcja
Przegląd Praski. Prawy brzeg informacji

Wiadomości

Wiadomości lokalne