poniedziałek, 20 maja, 2024

Kamień nad Wisłą. Pawilon edukacyjny

Udostępnij

Pawilon edukacyjny Kamień na Pradze-Północ to miejsce, w którym odbywają się lekcje o przyrodzie, warsztaty ekologiczne. W Kamieniu organizowane są też spacery śladem nadwiślańskich zwierząt i roślin.

Pawilon jest położony na Pradze-Północ, na Golędzinowie. Znajduje się pomiędzy nabrzeżem Wisły a ulicą Wybrzeże Puckie. Jego kształt nawiązuje do głazów narzutowych.

Inspiracją dla architektów miał być kamień, który leżał nieopodal dzisiejszego pawilonu. – Kamień pamięta lodowce, pamięta zmiany koryta rzeki, pamięta prehistoryczne gady, pokolenia zwierząt i roślin. Jego wydrążone wnętrze może stać się skarbnicą wiedzy o przeszłości i życiu doliny Wisły – przekonywali architekci w opisie projektu.

Kamień nad Wisłą. Pawilon edukacyjny na Pradze-Północ, na Golędzinowie.

Pawilon ma dwie kondygnacje: wielofunkcyjną przestrzeń na parterze, pozwalającą na dowolną aranżację oraz antresolę wystawową. W pełni przeszklony front budynku pozwala na podziwianie okolicznej przyrody bez względu na pogodę. Wokół Kamienia jest edukacyjna ścieżka inspirowana ławicami wiślanymi, ławki wykonane z naturalnych materiałów, parking i stojaki rowerowe. Pobliska nadwiślańska łąka pełni też rolę ogromnej sali przyrodniczej.

Pawilon edukacyjny Kamień został otwarty w 2020 roku. Koszt inwestycji wyniósł ponad 6 mln zł.

Gdzie leży Kamień na Wisłą?

Dziękujemy, że przeczytałeś/aś nasz artykuł do końca. Obserwuj nas w Wiadomościach Google. Dołącz do nas i śledź portal Przegladpraski.pl codziennie na Facebook/Przegladpraski

Kamil Ciepieńko
Kamil Ciepieńkohttps://kamilciepienko.pl/
Redaktor i twórca Przeglądu Praskiego. Publicysta i samorządowiec. Radny dzielnicy Praga-Północ od 2010 r. Z Pragą jest związany od pierwszych dni życia. Fundator i prezes Fundacji Praga Pomaga.

Wiadomości

Wiadomości lokalne