poniedziałek, 24 czerwca, 2024

Zamiast apteki poczekalnia dla osób uzależnionych. Mieszkańcy i samorządowcy przygotowali petycje

Udostępnij

Apteka przy ul. Jagiellońskiej ma zostać zlikwidowana, a w jej miejscu ma powstać poczekalnia dla osób, które korzystają z leczenia substytucyjnego. Mieszkańcy nie zgadzają się z decyzją przychodni. Zbierają podpisy, aby uratować aptekę.

Apteka znajduje się przy ul. Jagiellońskiej 34. – To jedyna apteka, oprócz Szpitala Praskiego, od ul. Jagiellońskiej do Wisły. Służy mieszkańcom już ponad 20 lat – mówi Jacek Wachowicz, prezes stowarzyszenia Kocham Pragę i autor petycji przeciwko likwidacji apteki.

Ze względu na sąsiedztwo przychodni, apteka jest ważnym miejscem dla pacjentów, którzy zaopatrują się tutaj regularnie, w sposób ciągły (kontynuując terapię) w produkty lecznicze. Likwidacja apteki spowoduje znaczne utrudnienia, zwłaszcza dla ludzi starszych, zmuszonych w krótkim czasie wykupić leki – czytamy w petycji.

Kolejna próba sprowadzenia osób uzależnionych na Pragę

Lokal, który zajmuje apteka, należy do Samodzielnego Zespołu Publicznych Zakładów Lecznictwa Otwartego Warszawa Praga-Północ. Z nieoficjalnych informacji wynika, że właściciel planuje w miejscu apteki stworzyć poczekalnie dla osób korzystających z leczenia substytucyjnego, czyli m.in. uzależnionych od narkotyków.

– To już kolejna próba sprowadzenia osób uzależnionych na Pragę – mów Jacek Wachowicz. – Przychodnia ma pod opieką około 800 osób uzależnionych od substancji psychoaktywnych. Jeśli władze przychodni wprowadzą swój plan w życie, to ulica Jagiellońska stanie się miejscem niebezpiecznym! A przecież obok znajduje się Teatr Baj, przedszkole czy liceum im. Władysława IV – tłumaczy.

– Protestujemy przeciwko likwidacji apteki i kolejnej próbie odbierania przestrzeni mieszkańcom Pragi i przekazania jej uzależnionym z całego miasta! Likwidacja apteki spowoduje znaczne utrudnienia, zwłaszcza dla ludzi starszych, zmuszonych w krótkim czasie wykupić leki. Bardzo prosimy o ponowne rozważenie podjętej decyzji oraz rezygnację z planów likwidacji apteki – czytamy w petycji.

Petycje można podpisać w aptece przy ul. Jagiellońskiej 34 oraz w internecie pod adresem petycjeonline.

Na czym polega leczenie substytucyjne?

Leczenie substytucyjne polega na stosowaniu produktów leczniczych lub środków odurzających, które mają pomóc osobom uzależnionym od narkotyków wyjść z nałogu. Podawane leki mają podobne działanie jak narkotyk, od którego osoba jest uzależniona. Nie powoduje jednak tak silnego odurzenia.

Dziękujemy, że przeczytałeś/aś nasz artykuł do końca. Obserwuj nas w Wiadomościach Google. Dołącz do nas i śledź portal Przegladpraski.pl codziennie na Facebook/Przegladpraski

Wiadomości

Wiadomości lokalne