poniedziałek, 9 września, 2024

Wydarzenia na Pradze. Weekend 22-23 kwietnia 2023 r.

Udostępnij

Co wydarzy się w najbliższy weekend na Pradze? Przedstawiamy najciekawsze imprezy kulturalne, wydarzenia sportowe i inicjatywy społeczne przygotowane dla mieszkańców dzielnicy. Koncerty, spacery z przewodnikiem i wystawy. W sobotę i niedzielę na Pradze-Północ nie zabraknie atrakcji.

22 kwietnia 2023 r. (sobota) na Pradze

Wielkie sprzątanie Wisły

Akcja odbędzie się wzdłuż całego warszawskiego odcinka Wisły, ale odcinek od Pawilonu Edukacyjnego Kamień do Plaży ZOO (Rusałka) przejmą wolontariusze Zarządu Zieleni m.st. Warszawy w ramach Drużyny Dzielnica Wisła. Po sprzątaniu organizatorzy zapraszają do pełnego atrakcji Miasteczka Operacji Czysta Rzeka pod Pawilonem Edukacyjnym Kamień.

Harmonogram dnia:

  • 10.00 – otwarcie miasteczka OCR dla uczestników przy Pawilonie Edukacyjnym „Kamień”
  • 12.00 – start sprzątania, zbiórka w miejscach akcji
  • 12.00-14.00 – akcje sprzątania
  • 13.00-15.00 – przestrzeń spotkania przy Kamieniu dla osób, które już posprzątały
  • ok. 17.00 – zakończenie imprezy

Lekcje ekoprania, warsztaty z robienia ekokosmetyków i inne atrakcje

Warsztaty z robienia ekokosmetyków, lekcje ekoprania czy mobilny serwis rowerowy – wraz z nadejściem wiosny Galeria Wileńska zachęca warszawiaków do zmiany nawyków oraz do częstszego korzystania ze środków transportu bardziej przyjaznych środowisku.

W ramach kampanii „EkoWileńska”, która rozpocznie się w Międzynarodowy Dzień Ziemi, 22 kwietnia, na klientów centrum czeka szereg atrakcji.

Miejsce: Galeria Wileńska, godz. 11.00-19.00

Murale Nowej Pragi nowe i stare, czyli największa galeria street-artu mieście

Na Nowej Pradze przybyło w ostatnim czasie wiele intrygujących obiektów street-artu. To najbogatsza w sztukę ulicy część Warszawy. Dwa z odwiedzanych podwórek (jedno świetnie znane, drugie przeciwnie) starczyłyby za całą wycieczkę. Sporo z takich obiektów skrytych jest w podwórkach kamienic, wewnątrz posesji i trzeba wiedzieć, jak je odnaleźć. Ich autorami bywają zagraniczni twórcy o międzynarodowej renomie, a czasem lokalni artyści. Niestety niektóre obiekty znikają zabudowywane albo niszczone przez chuliganów. Teraz to ostatni moment, by zobaczyć niektóre z tych dzieł, bo niedługo przepadną.

Zbiórka: ul. Wileńska 19, godz. 11.00

Warsztaty #DzielnicaWisła czyli Wisła dla Ziemi

Światowy Dzień Ziemi spędzimy w przyrodzie i z myślą o przyrodzie, skupiając się na królowej polskich rzek – Wiśle. Opowiemy o korycie, kształcie rzeki, meandrach i starorzeczach, tarasach i ochronie przeciwpowodziowej oraz samooczyszczaniu rzeki. Porozmawiamy też trochę o nas – jaki wpływ na rzekę, jej siedliska, florę i faunę ma działalność człowieka.

Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc, na warsztaty obowiązują zapisy (wyłącznie poprzez formularz internetowy.

Miejsce: Pawilon Edukacyjny Kamień, godz. 12.00

Open Stage

Przed nami pierwsze występy zespołów w ramach otwartej sceny w Pałacyku Konopackiego!

  • godz. 18:00 Zespół Gorzkie Żale
  • godzi. 19:00 Freak Situation

Wstęp wolny

Gorzkie Żale istnieją od lipca 2022 roku. To grupa młodych, ambitnych muzyków grających alternatywnego rocka i chcących pokazać się szerszej publiczności. Sami tworzą swoją muzykę od początku do końca. Aktualnie przygotowują się do nagrania pierwszego albumu studyjnego.

Skład zespołu: Wit Lisiecki – gitara prowadząca, Oliwier Grzechnik – gitara rytmiczna, Mateusz Sulima – gitara basowa, Ola Lukowska – wokal.

Freak Situation, to zespół grający alternatywnego rocka, istnieje od trzech lat. W swoich utworach inspiruje się wieloma gatunkami. Obecnie przygotowuje materiał do nagrania pierwszego albumu studyjnego. Ma na koncie już kilka występów, m.in. na: Festiwalu Polskiej Młodzieży, Festiwalu Alternatywnej Kultury, Kulturalnym Festiwalu Artystycznym Sobieskiego czy na Comedy x Music #1.

Skład zespołu: Franciszek Dąbrowski, Konrad Typa, Szymon Gajdemski, Adam Granecki

23 kwietnia 2023 r. (niedziela) na Pradze

Niesamowita Szmulowizna

Do końca XIX wieku przedmieście Pragi, którego nazwa również dzisiaj niektórym „mrozi pianę na ustach”. Stara tkanka kamienicznych ulic przetkana blokami z lat 70. sprawia wrażenie, jakby przenikały się w jednym miejscu różne plany czasowe i różne miasta. Jej dawne dzieje to m.in. najważniejszy Żyd praski Szmul Zbytkower, który miał tu swój folwark, czy Radziwiłłowie, którzy zbudowali nieznaną wielu warszawiakom, spektakularną bazylikę. Mimo pewnych cech rozmachu, Szmulki to lokalność kojarząca się z małym miasteczkiem: lokalna wspaniała piekarnia, spokojne tempo życia, które kwitnie pośród wielkomiejskiej zabudowy.

ulica kaweczynska
Ulica Kawęczyńska na Pradze-Północ, Fot. PP/KC

Zbiórka: Ząbkowska 27/31, godz. 11.00

Warsztaty z budowy budek lęgowych dla ptaków

Jak zaprosić ptaki do naszych ogrodów? Sezon lęgowy w pełni, zachęcamy więc do wspólnego budowania budek lęgowych podczas bezpłatnych warsztatów. Porozmawiamy o tym, jakie gatunki ptaków możemy spotkać w warszawskich ogrodach i gdzie powiesić zbudowaną budkę, aby nasi skrzydlaci podopieczni byli w niej bezpieczni.

Liczba miejsc na warsztaty jest ograniczona, zapisy pod nr tel. 606 225 863.

Miejsce: Pawilon Edukacyjny Kamień, godz. 12.00

Legendarne symbole Pragi

Praga, nawet pomimo wielkich zmian, jakie tu następują, to nadal dzielnica „najmniej stołeczna, a najbardziej warszawska”. Przybycie tu dla każdego, kto o Pradze słyszał (kto nie słyszał…?) oznacza natychmiastowe zanurzenie w legendzie dzielnicy, której nośnikami są tutejsze ulice, kamienice czy wyjątkowe obiekty jak cerkiew czy dawny tzw. Pomnik Czterech Śpiących. Te „wizytówki Pragi” tworzyły jej legendę, która później inspirowała powstawanie legend kolejnych (przykładem wybieg niedźwiedzi, ale nie tylko on). Dla nieznających Pragi będzie to dobry wstęp do jej poznawania, a dla miejscowych okazja, by przekonać się, że nie tylko praskie „mateczniki” godne są baczniejszej uwagi. Będzie m.in. o knajpach Ząbkowskiej, Bazarze Różyckiego, czy Koneserze dawnym i niedawnym.

Zbiórka: Targowa 74, godz. 15.00

Dziękujemy, że przeczytałeś/aś nasz artykuł do końca. Obserwuj nas w Wiadomościach Google. Dołącz do nas i śledź portal Przegladpraski.pl codziennie na Facebook/Przegladpraski

Redakcja
Redakcja
Przegląd Praski. Prawy brzeg informacji

Wiadomości

Wiadomości lokalne