niedziela, 14 lipca, 2024

Zakaz dla działkowiczów z Golędzinowa. Wybrzeże Puckie nie dla samochodów

Udostępnij

Właściciele rodzinnych ogródków na Golędzinowie nie mogą dojeżdżać samochodami do swoich działek. Urzędnicy ustawili na wale wiślanym znak zakazu ruchu. Wcześniej mieszkańcy korzystali ze specjalnych przepustek. Zakaz szczególnie dotyka osoby starsze.

Pod koniec 2022 roku warszawski Zarząd Zieleni postanowił ograniczyć ruch samochodów na ul. Wybrzeże Puckie, na wale Golędzinowskim, i ustawił tam znak zakazu ruchu w obu kierunkach. Wcześniej właściciele, którzy mają swoje działki tuż przy wale, mogli dojeżdżać do nich własnymi samochodami.

– Dla niektórych działkowiczów zakaz ruchu to problem, bo wielu z nich ma problemy z poruszaniem się. To także 80, a nawet 90-latkowie, dla których zakaz jest ogromnym utrudnieniem – mówi Jadwiga Traczyk-Bednarowicz, prezes Zarządu ROD Wał Wiślany.

Wcześniej właściciele działek mieli możliwość dojazdu do ogródków na podstawie specjalnych przepustek. Teraz zostali pozbawieni tej możliwości.

– Dla wielu osób pokonanie odległości od przystanku czy parkingu przy ul. Jagiellońskiej do działek położonych przy wale stanowi wyzwanie, szczególnie w okresie wiosennym, gdy na działkach są prowadzone intensywne prace – mówi Kamil Ciepieńko, radny ze stowarzyszenia Kocham Pragę, który wstawił się za mieszkańcami.

Droga przez wał nie dla działkowiczów

Jak informują nas urzędnicy Zarządu Zieleni; ulica Wybrzeże Puckie nie stanowi drogi publicznej w rozumieniu przepisów prawa. Korona wału nie jest też dostosowana dla ruchu samochodów osobowych – jest wykonana z betonowych płyt.

– Droga poprowadzona na koronie wału Golędzinowskiego, to droga techniczna służąca dla potrzeb prowadzenia bieżących prac utrzymaniowych. Służy do poruszania się służb miejskich i jednostek odpowiedzialnych za utrzymanie wału oraz biorących udział w akcjach przeciwpowodziowych – mówi Karolina Kwiecień-Łukaszewska rzecznik prasowy Zarządu Zieleni m.st. Warszawy. – Po wałach nie jest dopuszczony ruch samochodowy ani parkowanie samochodów przez działkowiczów. Poruszanie się po wale reguluje ustawa Prawo wodne, zgodnie z którą po koronie wału dopuszczony jest ruch pieszy i pieszo-rowerowy – mówi rzecznik ZZW. Jak dodaje, dojazd do Rodzinny Ogrodów Działkowych jest zapewniony od ul. Jagiellońskiej.

– Działkowiczów, którzy mogliby otrzymać przepustki, tak jak to było do tej pory, jest około 30. Chodzi o właścicieli działek zlokalizowanych bezpośrednio przy wale, czyli w miejscu, do których zwykła droga od strony ulicy Jagiellońskiej jest zbyt długa, szczególnie dla najstarszych i osób z orzeczeniem o niepełnosprawności – mówi radny Ciepieńko i zapowiada oficjalne wystąpienie w tej sprawie.

Ogródki działkowe przy wale Golędzinowskim istnieją od 1962 roku. Dziś jest tu 177 działek. Przez wał biegnie ulica Wybrzeże Puckie, która dawniej miała pełnić rolę praskiej Wisłostrady. Projekt nigdy jednak nie został zrealizowany, a obecnie jest to ciąg pieszo-rowerowy.

 

Dziękujemy, że przeczytałeś/aś nasz artykuł do końca. Obserwuj nas w Wiadomościach Google. Dołącz do nas i śledź portal Przegladpraski.pl codziennie na Facebook/Przegladpraski

Wiadomości

Wiadomości lokalne