poniedziałek, 20 maja, 2024

Zabytkowe tramwaje i bezpłatne promy. Zobacz Warszawę z innej perspektywy

Udostępnij

Rozpoczyna się kolejny sezon Warszawskich Linii Turystycznych. Będzie można przejechać się m.in. zabytkowymi autobusami i tramwajami oraz przepłynąć promem przez Wisłę.

– Tradycyjnie, jak co roku, również w tym, dokładnie 1 maja, uruchamiamy Warszawskie Linie Turystyczne. Z rejsów wiślanymi promami można korzystać bezpłatnie, a w zabytkowych autobusach i tramwajach obowiązują bilety i zniżki Warszawskiego Transportu Publicznego. To doskonała okazja, żeby zwiedzić stolicę lub pokazać jej uroki naszym gościom – mówi Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy.

Bezpłatne rejsy na Pragę

W ofercie Warszawskich Linii Turystycznych są bezpłatne rejsy promami „Słonka”, „Pliszka” i „Wilga”. W wakacje będą pływały codziennie, poza nimi w weekendy. Czyli od 1 maja do 30 czerwca i od 1 do 22 września w soboty, niedziele i dni świąteczne a od 1 lipca do 31 sierpnia przez cały tydzień.

Trasy przeprawy promowej:

  • „Słonka”: Cypel Czerniakowski (pomost pływający) – Saska Kępa (plaża)
  • „Pliszka”: Most Poniatowskiego (nabrzeże) – Stadion Narodowy (plaża)
  • „Wilga”: Podzamcze Fontanny (pomost pływający) – ZOO (plaża)

Statek do Serocka

Z kolei do Serocka można popłynąć w całodzienny rejs. Bilet normalny kosztuje 36 zł, ulgowy 18 zł. – Na pokładzie można poczuć się jak pasażerowie słynnego „Rejsu” Piwowskiego – przekonują organizatorzy.

Statek „Zefir” wypływa o godz. 9.00 z przystani przy Kanale Żerańskim (okolice przystanku Cementownia 02), o godz. 12.30 przybija do brzegu w Serocku, aby o 14.30 wyruszyć do Warszawy. Rejs kończy się około godziny 18.00. Godziny te, poza godziną rozpoczęcia wycieczki, mogą ulec zmianie, o czym pasażerowie będą informowani podczas rejsu. Rejsy odbywają się w soboty, niedziele i dni świąteczne od 1 maja do 22 września.

Bilety można kupić w internecie na stronie bilety24.pl. Sprzedaż prowadzona jest także w Punkcie Obsługi Pasażerów Metro Dworzec Wileński w piątki w godzinach 15:00-18:00 oraz w soboty od 8:00 do 11:00. Płatność stacjonarna możliwa wyłącznie gotówką.

Zabytkowe tramwaje i autobusy

Od 1 maja na torowiska wyjadą również zabytkowe tramwaje linii 36 i „T”, a po stołecznych ulicach jeździły będą – na linii 100 – zabytkowe ikarusy i słynny jelcz – „ogórek”.

Inną propozycją na weekend poza stolicą jest Piaseczyńska Kolej Wąskotorowa. WLT organizuje pierwszy przejazd 1 maja, a następnie co sobotę do końca wakacji. Pod Warszawę dowiozą nas, szlakiem nieistniejącej już linii trolejbusowej, zabytkowe autobusy. W ofercie jest również opcja cateringowa na grilla lub ognisko.

Jesteśmy na Google News! Dołącz do nas i śledź portal Przegladpraski.pl codziennie

Kamil Ciepieńko
Kamil Ciepieńkohttps://kamilciepienko.pl/
Redaktor i twórca Przeglądu Praskiego. Publicysta i samorządowiec. Radny dzielnicy Praga-Północ od 2010 r. Z Pragą jest związany od pierwszych dni życia. Fundator i prezes Fundacji Praga Pomaga.

Wiadomości

Wiadomości lokalne