piątek, 14 czerwca, 2024

Wydarzenia na Pradze. Weekend 8-9 lipca 2023 r.

W każdy piątek dziennikarze portalu Przegladpraski.pl przedstawiają najciekawsze wydarzenia, które dzieją się na Pradze-Północ. To przegląd największych imprez i kameralnych spotkań.

Udostępnij

Co wydarzy się w najbliższy weekend na Pradze? Przedstawiamy najciekawsze imprezy kulturalne, wydarzenia sportowe i inicjatywy społeczne przygotowane dla mieszkańców dzielnicy. Koncerty, spacery z przewodnikiem i wystawy. W sobotę i niedzielę na Pradze-Północ nie zabraknie atrakcji.

Data: 8 lipca 2023 r. (sobota)

Joga na Placu Konesera

Czujesz, że potrzebujesz relaksu? Twoje ciało, umysł i duch nie współgrają ze sobą? Mamy dla Ciebie idealną propozycję.

Godzinne spotkanie z jogą skierowane jest zarówno do osób zaawansowanych, jak i początkujących. Podczas zajęć skupimy się na wzmocnieniu naszego organizmu, poznamy podstawowe pozycje i sekwencje jogi – nie zabraknie relaksu, ćwiczeń z oddechem i elementów medytacyjnych.
Do treningu wystarczy wygodny strój oraz, jeśli posiadacie, to własna mata do jogi.

Miejsce: Plac Konesera, godz. 11.00

Praga: Wileńskiej, Inżynierskiej, Małej kamienice – ich wnętrza i tajemnice | spacer z przewodnikiem

Odsłonimy tajemnice praskich podwórek i klatek schodowych najpiękniejszych i najciekawszych kamienic przy Wileńskiej, Inżynierskiej i Małej, zahaczymy też o ul. Konopacką.

Przyjrzymy się kapliczkom, malowidłom i odbojom w bramach, posadzkom i kutym balustradom oraz dawnym mieszkańcom, prowadzonym przez nich warsztacikom, fabryczkom i odwiedzanym przez nich knajpom. Dowiemy się, jak się mieszkało tym, którzy mieli stupięćdziesięciometrowe mieszkania od frontu, a jak tym, którzy mieli jeden pokój dla całej rodziny na ostatnim piętrze, poddaszu lub suterynie. Zobaczymy, że oprócz kamienic były tu fabryki, składy, a nawet historyczna zajezdnia.

Oprowadza Jarek Spacerolog Praski. Wycieczka potrwa nieco ponad 2,5 godziny.

Zbiórka: Wileńska 19, godz. 11.00

Spacer po Pradze. Jarek Spacerolog Praski. Źródło: DK Praga.

Warsztaty #Warszawawkwiatach – projektujemy domową oazę spokoju

W ramach spotkań wokół Warszawy w kwiatach zapraszamy na warsztaty ogrodnicze #wKamieniu. Podczas spotkania nauczymy się, jak zaprojektować naszą domową oazę spokoju.

  • Poznamy zasady pielęgnacji roślin doniczkowych i ich rozmnażania, nauczymy się dobierać gatunki do odpowiedniego stanowiska świetlnego i trybu życia, jaki prowadzimy oraz dowiemy się, jak zapobiegać najczęstszym chorobom roślin,
  • Dowiemy się, jak rośliny wpływają na nasze zdrowie oraz które odmiany są przyjazne dla dzieci i zwierząt domowych.
  • Stworzymy zestawienia florystyczne, poznamy przepis na tworzenie lasu w słoiku i domowej szklarni oraz posadzimy wybrany gatunek rośliny w doniczce, którą sami ozdobicie, a potem zabierzecie do domu.

Warsztat skierowany jest do dorosłych, rodzin z dziećmi, dla wszystkich.

Zgłoszenia:

W związku z ograniczoną liczbą miejsc obowiązują zapisy przez formularz internetowy.
Link do zapisów: https://tiny.pl/ctmzj

Potwierdzenie zapisu (miejsca) na warsztat otrzymasz na wskazany w formularzu numer telefonu. Pamiętaj o punktualnym przybyciu na warsztaty.

Udział w wydarzeniu jest bezpłatny.

Miejsce: Pawilon Edukacyjny Kamień, godz. 12.00

Chodź potańczyć w Koneserze

Wracamy do plenerowych praktisów i potańcówek połączonych z bezpłatnymi lekcjami tańca w Centrum Praskim Koneser.

Co na Ciebie czeka?

  • dwie bezpłatne 45 minutowe lekcje tańca prowadzone przez tancerzy i instruktorów z grupy SwingStepPL
  • pokazy taneczne
  • animacje i konkursy
  • muzyka: Boogie / Swing / Rock and Roll
  • wokal na żywo: SuzieQ
  • i jeszcze kilka niespodzianek 🙂

Miejsce: Plac Konesera, godz. 16.00-19.30

Data: 9 lipca 2023 r. (niedziela)

Garażówka na bazarze

Koniecznie wpadajcie się wystawić oraz przyjdźcie się obkupić! Wstęp na garażówki zarówno dla sprzedających, jak i kupujących jest bezpłatny. Garażówka tylko na zewnątrz.

Miejsce: Bazar Różyckiego, godz. 11.00-17.00

na zdjęciu ludzie i namiot
Praska wyprzedaż garażowa. Fot. FB/Dariusz Kacprzak – Zastępca Burmistrza Dzielnicy Praga-Północ.

Knajpy Starej Pragi – przedwojenne, PRL-owskie oraz nieco o dzisiejszych – spacer z przewodnikiem

Gdzie były dawne, legendarne praskie knajpy – te słynne i te zapomniane? Powiemy, gdzie imprezowali przedwojenni i niedawni gangsterzy, a gdzie cinkciarze.

Kto się dorobił majątku podczas kelnerowania, a który z prominentnych gości wylądował w więzieniu. „U Abrama”, „U Wicka”, „W Schronie u Marynarza”, „Rybacka”, „Portowa”, „U Kulasów”, „Bar Wschodni”, „Kasandra”, „Kalinka”, „Zakopianka”, obie „Oazy”, „Dunajcowa”, „Szemrana” i mnóstwo innych słynnych lokali i spelunek. Słowem będzie o lokalach przedwojennych, tych z okresu peerelu, czasu okupacji niemieckiej, z momentów przełomów (lata dziewięćdziesiąte oraz lata tużpowojenne), a także tych całkiem niedawno zamkniętych, a wreszcie o tych obecnie działających. Po wycieczce zachęcamy do zajęć praktycznych w praskich knajpach, które postaramy się nieco ułatwić.

Zbiórka: Jagiellońska 15, godz. 11.00

„Zośka” wraca na Pragę – Lato Konesera 2023

Letni cykl warsztatów sportowych – „Zośka” wraca na Pragę!

Przez całe wakacje, na placu Konesera, warszawscy mistrzowie gry w zośkę będą uczyć tajników swojego sportu. Na warsztatach poznasz techniki robienia widowiskowych trików, dowiesz jak grać w „4 kwadraty”, jak porządnie kopać w kole, a nawet zagrasz w zośkowego golfa!

Miejsce: Plac Konesera, godz. 12.00

Praskie Lato Konesera

Sezon wakacyjny nieodłącznie związany jest w koncertami plenerowymi. Koncerty, które będą odbywać się w przestrzeni Centrum Praskiego Koneser, niewątpliwie zapewnią odpowiedni klimat. Artyści, którzy zaprezentują się na scenie nierozerwalnie związani są z konkursem Nowe Brzmienie Warszawskich Ulic. Mieszkańcy, którzy mieli okazję w poprzednich latach uczestniczyć w koncertach zwieńczających konkurs będą mogli usłyszeć artystów ponownie, a ci, którzy ich jeszcze nie widzieli i nie słyszeli będą mieli okazję w praskim Koneserze.

W kolejną sobotę 9 lipca zagrają Zima w Środku Lata, warszawski projekt powstał spontanicznie, gdy między muzykami powstało muzyczne porozumienie, co doprowadziło do stworzenia pop – rockowego albumu z polskimi tekstami i melodiami, które zostają w słuchaczu na dłużej, oraz Kuba Zaborski, który przeniósł się do Warszawy, gdzie poczuł przede wszystkim ogrom miasta, szybkość życia, wiele instant relacji, które tak szybko jak się pojawiły, tak się skończyły.

Miejsce: Plac Konesera, godz. 15.00

Aleganckie niedziele w Koneserze

„Warszawa od salonu i podwórza”

Międzypokoleniowe spotkanie śpiewacze, podczas którego wyśpiewać będzie można warszawskie ballady podwórzowe z towarzyszeniem żywych instrumentów Aleganckiej Kapeli oraz wokalu prowadzącego Justyny Jary. Spotkanie odbędzie się z minimalnym nagłośnieniem, w niezobowiązującej atmosferze.

Miejsce: Plac Konesera, godz. 18.00

Dziękujemy, że przeczytałeś/aś nasz artykuł do końca. Obserwuj nas w Wiadomościach Google. Dołącz do nas i śledź portal Przegladpraski.pl codziennie na Facebook/Przegladpraski

Redakcja
Redakcja
Przegląd Praski. Prawy brzeg informacji

Wiadomości

Wiadomości lokalne