piątek, 14 czerwca, 2024

Wydarzenia na Pradze. Weekend 5-6 sierpnia 2023 r.

W każdy piątek dziennikarze portalu Przegladpraski.pl przedstawiają najciekawsze wydarzenia, które dzieją się na Pradze-Północ. To przegląd największych imprez i kameralnych spotkań.

Udostępnij

Co wydarzy się w najbliższy weekend na Pradze? Przedstawiamy najciekawsze imprezy kulturalne, wydarzenia sportowe i inicjatywy społeczne przygotowane dla mieszkańców dzielnicy. Koncerty, spacery z przewodnikiem i wystawy. W sobotę i niedzielę na Pradze-Północ nie zabraknie atrakcji.

Wydarzenia 5 sierpnia 2023 r. (sobota)

Powstanie Warszawskie na Pradze – spacer z przewodnikiem

– Jedni mówią, że Powstania na Pradze nie było, inni że trwało tylko kilka godzin, podczas gdy prawda jest nieco inna. Tematem tym zajmuje się poważnie ledwie kilka osób, a wiarygodnej literatury jest bardzo mało – mówią organizatorzy spaceru.

Miejsca i dotykalne ślady najważniejszych walk, ich bohaterów, osiągnięcia i przyczyny niepowodzeń, poznają uczestnicy pieszej wycieczki śladami walk Rejonu piątego i częściowo czwartego, wchodzących w skład 6/XXVI Obwodu AK.

Zbiórka: ul. Skaryszewska 2, godz. 11.00

powstanie warszawskie
Powstanie Warszawskie na Pradze. Powstańcy na ul. Ząbkowskiej

Przechadzki nad Wisłą. Co w Wiśle piszczy?

– Podczas spaceru rzeka będzie w centrum naszego zainteresowania. Poobserwujemy kaczki, latające ważki, popatrzymy na nadwiślańskie wyspy i ich mieszkańców. Odkryjemy przybrzeżne bogactwo wodnych bezkręgowców – poobserwujemy je i ich niezwykłe przystosowania – zapowiadają organizatorzy.

Zbiórka: Plaża Rusałka, godz. 11.00

na zdjęciu ludzie spacerują
Spacer nad Wisłą. Fot. UM Warszawa

Inscenizacja historyczna – pierwsze strzały na Pradze

Rekonstruktorzy odtworzą pierwsze chwile Powstania Warszawskiego na Pradze. Zaprezentowane zostaną też repliki broni, jaką posługiwali się Powstańcy, a duet Doroty Czajkowskiej i Dariusza Szopa wykona pieśni powstańcze. Więcej pisaliśmy o wydarzeniu tutaj Pierwsze strzały na Pradze. Inscenizacja z okresu Powstania Warszawskiego

Miejsce: skwer Markowska/Ząbkowska, godz. 13.30

Wydarzenia 6 sierpnia 2023 r. (niedziela)

Zostań odkrywcą! Warsztaty kreatywne dookoła świata

Twoje dziecko jest ciekawe świata i wciąż zaskakuje Cię coraz to bardziej intrygującymi i dociekliwymi pytaniami? Wspólnie z animatorami dzieci odkryją tajemnice Afryki, Australii i Ameryki Południowej. Wśród atrakcji znajdą się m.in. warsztaty plastyczne z tworzenia mini teatrzyku z afrykańskimi zwierzętami, budowanie zwierzaków z ekoklocków, warsztaty tworzenia biżuterii w stylu Indian Ameryki Południowej i wiele innych.

Moje domowe zoo – warsztaty plastyczne tworzenia miniteatrzyku z australijskimi zwierzętami. Z tektury wycinać z będzie można takie zwierzęta jak: kangury, misie koala i strusie wykorzystując wcześniej przygotowane szablony. Przygotowane przez dzieci zwierzaki będą kolorowane i ozdabiane.

Akwarium – warsztaty plastyczne tworzenia rafy koralowej 3D z materiałów z recyklingu
Spore pudełko, farby uv, sznurek, nożyczki i akwarium gotowe, a w nim rafa koralowa, ryby i koniki morskie. Przygotujemy kilka wzorów zwierzaków morskich, które dzieci będą odwzorowywać i samodzielnie ozdabiać. W przygotowanym wcześniej pudełkowym akwarium będziemy umieszczać stworzone na warsztatach prace. Pokarzemy też jak przygotować takie akwarium z pudełka – to świetna inspiracja dla rodziców na kreatywną zabawę z dziećmi.

Strefa zabaw i konkursów z eko klockami – Australijskie ZOO

Na dwóch stołach animacyjnych wykonanych z klocków uczestnicy będą budować zwierzaki. Do dyspozycji uczestników będą mini zestawy CARDBLOCKS.

Wydarzenie zostało objęte patronatem honorowym Burmistrza Dzielnicy Praga-Północ m.st. Warszawy Jacka Jeżewskiego.

Miejsce: Galeria wileńska, godz. 11.00

Kulturalne Spotkania z Przyrodą

Do teatru czy do parku? Na warsztaty czy spektakl? Spotkanie ze sztuką czy z przyjaciółmi? Dla dzieci czy dla dorosłych? – tym razem nie musisz wybierać!

Miejsce: Pawilon Edukacyjny Kamień, godz. 11.00

Najpiękniejsze kamienice Targowej – spacer z przewodnikiem

Eklektyczne, modernistyczne, funkcjonalistyczne, modernistyczne z elementami secesji i postmodernistyczne.

Jak się zmieniały domy, kto w nich mieszkał, jak je traktowała historia. Gdzie były windy, marmurowe klatki schodowe, łazienki z porcelanowymi wannami i centralne ogrzewanie, a gdzie drewniane schody i wspólny dla wszystkich wychodek, jakie były w nich sklepy i knajpy, jak mieszkał stróż, a jak się mieszkało w najlepszych mieszkaniach od frontu?

Zbiórka: Targowa 73, godz. 11.00

Ulica Targowa
Ulica Targowa na warszawskiej Pradze. Fot. KC/Przegladpraski.pl

Chodź potańczyć w Koneserze

Wracamy do plenerowych praktisów i potańcówek połączonych z bezpłatnymi lekcjami tańca w Centrum Praskim Koneser.

Co na Ciebie czeka?

  • dwie bezpłatne 45 minutowe lekcje tańca prowadzone przez tancerzy i instruktorów z grupy SwingStepPL
  • pokazy taneczne
  • animacje i konkursy
  • muzyka: Boogie / Swing / Rock and Roll
  • wokal na żywo: SuzieQ
  • i jeszcze kilka niespodzianek

Miejsce: Centrum Praskie Koneser, godz. 16.00

Dziękujemy, że przeczytałeś/aś nasz artykuł do końca. Obserwuj nas w Wiadomościach Google. Dołącz do nas i śledź portal Przegladpraski.pl codziennie na Facebook/Przegladpraski

Redakcja
Redakcja
Przegląd Praski. Prawy brzeg informacji

Wiadomości

Wiadomości lokalne