wtorek, 23 lipca, 2024

Wydarzenia na Pradze. Weekend 27-28 maja 2023 r.

Udostępnij

Co wydarzy się w najbliższy weekend na Pradze? Przedstawiamy najciekawsze imprezy kulturalne, wydarzenia sportowe i inicjatywy społeczne przygotowane dla mieszkańców dzielnicy. Koncerty, spacery z przewodnikiem i wystawy. W sobotę i niedzielę na Pradze-Północ nie zabraknie atrakcji.

27 maja 2023 r. (sobota)

 • Rozłąka z łąką

Nadwiślańskie łąki są nie tylko fantastycznym miejscem wypoczynku, ale również wielkim bogactwem przyrodniczym. Dlaczego są takie ważne i co powoduje, że są o niebo ciekawsze od trawników? Na te pytania poszukamy odpowiedzi podczas spaceru. Serdecznie zapraszamy wszystkich!

Zbiórka: Pawilon Edukacyjny Kamień, godz. 9.00-12.00

 • Warsztaty #DzielnicaWisła. Wisła – kraina bioróżnorodności

Tereny wokół Wisły są unikalnym siedliskiem dla wielu gatunków roślin i zwierząt. Słyną z niezwykłej różnorodności biologicznej i są cenne dla funkcjonowania nas wszystkich. Podczas warsztatów przyjrzymy się jak działa ten złożony ekosystem. – Liczba miejsc jest ograniczona, dlatego nie zwlekajcie z decyzją. Potwierdzenie zapisu (miejsca) na warsztat otrzymasz na wskazany w formularzu numer telefonu. Pamiętaj o punktualnym przybyciu na warsztaty – mówią organizatorzy.

Miejsce: Pawilon Edukacyjny Kamień, godz. 12.00

 • Śladem pierwszych dni po wybuchu wojny – spacer z przewodnikiem

Przewodniczką spaceru będzie Hanka Warszawianka, czyli Hanna Dzielińska – dziennikarka, varsavianistka oraz popularyzatorka historii sztuki i architektury.

Wycieczka przybliży uczestnikom Pragę z czasów II wojny światowej, kiedy dzielnica była nie tylko sercem, ale również mózgiem Warszawy. Dziennikarka opowie spacerowiczom o stolicy pierwszych dni wojny: jak aleja śmierci zmieniła się w Marszałkowską prawego brzegu i kto chciał wznieść warszawski ratusz w Porcie Praskim. Przedstawi również ówczesne realia tamtych czasów, kiedy o tym w czyje ręce trafią arcydzieła polskiego malarstwa, decydowały najczęściej wyłącznie spryt i wódka.

Zbiórka: Galeria Wileńska, godz. 14.45

28 maja 2023 r. (niedziela)

 • Piknik wojskowy

Przysięga wojskowa, sprzęt wojskowy, tradycyjna grochówka i wiele innych atrakcji czekać będzie na Pikniku wojskowym na ulicy Floriańskiej.

W pikniku wojskowym wezmą udział żołnierze 18 Stołecznej Brygady Obrony Terytorialnej, 18 Dywizji Zmechanizowanej oraz 3 Brygady Rakietowej Obrony Powietrznej.

Prócz atrakcji dla najmłodszych mieszkańcom przedstawiony będzie najnowszy sprzęt będący na wyposażeniu Wojska Polskiego, m.in. czołg Leopard, KTO Rosomak czy samobieżny przeciwlotniczy zestaw rakietowy Poprad.

Dla uczestników pikniku przewidziano żołnierską grochówkę.

Miejsce: ulica Floriańska, godz. 9.30-16.00

 • Praski Dzień Dziecka

W niedzielę 28 maja spotkamy się w VII Ogrodzie Jordanowskim na Praskim Dniu Dziecka. To będzie dzień pełen najróżniejszych atrakcji. Każdy znajdzie coś dla siebie. Na terenie zielonym Ogrodu Jordanowskiego ustawione zostaną tematyczne stacje, na których najmłodsi będą mogli zdobyć pieczątki i potem wymienić je na upominki.

Atrakcje podczas Praskiego Dnia Dziecka:

 1. stacja taneczna – dzieciaki zdobywają sprawności taneczno-choreograficzne, uczą się krótkiego układu choreograficznego, który muszą powtórzyć,
 2. stacja teatralna – praca z rekwizytem, proste zadania kuglarskie-żonglowanie chusteczkami, piłeczkami,
 3. stacja muzyczna – układy rytmiczne-wyklaskiwanie, wygrywane na instrumentach,
 4. stacja cyrkowa – tajniki pracy clowniarskiej, która wykorzystuje mimikę twarzy oraz emocje na scenie,
 5. stacja aktorska – krótka lekcja improwizacji,
 6. stacja modelarska – poznamy tajniki tworzenia modeli, czyli stwórz to sam,
 7. stacja sportowa – nietypowe rozgrywki sportowe takie jak rzut wałkiem, rzut piłeczką w piramidę, roundnet i wiele innych.

Miłośnicy trików i sportu, ale nie tylko, będą mieli niepowtarzalną okazję zobaczyć z bliska, a może nawet spróbować, trików z piłką w wykonaniu Łukasza Chwieduka, którego większość kojarzy z programu Mam Talent.

O godz. 17.00 zobaczymy natomiast Wesołe Mazurki z Pragi.

Chętni będą mogli zobaczyć jak w środku wygląda karetka pogotowia ratunkowego, jaki ma sprzęt i wykonać podstawowe pomiaru, a ratownicy medyczni opowiedzą o swojej codziennej pracy.

Podczas wydarzenia będzie można zgłębić tajniki powstawania miodu, wziąć udział w warsztatach pszczelarskich, stworzyć własnoręcznie domek dla owadów, a chętni będą mogli przymierzyć strój pszczelarski.

Miejsce: VII Ogród Jordanowski, ul. Namysłowska 21, godz. 13.00-18.00

Dziękujemy, że przeczytałeś/aś nasz artykuł do końca. Obserwuj nas w Wiadomościach Google. Dołącz do nas i śledź portal Przegladpraski.pl codziennie na Facebook/Przegladpraski

Redakcja
Redakcja
Przegląd Praski. Prawy brzeg informacji

Wiadomości

Wiadomości lokalne