poniedziałek, 20 maja, 2024

Wydarzenia na Pradze. Weekend 4-5 lutego 2023 r.

Udostępnij

Co wydarzy się w najbliższy weekend na Pradze? Przedstawiamy najciekawsze wydarzenia przygotowane dla mieszkańców dzielnicy. W sobotę i niedzielę na Pradze-Północ nie zabraknie atrakcji.

4 lutego 2023 r. (sobota)

Szmulowizny dziwy: kamienice, fabryki, street-art i Muzeum Chleba – spacer z przewodnikiem

Szmulowizna – do końca lat dziewięćdziesiątych XIX wieku przedmieście Pragi, którego nazwa również dzisiaj niektórym „mrozi pianę na ustach”. Stara tkanka kamienicznych ulic przeplatana blokami z lat siedemdziesiątych sprawia wrażenie, jakby przenikały się w jednym miejscu różne plany czasowe i różne miasta. Jej dawne dzieje to m.in. najważniejszy Żyd praski Szmul Zbytkower, który miał tu swój folwark, Radziwiłłowie, którzy zbudowali nieznaną wielu mieszkańcom stolicy spektakularną bazylikę. Mimo pewnych cech rozmachu, Szmulki to także lokalność, kojarząca się z małym miasteczkiem: lokalna wspaniała piekarnia z Muzeum Chleba, spokojne tempo życia, które kwitnie pośród wielkomiejskiej zabudowy oraz pozostałości dawnego przemysłu.

Zbiórka: ul. Ząbkowska 54, godz. 10.30

„Poczuj siebie” Spotkanie siostrzeńskie dla nastolatek

Cykl warsztatów dla nastolatek, oparty o autorską metodę Pauliny Galanciak-Ilczyszyn i Pauliny Łoś. W trakcie spotkań będziemy poznawać siebie, swoje zasoby, pracować z ciałem, oddechem, z własną koncepcją na swój temat i czuciem siebie w tym wielkim świecie.

Miejsce: Pałacyk Konopackiego, godz. 12.00, wstęp wolny.

Skrzydlata Dzielnica Wisła – spacer ornitologiczny

Wisła to doskonałe miejsce życia dla wielu gatunków zwierząt, w tym przede wszystkim ptaków. Ta wyjątkowa ptasia ostoja to dom dla rzadkich i zagrożonych wyginięciem gatunków, które objęte są szczególną ochroną w ramach sieci Natura 2000.

Zapraszamy na cykl ornitologicznych spacerów, w trakcie których poznamy skrzydlatych mieszkańców Dzielnicy Wisła. Spacery odbywać się będą w każdą pierwszą sobotę miesiąca i startować spod Pawilonu Edukacyjnego Kamień.

Trzecie spacer z cyklu „Skrzydlata Dzielnica Wisła”
Oprócz dziesiątek nurogęsi, setek kormoranów i tysięcy mew możemy zimą zobaczyć różne inne, nietypowe gatunki. A jaki wpływ na ptaki nad Wisłą ma obecne ocieplenie? Czy niektóre z nich poczuły już wiosnę i szykują się do migracji?

Miejsce: Pawilon Edukacyjny Kamień, godz. 12.00, wstęp wolny.

5 lutego 2023 r. (niedziela)

Dawne piękno praskich kamienic przy Wileńskiej od frontu i od podwórka – spacer z przewodnikiem.

Odsłonimy tajemnice podwórek i klatek schodowych imponujących kamienic przy ulicy Wileńskiej: jej kapliczek, malowideł i odbojów w bramach, posadzek i kutych balustrad oraz dawnych mieszkańców, prowadzonych przez nich warsztacików i odwiedzanych knajp.

ulica
Ulica Wileńska na Pradze-Północ. Fot. KC/Przegladpraski.pl

Dowiemy się, jak się mieszkało tym, którzy mieli 150-metrowe mieszkania od frontu, a jak tym, którzy mieli jeden pokój dla całej rodziny na ostatnim piętrze, poddaszu lub suterynie. Zobaczymy kamienice kilku epok: eklektyczne, wczesnomodernistyczne i funkcjonalistyczne oraz budynki postmodernistyczne. Znajdzie się nawet kropelka socrealizmu.

Zbiórka: ul. Wileńska 3, godz. 10.30

 

Dziękujemy, że przeczytałeś/aś nasz artykuł do końca. Obserwuj nas w Wiadomościach Google. Dołącz do nas i śledź portal Przegladpraski.pl codziennie na Facebook/Przegladpraski

Redakcja
Redakcja
Przegląd Praski. Prawy brzeg informacji

Wiadomości

Wiadomości lokalne