czwartek, 26 grudnia, 2024
WiadomościWydarzenia na Pradze. Weekend 4-6 listopada 2022 r.

Wydarzenia na Pradze. Weekend 4-6 listopada 2022 r.

Udostępnij

Przedstawiamy najciekawsze wydarzenia kulturalne i sportowe na Pradze-Północ, które odbędą się w weekend.

4 listopada 2022 r. (piątek)

Obchody 228. rocznicy Rzezi Pragi

Obchody rozpoczną się o godz. 18.00 od mszy świętej w intencji Ofiar Rzezi Pragi w Parafii Matki Bożej Loretańskiej przy ul. Ratuszowej 5a. O godz. 19.15 nastąpi złożenie kwiatów pod krzyżem poświęconym pamięci ofiar przy skrzyżowaniu al. Solidarności i ul. Jagiellońskiej.

kościół
Obchody rocznicy Rzezi Pragi. Msza święta w katedrze św. Floriana na Pradze-Północ.

Żeglarz i jego pasja – autorski pokaz

Wyjątkowa wystawa prac zapalonego żeglarza Mieczysława Wołoszyna.

Prezentuje on swoją pasję modelarza, która z modelarstwa żaglówek sterowanych radiem, tzw. RC, rozrosła się do modelarstwa szkutniczego, głównie holowników. Wśród pływających eksponatów prezentowany jest imponujący model jachtu dwumasztowego, który waży 17 kg i mierzy 170 cm wysokości.

Autor modeli osobiście przedstawi najciekawsze informacje o pochodzeniu każdego z eksponatów i zademonstruje ich działanie. Wystawa jest czynna do 5 listopada. Można ją obejrzeć od wtorku do piątku w godz. 11.00-19.00, w sobotę 29 października w godz. 11.00-14.00 oraz w sobotę 5 listopada w godz. 11.00-18.00.

Wstęp na pokaz jest wolny.

Miejsce: MAL Śliwka, ul. Gersona 16, godz. 17.00

Warsaw Camerata a’la Carte!

Cykl koncertowy Warsaw Camerata a’la Carte! obecny jest w warszawskim życiu kulturalnym od 2011 roku! Wydarzenie łączy wysoki walor artystyczny i element aktywizujący publiczność poprzez zaangażowanie jej w tworzenie programu koncertów.

Jest to unikalny i pierwszy w skali kraju projekt koncertowy, w którym program każdego koncertu wybierają wyłącznie słuchacze. – Spośród wielu propozycji repertuarowych, które umieszczamy na liście – swego rodzaju „menu” składającym się z różnych utworów, melomani zaznaczają swoje ulubione pozycje. Głosujemy poprzez ankietę umieszczoną w internecie, a na koncercie wykonujemy utwory z największą ilością głosów. W zależności od długości trwania utworów zwycięskich, jest to zazwyczaj od 3 do 4 pozycji (koncerty z trwają ok. 60. min). W trakcie głosowania, po kolejnych koncertach uzupełniamy listę utworów o kolejne, by melomani mieli jak najszerszy wybór ulubionych pozycji – tłumaczą organizatorzy.

Wstęp wolny.

Miejsce: Pałacyk Konopackiego, godz. 19.00

5 listopada 2022 r. (sobota)

Warsztaty edukacyjne: Zieleń wokół nas

Podczas warsztatów dowiemy się wielu ciekawostek przyrodniczych związanych z mchem i porostami. Mech to materiał, który nie wymaga żadnej pielęgnacji, w tym podlewania, wilgoć potrzebną do życia czerpie z powietrza, nie potrzebuje również doświetlania. Oprócz pięknego wyglądu spełnia również funkcję naturalnego ekranu akustycznego. Wiele z nich dobrze pasuje do tradycyjnych i nowoczesnych wnętrz. Mchy czy porosty, które porastają miejskie dachy, mury i szczeliny między płytami chodnikowymi, bywają często uważane za niepotrzebne i usuwane jednak, że te niepozorne rośliny pochłaniają ogromne ilości dwutlenku węgla i azotu z atmosfery. Rośliny te nie tylko stabilizują gleby, ale też sprzyjają ich żyzności.

Liczba miejsc jest ograniczona – na wszystkie warsztaty obowiązują zapisy pod adresem: ppn.srodowisko@um.warszawa.pl.

Miejsce: Czytelnia Naukowa, ul. Skoczylasa 9, godz. 10.00

Warsztaty W koronach miasta I Las dla wszystkich v.2

Zapraszamy na jesienną edycję warsztatów #wKamieniu pod znakiem drzew!

Kolejne warsztaty z projektu „W koronach miasta” dadzą nam możliwość poznania nadwiślańskiego lasu i stworzenia swojej prywatnej miniatury. Podczas warsztatu wykonamy makietę lasu przyjaznego wszystkim użytkownikom. Nie zabraknie także części merytorycznej na temat pięter lasu i jego mieszkańców. Najmłodszych będzie czekał quiz. Warto więc przyjść do nas z całą rodziną!

Zapisy: zapisy.kamien@gmail.com

Miejsce: Pawilon Edukacyjny Kamień, ul. Wybrzeże Puckie 1, godz. 12.00

Historia dawnej warszawskiej Pragi przez kapliczki opowiedziana

Historia dawnej warszawskiej Pragi przez kapliczki opowiedziana” to projekt, którego celem jest stworzenie filmu dokumentalnego o historii dawnej Pragi.

– W filmie pragniemy przedstawić historię prawobrzeżnej Warszawy niepopularnej, nie odwiedzanej przez turystów (i przez nich nie zadeptanej), lokalnej i zamkniętej niczym w kapsule czasu. Kapliczki jakich na Pradze naliczyć można dzisiaj ponad 128 stały się niemymi świadkami ciekawej, a nierzadko burzliwej historii Polski. Kiedyś rozgrzewały polskie serca w niespokojnych i niebezpiecznych czasach. Jednoczyły sąsiadów oraz lokalne społeczności i choć niewielu o tym wie – robią to do dziś – tłumaczą organizatorzy.

Wstęp wolny.

Miejsce: Pałacyk Konopackiego, godz. 17.00

Wernisaż i wystawa „Chcę wiedzieć dokąd mogę pójść” Katarzyny Czajka

Wernisaż i wystawa malarstwa Katarzyny Czajka. Wystawa rozpoczęta wernisażem 5 listopada o godz. 17.00, potrwa do 26 listopada 2022.

Katarzyna Czajka w swoim procesie twórczym łączy malarstwo z przekazem myśli zapisanych na swoich pracach.

Twórczość Katarzyny Czajka to nie tylko obrazy, ale i witrażowe, szklane manekiny. Wielokrotnie pokazywane były w Polsce i na świecie. Stanowiły Ożywioną Instalację Manekinów.

Miejsce: Centrum Praskie Koneser, godz. 17.00

6 listopada 2022 r. (niedziela)

Cztery pory Wisły – szkółka morsowania Dzielnicy Wisła

Jak co roku, zapraszamy wszystkich miłośników zimnych kąpieli na wspólne spędzanie niedziel na plaży w samym sercu Warszawy. A jeśli z jakiś powodów jeszcze nie byliście z nami w Wiśle, to najwyższa pora przyjść i zakochać się w morsowaniu.

Rejestracja na morsowanie rozpoczyna się w każdą niedzielę o godzinie 10.00 w Beach Bar Aquatica przy ul. Wybrzeże Helskie 1/5.

Harmonogram niedzielnych spotkań z morsowaniem:

  • 10.00 – zapisy i rejestracja;
  • 10.30 – zbiórka odpadów;
  • 11.00 – szkolenie teoretyczne;
  • 11.10 – rozgrzewka;
  • 11.15 – wejście do wody;
  • 11.45 – gorąca herbata i zupa dla wszystkich zarejestrowanych uczestników.

Miejsce: Beach Bar Aquatica, ul. Wybrzeże Helskie 1/5, godz. 10.00

Praska Jesień w Świątyniach

Grupa wokalna emejsing to magiczna subtelność dźwięków ukryta w wokalach Ady, Beaty, Martyny, Kasi, Sylwi, Zuzy, Agi i Moniki.

bazylika
Bazylika przy ul. Kawęczyńskiej, Fot. KC/Przegladpraski.pl

Zawodowo na co dzień związane z różnymi profesjami, w wolnym czasie szlifują swoją pasję do muzyki pod skrzydłami Moniki Doris Janasz, dyrygentki i dobrego ducha budzącego kreatywność w tworzeniu emejsing autorskich aranżacji.
Wstęp wolny.

Miejsce: Bazylika NSJ w Warszawie, ul. Kawęczyńska 53, godz. 14.00

Róbmy swoje – koncert chóru Seniorita

„Róbmy swoje” to koncert ulubionych piosenek zespołu SENIORiTA.

Zespół odniesie się do tematyki przemijania, nostalgicznie i na wesoło. Zabrzmią popularne utwory, m.in. „Kasztany”, „Kolorowe jarmarki”, „O mnie się nie martw”.

Seniorita to zespół seniorów. Wykonujemy głównie repertuar rozrywkowy. Bierzemy udział w licznych imprezach i koncertach. Czy ten zespół jest dla Ciebie? Jeżeli lubisz śpiewać w dobrym towarzystwie i masz poczucie humoru, zapraszamy!

Miejsce: Pałacyk Konopackiego, godz. 16.00

Dziękujemy, że przeczytałeś/aś nasz artykuł do końca. Obserwuj nas w Wiadomościach Google. Dołącz do nas i śledź portal Przegladpraski.pl codziennie na Facebook/Przegladpraski

Reklama

Wiadomości

Reklama

Podobne wiadomości